Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań po wakacjach – kiedy spadki cen nieruchomości?

Ceny mieszkań po wakacjach – kiedy spadki cen nieruchomości?

Ceny mieszkań po wakacjach - kiedy spadki cen nieruchomości

Koniec sierpnia i początek września to najlepszy czas na najnowszy powakacyjny raport podsumowujący ceny mieszkań w Polsce. Osoby planujące zakup mieszkania, już od początku kryzysu związanego z wprowadzonymi przez Rząd RP obostrzeniami gospodarczymi w celu walki z epidemią COVID-19, mają nadzieję na spadki cen nieruchomości. Kiedy można ich oczekiwać? Czy ceny mieszkań będą rosły bez żadnej korekty?

Ceny mieszkań w skali całego kraju rosną

W porównaniu z lipcem ceny ofertowe w skali całego kraju w sierpniu wyraźnie wzrosły. Według danych Multiwyszukiwarki ogłoszeń sprzedaży nieruchomości, przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania w Polsce wzrosła o 2,7% m/m i wyniosła w sierpniu 7 400 zł/mkw. Średnia cena metra kwadratowego w skali kraju wzrosła o 2,5% m/m i wyniosła aż 8 015 zł/mkw. Średnią cenę powyżej psychologicznej granicy 8 000 zł/mkw. obserwowaliśmy ostatnio w marcu tego roku. Wyższą średnią cenę odnotowano jedynie w styczniu 2020! Oczekiwania sprzedających zmierzają zatem do wyznaczenia nowego szczytu cenowego.

ceny mieszkań - kiedy można liczyć na spadek cen nieruchomości

Ceny mieszkań – przybyło najdroższych ofert

Prawdziwą przyczyną wzrostu średniej i przeciętnej ceny mieszkania w Polsce jest jednak nadreprezentacja najdroższych ofert w stosunku do poprzednich miesięcy. Raport sierpniowy bazuje na prawie 75 tysiącach unikalnych ogłoszeń sprzedaży nieruchomości zgromadzonych przez Multiwyszukiwarkę podkluczyk.pl. W porównaniu z poprzednim miesiącem oznacza to spadek ilości ogłoszeń na rynku mieszkań ponad 9%. Ponadto dane portali forsal oraz money z drugiego kwartału 2020 szacują, że ilość transakcji zawieranych na rynku nieruchomości spadła na największych rynkach nawet o 50%. Można zatem ostrożnie podsumować, że rynek nieruchomości spodziewa się zmian i wyczekuje rozwoju sytuacji gospodarczej. Mieszkania inwestycyjne wystawiane są na sprzedaż drożej niż w ostatnich miesiącach w nadziei, że uda się je sprzedać jeszcze na szczycie cenowym.

Oczekiwania rosną w najdroższych województwach

W porównaniu z lipcem przeciętne ceny w skali województw dążą do jeszcze wyraźniejszego rozwarstwienia na drogie i tanie regiony. W mazowieckim, małopolskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim ceny przeciętne metra kwadratowego mieszkania wyraźnie wzrosły. Mediana w województwie ze stolicą kraju osiągnęła już rekordowe 10 442 zł/mkw. Małopolskie już niebawem osiągnie przeciętną cenę metra kwadratowego mieszkania na poziomie 9 tys. zł/mkw. W pomorskim z kolei mediana cen po raz pierwszy przekroczyła 8 tys. zł/mkw.

kiedy można liczyć na spadek cen nieruchomości

Ceny mieszkań – województwa ze spadkami oczekiwań

Na drugim biegunie cenowym z oczekiwanymi przeciętnymi stawkami za metr kwadratowy mieszkania do 5 tys. zł/mkw. znalazły się ponownie cztery województwa. W lubuskim, opolskim, śląskim oraz warmińsko-mazurskim mieszkania oferowane są o połowę taniej niż w stołecznym mazowieckim. W porównaniu z lipcem ceny mieszkań spadają i zbliżają się do poziomu 5 tys. zł/mkw. w podkarpackim. Świętokrzyskie natomiast obroniło poziom ponad 5 tys. zł/mkw. W sierpniu mediana cen wzrosła tam o 3,8% do poziomu 5 422 zł/mkw.

Ceny mieszkań – kolejne rekordy w największych miastach

W większości wojewódzkich miast, w tym niemal we wszystkich największych miastach, mediana cen metra kwadratowego mieszkania wzrosła w sierpniu w porównaniu z średnią z poprzednich trzech i sześciu miesięcy. W Warszawie przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania przekroczyła po raz pierwszy 11 tys. zł/mkw. Kraków już wyraźnie przebił poziom 9 tys. zł/mkw. a ceny w Poznaniu śmiało zbliżają się do poziomu 8 tys. zł/mkw.

ceny mieszkań - kiedy można liczyć na spadek cen nieruchomości

W 7 miastach ceny mieszkań systematycznie spadają

Gdańsk, Katowice, Toruń, Białystok, Łódź, Olsztyn oraz Opole odnotowały w sierpniu spadek mediany cen metra kwadratowego mieszkania w stosunku do poprzednich miesięcy. Dla Katowic, Białegostoku, Łodzi oraz Opola jest to utrzymanie sześciomiesięcznego trendu spadkowego w cenach ofertowych sprzedaży mieszkań. W Gdańsku, Toruniu i Olsztynie ceny z sierpnia były poniżej średniej z ostatnich 6 miesięcy. Mimo to średnia z poprzedzających 3 miesięcy jest w tych miastach wyższa niż z półrocza. Może to oznaczać chwilową korektę oczekiwań sprzedających.

Najdroższe kawalerki śrubują rekordy

Najmniejsze mieszkania są niezmiennie najdroższymi w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy powierzchni. W podziale na małe, średnie i duże mieszkania to te najmniejsze wyznaczają rekordowe pułapy w każdym z miast wojewódzkich. W Warszawie po raz pierwszy mediana cen kawalerek przekroczyła 12 tys. zł/mkw! To niemal dwukrotnie drożej niż cena kawalerki w 7 najtańszych miastach wojewódzkich. W Krakowie i Gdańsku ceny mieszkań o najmniejszym metrażu już wyraźnie przebiły poziom 10 tys. zł/mkw. Kwestią czasu jest osiągnięcie poziomu 11 tys. zł/mkw. w tych miastach.

ceny mieszkań - kiedy można liczyć na spadek cen nieruchomości

Ceny mieszkań – kiedy spadki cen nieruchomości?

W ostatnich miesiącach wyraźnie widać zmniejszenie popytu na mieszkania. Po części spowodowane jest to kryzysem związanym z epidemią koronawirusa. Po części niepewność związana z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem prawnym i gospodarczym powstrzymuje kupujących. Wiele osób odkłada decyzję o zakupie mieszkania w nadziei na spadki cen mieszkań. Z drugiej strony we wrześniu lub październiku kończyć się będą półroczne wakacje kredytowe wprowadzone przez specustawę związaną z COVID-19. Od tego czy właściciele mieszkań w kredycie będą w stanie znów spłacać raty kredytów będzie zależeć podaż na rynku mieszkań w najbliższych miesiącach. Z pewnością przełom roku 2020 i 2021 będzie decydujący dla kierunku zmian cen mieszkań. Możliwe, że już za kwartał na blogu podkluczyk.pl przeczytamy o gwałtownych przecenach na rynku nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *