Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Refinansowanie kredytu hipotecznego – Jak przenieść kredyt do innego banku?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – Jak przenieść kredyt do innego banku?

Refinansowanie kredytu hipotecznego - jak przenieść kredyt do innego banku

Jeśli zastanawiasz się nad tym jak zmniejszyć wysokość raty kredytu hipotecznego i myślisz o tym aby przenieść kredyt hipoteczny do innego banku, to prawdopodobnie szukasz informacji o refinansowaniu kredytu hipotecznego. Dzisiejszy wpis jest pierwszym z cyklu wprowadzającego w procedurę znaną jako refinansowanie kredytu hipotecznego. Zapraszam do lektury, Karol Potocki, ekspert kredytowy.

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Czasami dochodzi do sytuacji, że usłyszymy gdzieś o ofercie kredytu hipotecznego, w której oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zaskakująco niskie. Po krótkiej kalkulacji okazuje się, że przepłacamy za swój kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji możliwe jest przeniesienie kredytu do innego banku, a takie działanie nazywamy refinansowaniem kredytu hipotecznego. Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku oznacza de facto zaciągnięcie kredytu hipotecznego na nowo w innym banku i spłacenie nim zobowiązania w dotychczasowym banku.

Jaki kredyt można przenieść do innego banku?

W Polsce można przenieść kredyt do innego banku niezależnie od tego czy jest to kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, czy kredyt firmowy. Musimy liczyć się jednak ze specyfiką każdego z produktów, czyli tym, że wcześniejsza spłata kredytu może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Akurat przy kredycie gotówkowym refinansowanie będzie darmowe a często nawet można odzyskać prowizję. Refinansowanie kredytu jest również objęte przepisami bankowymi – np. nie możemy zamienić kredytu firmowego na osobisty. Dodatkowo, jeżeli mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym lub okresowo stałym, to nie możemy zamienić go na kredyt posiadający oprocentowanie zmienne.

Jak porównać oferty kredytów hipotecznych. Całkowity koszt kredytu hipotecznego.

Po co przenieść kredyt do innego banku?

Jest wiele powodów, dla których przeniesienie kredytu do innego banku może mieć uzasadnienie. Wśród motywacji do refinansowania kredytu występują zarówno przesłanki ekonomiczne, jak i czysto praktyczne. Najczęstszym powodem refinansowania kredytu jest to, że na rynku możemy otrzymać lepszą ofertę cenową, czyli ofertę z niższym oprocentowaniem. W przypadku kredytu hipotecznego dzieje się tak często w sytuacji, gdy w przeszłości nie mogliśmy dokonać wyboru ze wszystkich dostępnych na rynku ofert lub dysponowaliśmy niskim wkładem własnym w stosunku do aktualnej wartości nieruchomości, co wymusiło na nas wybór mniej korzystnej oferty kredytowej. Innym powodem może być zmieniający się rynek i dostęp do atrakcyjniejszej rynkowo oferty (kredyt firmowy, kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny z oprocentowaniem okresowo stałym). Przykładową przyczyną wymuszonej zmiany oferty kredytowej na rynku bankowym może być obniżenie stóp procentowych NBP.

Jeżeli chcesz żebym sprawdził, czy Twój kredyt nadaje się do przeniesienia, wypełnij formularz kontaktowy

Inne częste przyczyny refinansowania kredytu

Nie zawsze motywacją do rozważenia refinansowania kredytu okazują się wyłącznie pieniądze. Może się bowiem okazać, że poziom świadczonych usług w banku, w którym spłacamy aktualnie kredyty, nie do końca spełnia nasze wymagania. W takich sytuacjach najczęściej punktem zapalnym jest jakość dodatkowych produktów takich jak obowiązkowe ubezpieczenie na życie, obowiązkowy rachunek w banku czy obowiązkowe karty kredytowe. Ogólnie dopasowanie systemów bankowych oraz wymogów umowy kredytowej do indywidualnych preferencji klientów ma w długim terminie istotne znaczenie. Najczęstszą uwagą klientów jaka nie dotyczy ceny kredytu jest przede wszystkim kwestia nadpłacenia kredytu i związane z tym utrudnienia, np. konieczność podpisywania aneksu do umowy kredytowej kiedy skracamy okres kredytowania przy nadpłacie.

W dzisiejszym wpisie powiedzieliśmy sobie o tym, czym jest refinansowanie kredytu hipotecznego oraz po co przenosić kredyt do innego banku. W kolejnym wpisie poruszymy kwestię kosztu alternatywnego przy przenoszeniu się z kredytem do innego banku oraz kwestię warunków rynkowych refinansowania na dzień dzisiejszy. Jeżeli podoba Ci się nasz mały cykl o refinansowaniu kredytu hipotecznego, to zapraszamy do udostępnienia naszych treści.

Jeżeli potrzebujesz, żeby bezpłatnie przeanalizować z Tobą oferty kredytów hipotecznych i możliwości refinansowania Twojego kredytu hipotecznego, zgłoś się do mnie korzystając z tego linku.

Co to jest zdolność kredytowa - skontaktuj się z ekspertem kredytowym
Udostępnij jeśli Ci się spodobał ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wakacyjna oferta kod rabatowy podkluczyk.pl multiwyszukiwarka zametr moniter nbot rabat agregator nieruchomości