Rynek nieruchomości w Lublinie przyciąga uwagę zarówno inwestorów, jak i osób poszukujących wymarzonego mieszkania. Październik 2024 roku przyniósł nowe dane dotyczące cen ofertowych mieszkań w różnych dzielnicach Lublina, pozwalając na lepsze zrozumienie aktualnych trendów i dynamiki rynku. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak kształtowały się ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Lublina, jakie czynniki miały wpływ na ich poziom oraz które dzielnice Lublina są najdroższe, a które najtańsze. Analiza ta może być pomocna zarówno dla kupujących, jak i sprzedających, oferując cenny wgląd w sytuację na rynku nieruchomości w Lublinie.
Ceny ofertowe mieszkań w Lublinie w latach 2020-2024
W ostatnich 4 latach ceny mieszkań w Lublinie wzrosły mniej od Indeksu Cen Mieszkań wyliczanego dla całej Polski. Mediana cen ofertowych mieszkań w Lublinie w październiku 2024 wyniosła 10 500 zł/m2. Od października 2020 roku mediana cen ofertowych mieszkań z rynku wtórnego jak i z rynku pierwotnego w Lublinie wzrosła o 50%. Skumulowana inflacja CPI za okres od października 2020 do października 2024 według danych GUS i kalkulatora inflacji wynosi około 40,5%. W rozważanym okresie czterech lat realny wzrost cen ofertowych mieszkań w Lublinie wyniósł zatem około 9,5%. W październiku 2024 mediana cen ofertowych nowych mieszkań w Lublinie wyniosła 11 250 zł/m2, a mediana cen mieszkań z rynku wtórnego 10 500 zł/m2.

Najdroższe dzielnice w Lublinie – październik 2024
Najdroższymi dzielnicami w Lublinie pod kątem mediany cen ofertowych mieszkań w październiku 2024 były zachodnie dzielnice Węglin Północny i Węglin południowy oraz Szerokie. Mediana cen ofertowych mieszkań wyniosła we wspomnianych dzielnicach odpowiednio 11 988 zł/m2 oraz 11 969 zł/m2. W porównaniu z medianą ceny dla całego Lublina (10 500 zł/m2), ceny w najdroższych dzielnicach są o około 14% wyższe. Wyraźnie powyżej mediany dla całego Lublina plasują się również mediany cen ofertowych mieszkań w dzielnicach Wieniawa, Śródmieście, Zemborzyce oraz Ponikwoda. Wszystkie te dzielnice charakteryzują się medianą cen ofertowych mieszkań powyżej 11 tys. zł/m2. Warto jeszcze wymienić dzielnice Sławin oraz Wrotków, gdzie mediana cen jest niewiele niższa niż 11 tys. zł/m2.

Najtańsze dzielnice w Lublinie – październik 2024
W październikowym odczycie danych o cenach ofertowych mieszkań w Lublinie zdecydowanie najtańszą dzielnicą jest dzielnica Za Cukrownią z medianą cen mieszkań na poziomie 8 500 zł/m2. Dzielnice Dziesiąta oraz Rury uzupełniają podium trzech najtańszych dzielnic w Lublinie z medianami cen mieszkań za metr nieprzekraczającymi 9 500 zł/m2. Medianę cen poniżej 10 tys. zł/m2 w październiku w Lublinie odnotowujemy jeszcze w dzielnicach: Kośminek, Bronowice, Tatary, Stare Miasto, Kalinowszczyzna oraz Sławinek. Warto podkreślić, że brak cen w zestawieniu październikowym w dzielnicach Abramowice, Głusk oraz Hajdów—Zadębie spowodowany jest brakiem nowych ofert sprzedaży mieszkań w październiku w tych rejonach Lublina.
Ceny ofertowe mieszkań w Lublinie na tle innych miast Polski
Ceny mieszkań w Lublinie na tle cen mieszkań w Polsce utrzymują się na średnim poziomie (w październiku 2024 mediana cen dla całej Polski wyniosła 10 453 zł/m2). Ceny mieszkań w Lublinie są zatem niemal o połowę niższe niż Warszawie, czy Krakowie. W porównaniu do cen mieszkań w Gdańsku, Gdyni, czy w Szczecinie w Lublinie jest też o około 30% taniej. Podobieństwa do rynku nieruchomości w Lublinie można upatrywać do głównych miast województwa kujawsko—pomorskiego, czyli Bydgoszczy czy Torunia. W Lublinie jest z kolei zauważalnie drożej niż w Łodzi.
Bezpłatne raporty cen mieszkań w grupie na facebooku
Jeśli interesują Cię ceny mieszkań w Lublinie w poszczególnych dzielnicach, to koniecznie zerknij na grupę na Facebooku, gdzie co miesiąc publikowane są bezpłatne raporty cenowe. Dzięki temu możesz śledzić zmiany cen na rynku nieruchomości i zorientować się, które dzielnice Lublina są najdroższe, a które najtańsze. Statystyki uwzględniają wiele szczegółów, takich jak wielkość mieszkania, podział na rynek pierwotny i wtórny, a także analizę trendów w poszczególnych dzielnicach. Śledzenie tych raportów może pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu lub wynajmu mieszkania w Lublinie. Dołącz do grupy już dzisiaj i bądź na bieżąco z cenami nieruchomości w Lublinie!
