Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań za metr w Aglomeracji Trójmiejskiej – Gdańsk, Gdynia, Sopot

Ceny mieszkań za metr w Aglomeracji Trójmiejskiej – Gdańsk, Gdynia, Sopot

ceny mieszkań za metr w Aglomeracji Trójmiejskiej: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, Pruszcz Gdański, Tczew.

Obszar aglomeracji Trójmiejskiej, obok stołecznej Warszawy i Aglomeracji Śląskiej jest jednym z najbardziej zaludnionych miejsc w Polsce. Wyjątkowym atutem Trójmiasta jest możliwość mieszkania nad morzem. Pesymiści powiedzą z kolei, że jest to wada, bo przyciąga ruch turystyczny, co z kolei winduje ceny mieszkań. Dziś przyglądamy się ile kosztuje mieszkanie w Trójmieście i w Aglomeracji Trójmiejskiej. Ceny ofertowe za metr kwadratowy prezentujemy dla Gdańska, Gdyni, Sopotu, ale także dla Rumii, Redy, Wejherowa, Pruszcza Gdańskiego oraz Tczewa.

Zapraszamy do lektury raportu cen ofertowych mieszkań za metr kwadratowy w Aglomeracji Trójmiejskiej w marcu 2024 roku:

  1. Ceny mieszkań za metr kw. w Aglomeracji Trójmiejskiej – marzec 2024
  2. Ilość ogłoszeń sprzedaży mieszkań w Aglomeracji Trójmiejskiej dodanych w marcu 2024
  3. Ceny ofertowe mieszkań za metr kwadratowy w grupach powierzchniowych

Ceny mieszkań za metr kw. w Aglomeracji Trójmiejskiej – marzec 2024

Ceny mieszkań w Trójmieście i w Aglomeracji Trójmiejskiej różnią się znacząco w zależności od wielu czynników. Jednym z nich jest po prostu dostęp do linii brzegowej morza – im bliżej morza, tym drożej. Mieszkanie nad morzem jest wciąż uznawane za luksus, zatem taka prawidłowość nie dziwi. Innym czynnikiem wpływającym na ceny mieszkań jest infrastruktura uzdrowiskowo-turystyczna, z której przede wszystkim słynie Sopot. To właśnie Sopot jest najdroższym miastem Aglomeracji Trójmiejskiej z medianą cen za metr kwadratowy mieszkania w marcu 2024 na poziomie 20500 zł.

ceny mieszkań za metr w Aglomeracji Trójmiejskiej: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, Pruszcz Gdański, Tczew. mapa marzec 2024 cen w trójmieście

Mediana cen w Sopocie wyraźnie przebija przeciętne ceny mieszkań za metr w Gdyni i Gdańsku – znacznie większych miastach wchodzących w skład popularnego Trójmiasta. W Gdańsku, stolicy województwa, mediana cen mieszkań za metr wynosi 12500 zł. Z kolei w Gdyni mediana cen mieszkań za metr kwadratowy jest niewiele niższa i w marcu wyniosła 12300 zł.

W tak zwanym Małym Trójmieście, czyli Rumii, Redzie i Wejherowie, przeciętne ceny mieszkań za metr są niewiele niższe, ale mają zdecydowanie mniejszą rozpiętość. Mediana cen ofertowych mieszkań za metr kw. w Rumii wyniosła w marcu 2024 roku 11100 zł, w Redzie 9000 zł za metr kw., a w Wejherowie 8700 zł za metr kwadratowy mieszkania.

Im dalej od linii brzegowej, tym taniej. W Pruszczu Gdańskim, graniczącym na południu z Gdańskiem, mediana cen mieszkań za metr kw. wyniosła w marcu 2024 10700 zł. W Tczewie natomiast, najbardziej oddalonym na południe większym mieście w województwie pomorskim, mediana cen wyniosła 7300 za metr kw.

ceny mieszkań za metr w Aglomeracji Trójmiejskiej: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, Pruszcz Gdański, Tczew. wykres marzec 2024
Na pomarańczowo mediana cen za metr kw., na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen za metr kw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen za metr kw. dla danego miasta Aglomeracji Trójmiejskiej.

Ilość ogłoszeń sprzedaży mieszkań w Aglomeracji Trójmiejskiej dodanych w marcu 2024

Porównując ze sobą ceny za metr kw. mieszkania w Trójmieście i okolicach warto zwrócić uwagę na wielkość rynku nieruchomości. W największym mieście Aglomeracji Trójmiejskiej, czyli w Gdańsku, oferta sprzedaży mieszkań jest zdecydowanie największa. W marcu 2024, w samym tylko Gdańsku, pojawiło się ponad 2500 nowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań. To zdecydowanie więcej niż sumarycznie niecałe 1800 ogłoszeń, jakie pojawiło się w pozostałych 7 rozważanych miastach. W drugiej największej pod względem oferty Gdyni odnotowaliśmy około 800 nowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Z kolei w pozostałych rozważanych miastach nowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań w marcu 2024 było między 100 a 250 sztuk.

ile jest ogłoszeń w Aglomeracji Trójmiejskiej: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, Pruszcz Gdański, Tczew. wykres marzec 2024

Ceny ofertowe mieszkań za metr kwadratowy w grupach powierzchniowych

Bardzo ciekawe informacje możemy uzyskać obserwując rozkład cen mieszkań za metr kwadratowy w Aglomeracji Trójmiejskiej w różnych grupach powierzchniowych. W Sopocie mediana cen za metr kwadratowy mieszkania windowana jest przez największe apartamenty. Jest to typowe zachowanie mieszkań z segmentu premium, gdzie wraz ze wzrostem powierzchni rośnie cena w przeliczeniu na metr kwadratowy.

W Gdańsku oraz Gdyni najdroższymi mieszkaniami okazują się kawalerki lub mieszkania dwupokojowe, nieprzekraczające 38 mkw. Najliczniejsze mieszkania średnie, o powierzchni między 38 a 70 mkw. są statystycznie najtańsze w Gdyni oraz Gdańsku. W typowy dla rynku nieruchomości sposób zachowują się ceny mieszkań w Pruszczu Gdańskim, Redzie, Tczewie i (prawie) w Wejherowie. W tych miastach wraz ze wzrostem powierzchni statystycznie maleje cena mieszkania za metr.

Ciekawa sytuacja występuje w Rumii, graniczącej od zachodu z Gdynią. W Rumii najdroższymi statystycznie mieszkaniami są mieszkania średnie z przedziału 38-70 mkw. Znacznie taniej za metr wychodzi zakup mieszkania powyżej 70 mkw. Ceny kawalerek w Rumii są zbliżone do cen w Redzie i Wejcherowie.

ceny mieszkań za metr w Aglomeracji Trójmiejskiej: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo, Pruszcz Gdański, Tczew. wykres dla grup powierzchniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *