Nowy rok – nowy raport analizujący ceny nieruchomości w Polsce. Wraz z grudniowym raportem zakończył się comiesięczny cykl przeglądu rynku nieruchomości z podkluczyk.pl. W 2021 rok wkraczamy z nowym cyklem raportów z polskiego rynku nieruchomości.
Ceny nieruchomości w Polsce – ile przeciętnie kosztuje metr kwadratowy mieszkania?
Mediana cen metra kwadratowego mieszkania dla danego województwa zawiera się w przedziale od niecałych 5 tys zł/mkw. (lubuskie i opolskie) do ponad 10 tys zł/mkw. w mazowieckim. Do najdroższych województw obok mazowieckiego zaliczyć można jeszcze małopolskie (mediana ponad 9 tys. zł/mkw.), pomorskie (mediana około 8,5 tys. zł/mkw.) oraz dolnośląskie (ponad 7,5 tys. zł/mkw.). W pozostałych województwach ceny przeciętne nie przekraczają 7 tys. zł/mkw. W aż 7 województwach mediana nie przekracza 7 tys. zł/mkw.
Ceny ofertowe nieruchomości z ponad 50 portali z całej Polski
W 2021 rok Multiwyszukiwarka podkluczyk.pl wkroczyła pozwalając na przeszukiwanie ponad 50 portali z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości z całej Polski. Od lutego baza przeszukiwanych wzrośnie dwukrotnie. Z okazji 2 urodzin podkluczyk.pl liczba portali źródłowych wzrasta zatem do 100.
Ceny nieruchomości w Polsce – indeks cen nieruchomości
Od nowego 2021 roku w comiesięcznych raportach pojawiać się będzie nowy wskaźnik pokazujący zmiany cen nieruchomości w skali Polski – indeks cen nieruchomości. Dla wszystkich miast wojewódzkich wyliczana jest średnia ważona populacją danego miasta bazująca na medianach cen metra kwadratowego w tych miastach. Wskaźnik ten pozwala zatem ocenić zmianę cen przeciętnych mieszkań w skali Polski. Jako baza przyjmowany jest wynik dla analogicznego miesiąca z roku poprzedzającego. Ogłoszenia z Warszawy stanowią blisko 20% wszystkich ogłoszeń z całej Polski, zatem indeks cen mieszkań wyliczany jest również z pominięciem stolicy Polski. Dzięki temu ceny z największego i najludniejszego miasta w Polsce nie wpływają na wynik indeksu dla pozostałych miast wojewódzkich.
Ceny ofertowe mieszkań w górę
Przyglądając się indeksowi cen nieruchomości można łatwo zauważyć wyraźny trend wzrostowy w cenach ofertowych. Wartość indeksu wzrosła r/r o 7% dla całej Polski i prawie 9% dla kalkulacji z pominięciem Warszawy. Oznacza to, że ceny ofertowe mieszkań w Polsce poza stolicą rosną nieznacznie szybciej niż w samej stolicy. Wiele osób oczekujących spadków cen nieruchomości zastanawia się czy ten trend się zatrzyma w związku z rozkręcającym się kryzysem gospodarczym. Wśród ekspertów pojawiają się jednak również komentarze zwracające uwagę na wysoką inflację w Polsce. Gdyby uwzględnić 2,7%-ową inflację r/r podaną przez GUS dla stycznia 2021 wskaźnik wzrostu cen byłby zauważalnie niższy. Pytanie zatem czy to mieszkania drożeją, czy waluta polska traci na wartości?
Ceny nieruchomości w Polsce – wyraźne wzrosty w tańszych miastach
Skupiając się na samych miastach wojewódzkich można zauważyć wyraźną przewagę miast odnotowujących wzrosty przeciętnych cen ofertowych. W aż 12 stolicach województw ceny przeciętne w styczniu były wyższe od średniej przeciętnych cen z ostatnich trzech i sześciu miesięcy. W Katowicach i Białymstoku mediana cen ofertowych w styczniu wzrosła o ponad 500 zł/mkw. Wyraźne wzrosty odnotowano również w Szczecinie, Olsztynie, Łodzi i Gorzowie Wielkopolskim.
Liderujące Warszawa i Gdańsk wyhamowały wzrosty
W odróżnieniu od większości miast wojewódzkich, przeciętne ceny w najdroższych dotąd miastach w styczniu wyhamowały wzrosty. W Warszawie i Gdańsku mediana cen ofertowych – mimo rekordowej ilości ogłoszeń w styczniu, jest niższa niż średnia cen przeciętnych z ostatnich trzech miesięcy. Bardzo rozbudowany w tych miastach rynek nieruchomości oferujący wynajem pojedynczych pokoi jest od wielu miesięcy zamrożony. Inwestorzy zarabiający dotąd na obsłudze turystów oraz wynajmie pokoi studentom nie mają od ponad pół roku warunków pozwalających z optymizmem patrzeć w przyszłość. Wraz z bardzo niepewną przyszłością maleje skłonność do podejmowania ryzyka i inwestowania w kolejne lokale na wynajem. W najdroższych miastach Polski to głównie inwestorzy nakręcają wzrost cen.
Ceny mieszkań w Polsce – podział na drogie i tanie miasta
Stolice województw pod względem cen ofertowych dzielą się na dwie grupy. Cztery najdroższe miasta są wyraźnie droższe od pozostałych czternastu miast wojewódzkich (po dwa miasta w lubuskim i kujawsko-pomorskim). Wśród tańszej grupy miast mediana cen utrzymuje się w przedziale 5-7,5 tys. zł/mkw. Całkowita rozpiętość cen w grupie tańszych miast mieści się w przedziale od około 2,5 tys. zł/mkw. do nieco ponad 11 tys. zł/mkw. dla najdroższych mieszkań. Najtaniej jest w województwie lubuskim gdzie ceny maksymalne nie przekraczają 8 tys. zł/mkw. a mediana cen w obu wojewódzkich miastach jest poniżej 5,5 tys. zł/mkw.
4 stolice województw wyraźnie droższe od pozostałych miast wojewódzkich
W najdroższych polskich miastach ceny przeciętne wyraźnie odrywają się od taniej wycenianych regionów Polski. Z pozostałej czwórki tylko Wrocław jest nieznacznie droższy od wspominanych wcześniej 14 miast wojewódzkich. Mediana cen w stolicy Dolnego Śląska wyniosła w styczniu 2021 niewiele ponad 8 tys zł/mkw. a całkowity zakres cen sięgnął 13 tys. zł/mkw. Pozostałe trzy najdroższe miasta (Warszawa, Kraków i Gdańsk) są już wyraźnie droższe. W Krakowie i Gdańsku mediana cen sięgnęła już 9,5 tys zł/mkw. a w Warszawie na początku 2021 roku przekroczyła 11 tys. zł/mkw.! Ponadto, najdroższe mieszkania w tych miastach wyceniane są powyżej 16 tys. zł/mkw (dla Gdańska i Krakowa) i powyżej 19 tys. zł/mkw. w Warszawie.
Rekordowe ceny przeciętne dla miast windowane są przez ceny kawalerek
Najwyżej wyceniane mieszkania z najmniejszej z grup powierzchniowych (poniżej 38 mkw.) wyraźnie odstają od cen większych lokali. Rekordowe wyceny małych mieszkań windują obserwowane w poprzednich sekcjach mediany cen w miastach wojewódzkich. W Katowicach ceny najmniejszych mieszkań są o niemal 2 tys. zł/mkw. wyższe niż mieszkań o większej powierzchni. Podobnie wyraźną różnicę, przekraczającą 1 tysiąc zł/mkw. widać w Warszawie Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie i Opolu.
Oczekiwania spadków cen nieruchomości w 2021 roku zderzają się z rzeczywistością
Od ponad pół roku, kiedy rynek nieruchomości oswoił się z pandemią i zaczął być poruszany temat nadchodzącego kryzysu gospodarczego w Polsce, wielu ekspertów oczekuje spadków cen nieruchomości. Oczekiwania te zderzają się jednak z rzeczywistością. Ceny ofertowe nie tylko nie spadają. W styczniu 2021 roku odnotowane zostały wyraźne wzrosty cen ofertowych. Boomu sprzedażowego na rynku nie widać – właściciele mieszkań nie mają żadnej motywacji do spieniężania posiadanych nieruchomości. Mimo rekordowych wycen lokali mieszkalnych wszystko inne również drożeje przez utrzymującą się od roku wysoką inflację. Każdy kto sprzeda mieszkanie musi mieć plan co szybko zrobić z uzyskanym kapitałem aby nie zaczął tracić siły nabywczej. W takiej sytuacji spadki cen nieruchomości mogą pozostać jedynie w sferze życzeń.