Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny nieruchomości na koniec 2020 roku

Ceny nieruchomości na koniec 2020 roku

ceny nieruchomości na koniec 2020 roku

Ostatni miesiąc 2020 roku przyniósł stabilizację cen na rynku mieszkań. Na koniec 2020 roku ofertowe ceny nieruchomości przestały spadać, a w kilku lokalizacjach zaobserwowano niewielkie wzrosty w porównaniu z listopadem. Niniejszy raport opiera się na cenach ofertowych z ponad 50 portali źródłowych z całej Polski. W listopadzie informowaliśmy o dodatkowych trzech źródłach ogłoszeń – w grudniu baza ogłoszeń Multiwyszukiwarki podkluczyk.pl urosła o dodatkowe 22 portale źródłowe. Wszystkich zaindeksowanych ogłoszeń w grudniu 2020 roku było ponad 375 tysięcy, z czego unikalnych prawie 110 tysięcy.

Ceny nieruchomości – stabilizacja na koniec 2020 roku

Porównując grudzień 2020 z listopadem można łatwo zauważyć, ze w wielu województwach mediana cen metra kwadratowego mieszkania jest niemal identyczna jak w miesiącu poprzednim. Wyraźne wzrosty ceny przeciętnej – przekraczające 100zł/mkw., widać jedynie w województwach zachodniopomorskim, lubuskim oraz podkarpackim.

Ceny nieruchomości na koniec 2020 - województwa

Minimalne spadki przeciętnych cen w 10 województwach

W zdecydowanej większości województw zmiany przeciętnych cen ofertowych są minimalne. Najciekawszy wydaje się spadek mediany dla województwa mazowieckiego o prawie 400zł/mkw. Zwykle windująca ceny dla całego województwa stolica tym razem sama zanotowała spadki cen przeciętnych. Odbiło się to wyraźnie na wyniku dla całego regionu.

W stolicach województw remis ze wskazaniem na wzrosty

Same stolice województw z kolei w nieznacznej większości minimalnie windują ceny. Oprócz wspomnianej wyżej minimalnie taniejącej Warszawy reszta największych miast drożeje. W Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie oraz Łodzi ceny w grudniu 2020 były wyższe od średnich cen zarówno z poprzednich trzech jak i 6 miesięcy. Czy to faktyczny wzrost wartości mieszkań w stolicach województw? Czy może to ostatnie windowanie cen ofertowych i oczekiwań sprzedających przed mocną korektą? Odpowiedź najpewniej przyniosą kolejne miesiące. Nie bez wpływu na rynek nieruchomości pozostaną utrzymujące się restrykcje Rządu RP ograniczające turystykę, rynek najmu krótkoterminowego i najmu dla studentów.

Ceny nieruchomości na koniec 2020 - stolice województw

Mniejsze stolice województw tanieją

W pozostałych stolicach województw przeważają lekkie spadki lub utrzymanie dotychczasowego poziomu cen. Najwyraźniej maleją oczekiwania sprzedających w Katowicach. Tam w porównaniu z średnią półroczną mediana cen spadła już niemal o 500zł/mkw. W Toruniu, Olsztynie oraz Kielcach ceny ofertowe wydają się nie zmieniać w perspektywie półrocznej.

Ceny nieruchomości 2020- rozkład w miastach wojewódzkich

Faktyczny rozkład cen w miastach wojewódzkich lepiej obrazuje wprowadzony do statystyk portalu podkluczyk.pl w listopadzie wykres pudełkowy. Oprócz mediany cen dla całego miasta można odczytać również zakres cen ofertowych na danym rynku lokalnym. Granatowy przedział ilustruje zakres cen ofertowych dla drugiego i trzeciego kwartylu cen. Oznacza to, że środkowe 50% cen ofertowych znajduje się właśnie w tym granatowym przedziale. Rozważane ceny ofertowe to ceny metra kwadratowego mieszkania. I tak w Warszawie, Gdańsku i Krakowie środkowy przedział cen jest bardzo szeroki – rozpiętość to prawie 4000 zł/mkw! W tych miastach bardzo wielki wpływ na wycenę nieruchomości ma lokalizacja.

Ceny nieruchomości na koniec 2020 - stolice województw zakres
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo zakres cen dla drugiego i trzeciego kwartylu zakresu cen, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Łódź dołącza do miast z medianą nie większą niż 6 tys. zł/mkw.

W pozostałych miastach typowy zakres cen dla środkowej połowy ofert zwykle jest o połowę mniejszy niż w miastach najdroższych. Wciąż w Polsce można zatem kupić mieszkania raczej poniżej 7 tysięcy zł/mkw, a zdecydowanie poniżej 8 tys. zł/mkw. Jedynie pięć największych miast mocno zawyża ceny na tle pozostałych miast. Dodatkowo w Łodzi, Kielcach, Opolu, Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim mediana cen metra kwadratowego mieszkania nie przekracza 6 tys. zł/mkw. Oczywiście należy pamiętać, że we wspomnianych największych miastach jest również największe skupienie populacji Polski.

W pięciu miastach dwie kawalerki w cenie jednej ze stolicy

Ceny kawalerek niezależnie od pandemii i innych niespodziewanych wydarzeń rosną sukcesywnie – zwłaszcza w największych pięciu miastach. Dochodzi już do sytuacji, że inwestor lub osoba prywatna może się zastanawiać czy kupić jedną kawalerkę w stolicy, czy może w jednym z pięciu innych miast wojewódzkich zdecydować się na zakup dwóch kawalerek. W Olsztynie, Łodzi, Kielcach, Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim za cenę 1 mkw. kawalerki można kupić połowę metra kwadratowego mieszkania w stolicy.

Ceny nieruchomości na koniec 2020 - stolice województw grupy powierzchniowe

Wielkie oczekiwanie na odwilż w 2021 roku

Zarówno kupujący mieszkania indywidualnie jak i inwestorzy oczekują już na pewnego rodzaju odwilż jaka ma nadejść w 2021 roku. Jeśli restrykcje Rządu RP będą się nadal utrzymywały, to rynek najmu krótkoterminowego oraz rynek najmu na pokoje dla studentów będzie dalej tracił. Z kolei dla wszystkich planujących zakup mieszkania upływający czas działa na korzyść. Sprzedający mogą się znaleźć pod podwójną presją – z jednej strony koszty stałe będą dla nich systematyczną stratą. Z drugiej strony może zadziałać efekt realizacji zysków ze wzrostów cen na górce – skoro ceny mieszkań mają więcej nie rosnąć.

Odpowiedzi na kierunek zmian cen jak zawsze w kolejnych raportach – co miesiąc na podkluczyk.pl.

Udostępnij jeśli Ci się spodobał ten post:
wakacyjna oferta kod rabatowy podkluczyk.pl multiwyszukiwarka zametr moniter nbot rabat agregator nieruchomości