Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ile kosztuje mieszkanie w Polsce?

Ile kosztuje mieszkanie w Polsce?

Ile kosztuje mieszkanie w Polsce?

Reżim sanitarny na rynku nieruchomości

Maj 2020 był trzecim miesiącem pandemii koronawirusa oraz drugim miesiącem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Wiele portali z ogłoszeniami nieruchomości zaczęło oferować wirtualne prezentacje mieszkań, ale podaż ogłoszeń jest wciąż tak niska jak w kwietniu. Ile kosztuje mieszkanie w Polsce po tym jak Rząd RP zdecydował się na dalsze odmrażanie gospodarki polskiej w maju?

Ile kosztuje mieszkanie w Polsce

Średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania w Polsce według danych Multiwyszukiwarki podkluczyk.pl wynosiła w maju 7 984 zł/mkw. Mediana cen metra kwadratowego mieszkania w Polsce w maju wynosiła 7 381 zł/mkw. 80% mieszkań w Polsce oferowanych jest w przedziale od 4 000 zł/mkw do 12 500 zł/mkw.

Ile kosztuje mieszkanie w Polsce?

Ile kosztuje mieszkanie w Polsce – Przeciętne polskie mieszkanie drożeje

W porównaniu z kwietniem zarówno przeciętna jak i średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Polsce wzrosła odpowiednio o 1,9% i 1,6%. Przekłada się to na wzrost przeciętnej ceny metra kwadratowego mieszkania o 139zł, a średniej ceny metra kwadratowego o 128zł.

Stolica winduje ceny

Przyglądając się medianie cen wyliczonej dla poszczególnych województw można zauważyć, że województwo mazowieckie odstaje na tle reszty kraju. Jako jedyne w skali całego regionu osiąga przeciętną cenę 10 000 zł/mkw. Na czele stawki są jeszcze kolejno małopolskie i pomorskie.

ile kosztuje mieszkanie w polsce; przegląd nieruchomości z podkluczyk.pl; mediana w wojewodztwach

Ile kosztuje mieszkanie w Polsce – Najtaniej w lubuskiem

Do najtańszych województw jeśli chodzi o zakup mieszkania należą warmińsko-mazurskie, opolskie, śląskie oraz zamykające zestawienie województwo lubuskie. Przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania o w lubuskim była o ponad połowę niższą niż w mazowieckim. Mediana cen w lubuskim wynosi 4 648 zł/mkw. i jest najniższą w skali całego kraju jeśli rozpatrujemy województwa.

Wzrosty cen w większości miast wojewódzkich

Przyglądając się cenom ofertowym w miastach wojewódzkich obserwujemy w większości lokalizacji nieznaczne wzrosty cen w porównaniu do średniej ceny metra kwadratowego mieszkania wyliczonej dla poprzedzających trzech miesięcy, a zatem okresu od lutego do kwietnia. Największe wzrosty w odniesieniu do średniej trzymiesięcznej zaobserwowano w Szczecinie, Białymstoku, Opolu, Olsztynie, Kielcach oraz w Gdańsku.

ile kosztuje mieszkanie w polsce; przegląd nieruchomości z podkluczyk.pl; zmiana przecietnej ceny miasta wojewodzkie

Zadyszka w największych miastach

Wzrosty cen w największych miastach wojewódzkich Polski złapały zadyszkę w maju. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Poznaniu ceny ofertowe metra kwadratowego mieszkania nieznacznie zmalały albo pozostały na takim samym poziomie jak w poprzedzających trzech miesiącach.

Rosną ceny największych mieszkań

Zauważalny w porównaniu z kwietniem 2020 jest wzrost cen mieszkań o największej powierzchni. Dotychczasowy trend w skali kraju pokazywał, że największe mieszkania sprzedają się najczęściej najtaniej w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy powierzchni. W maju już w trzech miastach wojewódzkich duże mieszkania przegoniły średnie. W większości pozostałych miast ceny największych nieruchomości wzrosły i gonią ceny średnich mieszkań.

ile kosztuje mieszkanie w polsce; przegląd nieruchomości z podkluczyk.pl; przecietna cena w grupach powierzchniowych

Rośnie powierzchnia idealnego mieszkania

Po prawie miesiącu przymusowej narodowej kwarantanny zmieniły się nieco preferencje kupujących szukających idealnego mieszkania. Tak długi okres w zamknięciu oraz perspektywa ewentualnych drugiej i trzeciej fali zachorowań na koronawirusa wzmocniły potrzebę posiadania większej przestrzeni życiowej. Wiele rodzin poszukuje mieszkań i domów, gdzie będzie mogło realizować pracę i naukę zdalną, a także wypoczywać, czy nawet uprawiać sport w domu.

Co czeka rynek nieruchomości?

W maju nie dało się zaobserwować jeszcze żadnych drastycznych zmian na rynku mieszkań w Polsce. Zarówno kupujący jak i sprzedający czekają na rozwój wydarzeń. Dopiero w czerwcu zostały zniesione ostatnie obostrzenia wprowadzone przez Rząd RP, zatem to nadchodzące miesiące zdecydują o tym w którą stronę podąży rynek nieruchomości. Czy w obawie przed kolejną kwarantanną wzrośnie znaczenie domów i największych mieszkań? Czy po kilku miesiącach względnej normalności rynek mieszkań wróci do stanu zbliżonego do tego znanego sprzed epidemii.