Po dosyć nudnej zimie na rynku kredytów hipotecznych w Polsce, przyszedł czas na wiosenny powiew świeżości w nowym kwartale. W dzisiejszym wpisie chcę poruszyć najistotniejsze zmiany oraz potencjalne wydarzenia, które mogą wystąpić w kolejnych kwartałach 2024 roku na rynku kredytów hipotecznych w Polsce.
Kredyt na Start zastąpi Bezpieczny Kredyt 2%
Bardzo dużo mówi się o następcy Bezpiecznego kredytu 2%, czyli programie Kredyt na start, który docelowo ma trwać 4 lata . To z kolei może sugerować, że możemy spodziewać się wolniejszego tempa obniżek stóp procentowych niż wcześniej zapowiadano. Rząd może bowiem próbować kontrolować płynność rynku kredytowego w Polsce właśnie programem Kredyt na start, a nie tym co wynika z polityki monetarnej, czyli wysokością stóp procentowych. Niestety w dalszym ciągu nie znamy konkretów i mówi się o tym, że program może wystartować dopiero w czwartym kwartale 2024.
Program Kredyt na Start zastąpi program Bezpieczny kredyt 2%
Wakacje kredytowe w 2024 roku
Pojawiły się informacje o nowej edycji wakacji kredytowych w 2024 roku. Dla kredytów uruchomionych przed lipcem 2022 będzie możliwość ponownego skorzystania z zawieszenia rat kredytowych poprzez przesunięcie terminów płatności, co oznacza że przez 4 miesiące w roku w takim kredycie nie są naliczane odsetki. Złożenie wniosku będzie możliwe od 1 maja 2024 roku. Program będzie dostępny dla osób, u których wysokość raty w stosunku do wynagrodzenia jest wyższa niż 30% lub wychowują co najmniej trójkę dzieci i ich kredyt nie jest większy niż 1,2 mln zł. To oznacza, że wielu beneficjentów wcześniejszej edycji nie będzie spełniało kryteriów nowego programu. Jeżeli też należysz do tego grona, to koniecznie zgłoś się do nas w celu oceny, czy są możliwości zmniejszenia kosztów Twojego kredytu.
Kiedy RPP obniży stopy procentowe NBP?
W marcu 2024 po raz kolejny utrzymano poziom stopy referencyjnej NBP na poziomie 5,75%. W związku z tym obserwujemy nieznaczny wzrost kosztów w ofertach nowych kredytów. Jednocześnie RPP zasugerowała obserwację inflacji bazowej, która jest na wyższym poziomie w porównaniu z inflacją konsumencką. Może to sugerować, że mimo odczytów inflacji CPI niższych niż stopa referencyjna, w dalszym ciągu może nie być obniżek stóp procentowych. Wielce prawdopodobne jest to, że jeszcze trochę poczekamy na zmiany wysokości stóp procentowych. Rząd planuje bowiem przywrócenie wyższych stawek VAT – również na żywność oraz rezygnacje z narzędzi polityki osłonowej wcześniejszego Rządu, co może skutkować wzrostem poziomu inflacji. Wpływ na inflację mogą też mieć ostatnie wzrosty kosztów transportu powiązane z dynamicznie zwyżkującą ceną ropy naftowej.
Obniżki stóp procentowych za granicą
Za granicą możemy zaobserwować pierwsze obniżki stóp procentowych w Czechach i Szwajcarii. Musimy jednak pamiętać o tym, że te kraje nie miały tylu narzędzi osłonowych, stąd ich obniżki nie powinny być przesłanką do obniżek w naszym kraju. Wysoce prawdopodobne jest to, że na zmiany stóp procentowych w Polsce poczekamy dłużej niż innych krajach. Mimo to może dojść do obniżenia oprocentowania kredytów w związku z przechodzeniem banków na wskaźnik WIRON (na dzisiaj WIBOR3M to 5,86% a WIRON 3m 4,85). Zmiana WIBOR na WIRON dałaby nawet o 1,01% mniejsze oprocentowanie, aczkolwiek sprawa przejścia banków na nowy wskaźnik ponownie się komplikuje i dopiero w kwietniu poznamy nowe plany rządzących dotyczące wskaźnika referencyjnego w kredytach.
Drugi kwartał 2024 roku na rynku kredytowym zapowiada się bardzo ciekawie, ale mam nadzieję, że wiosna 2024 będzie korzystna dla kredytobiorców w Polsce.
Jeżeli spodobał Ci się mój komentarz zapraszam do innych moich wpisów na portalu podkluczyk.pl oraz na fanpage Karol od Kredytów, gdzie staram się na bieżąco informować moich obserwatorów o tym co się dzieje na rynku kredytowym.
Jeśli planujesz inwestycję w nieruchomości i masz pytania odnośnie kredytów hipotecznych możesz bezpłatnie skontaktować się ze mną klikając ten link lub w dedykowany baner pod wpisem.