Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Druga fala pandemii a ceny nieruchomości – Raport.

Druga fala pandemii a ceny nieruchomości – Raport.

więcej niż wyszukiwarka mieszkań

Wrzesień na rynku mieszkań nie przyniósł zwyczajowych zwyżek cen najmu oraz wzrostów cen ofertowych sprzedaży mieszkań. Ceny nieruchomości pozostają pod wpływem utrzymującej się sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie. Studenci nie wrócili do miast, w których znajdują się ich uczelnie, bo te w większości uruchamiają nowy semestr w formie zdalnego nauczania. Co jeszcze dzieje się na rynku nieruchomości?

W skali całego kraju ceny nieruchomości nieznacznie spadają

W porównaniu z sierpniem ofertowe ceny nieruchomości w skali całego kraju minimalnie spadły. Mediana cen ofertowych spadła o prawie 2% m/m do poziomu 7 281 zł/mkw. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Polsce spadła natomiast poniżej 8 tys. zł/mkw. i wyniosła we wrześniu 7 925 zł/mkw. 80% ofert sprzedaży nieruchomości wystawianych jest w Polsce w przedziale od 3 800 zł/mkw. do 12 500 zł/mkw.

Druga fala pandemii a ceny nieruchomości - histogram cen

ceny ofertowe nieruchomości – zmalała liczba ogłoszeń

Według danych Multiwyszukiwarki podkluczyk.pl we wrześniu liczba unikalnych ofert sprzedaży nieruchomości zmalała o ponad 40%. Podobnie niska ilość ogłoszeń obserwowana była ostatnio w kwietniu, czyli w miesiącu, w którym obowiązywał lock-down i możliwości poruszania się były ograniczone. Oznacza to, że właściciele nieruchomości mogą wstrzymywać się z decyzją o spieniężeniu swoich aktywów. Wielu ekspertów twierdzi, że sprzedaż nieruchomości w tej chwili nie ma większego sensu o ile nie ma się od razu pomysłu co zrobić z uwolnionym kapitałem.

ceny nieruchomości w województwach – zmniejszają się różnice

W porównaniu z sierpniem w przeciętne ceny metra kwadratowego mieszkania w skali województw są mniej rozwarstwione. Mediana cen nieznacznie wzrosła w większości województw. W mazowieckim odnotowany został kolejny rekordowy poziom przeciętnej ceny metra kwadratowego mieszkania – 10 526 zł/mkw. Wyraźne wzrosty cen odnotowano we wrześniu również w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim, gdzie ceny przeciętne wzrosły o prawie 400 zł/mkw.

DRUGA FALA PANDEMII A CENY NIERUCHOMOŚCI - RAPORT. polska

ceny nieruchomości – już tylko jedno województwo poniżej 5 tys.

Przez ostatnich kilka miesięcy mediana cen metra kwadratowego w aż 4 województwach nie przekraczała 5 tys. zł/mkw. We wrześniu ceny w najtańszych województwach wzrosły i przeciętne ceny poniżej 5 tys. zł/mkw. obserwowane były tylko w województwie lubuskim. Opolskie, śląskie oraz warmińsko-mazurskie przekroczyły zdecydowanie, o prawie 200 zł/mkw. pułap 5 tysięcy.

Ceny nieruchomości w największych miastach

W przeważającej większości miast wojewódzkich ceny ofertowe rosną w porównaniu z średnią ceną z minionych trzech i sześciu miesięcy. Kolejne rekordy odnotowywane są w stolicy, gdzie mediana cen dla całego miasta przekroczyła już 11 000 zł/mkw. W Gdańsku oraz Krakowie mediana cen zdecydowanie przekroczyła 9 tys. zł/mkw. We Wrocławiu ceny przeciętne przekraczają zdecydowanie 8 tys. zł/mkw.

DRUGA FALA PANDEMII A CENY NIERUCHOMOŚCI - RAPORT. miasta wojewodzkie

tylko w 5 miastach ceny ofertowe nieruchomości spadają

Poznań, Katowice, Szczecin, Łódź oraz Kielce to jedyne miasta wojewódzkie, w których ceny ofertowe we wrześniu były niższe niż średnia cena metra kwadratowego mieszkania z minionych trzech miesięcy. Spadki cen w tych miastach są jednak niewielkie i za wcześnie by mówić o odwróceniu trendu wzrostowego.

Rekordowe ceny ofertowe kawalerek

Mimo zmniejszonego popytu na mieszkania na wynajem, wynikającego ze zdalnego nauczania na większości uczelni wyższych w Polsce, ceny ofertowe kawalerek i małych mieszkań biją kolejne rekordy. Najpopularniejsze metraże inwestycyjne w Warszawie kolejny miesiąc z rzędu sprzedawane są po 12 000 zł/mkw. Rekordy odnotowywane są w Gdańsku i Krakowie, gdzie za najmniejsze mieszkania oczekuje się już prawie 11 000 zł/mkw.

DRUGA FALA PANDEMII A CENY NIERUCHOMOŚCI - RAPORT. grupy powierzchniowe mieszkan

dziwna sytuacja na rynku nieruchomości

Wrześniowe dane z rynku nieruchomości pokazują, że zarówno kupujący jak i sprzedający oczekują na rozwój sytuacji pandemicznej. Mimo znacznie mniejszej podaży ogłoszeń sprzedaży nieruchomości ceny nie spadają. W większości największych miast oczekiwania sprzedających są nawet rekordowe. Wielu ekspertów podkreśla jednak, że jest kapitał na rynku, ale nie ma ofert w rozsądnych cenach. Osoby, które muszą się pozbyć nieruchomości i odblokować zamrożony kapitał wystawiają swoje mieszkania po bardzo wysokich cenach. Osoby, które są właścicielami mieszkań, ale nie mają żadnej alternatywy dla środków pozyskanych z potencjalnej sprzedaży nieruchomości, w tej chwili wstrzymują się z decyzjami o zbyciu nieruchomości i oczekują na rozwój sytuacji w kraju i na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *