Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Jak Nowy Polski Ład wpłynie na rynek nieruchomości?

Jak Nowy Polski Ład wpłynie na rynek nieruchomości?

Nowy Polski Ład a nieruchomości

Zapowiadany od kilku miesięcy program odbudowy Polski po kryzysie gospodarczym, wywołanym działaniami Rządu RP mającymi na celu walkę z pandemią, został zaprezentowany opinii publicznej w minioną sobotę. Planowany jako Nowy Ład program odbudowy okazał się do facto programem wyborczym rządzącej koalicji na najbliższe lata. Nowy program przyjął, uderzającą w bardziej patriotyczne nuty, nazwę Polski Ład. Niniejszy wpis nie jest podsumowaniem wszystkich zapowiedzi programowych Polskiego Ładu. Wpis ten jest raczej podsumowaniem zapowiedzi jakie nowy program wyborczy czyni w temacie nieruchomości. Można również już teraz zastanowić się jak Polski Ład wpłynie na polski rynek nieruchomości? Czego można oczekiwać w długim terminie w wyniku zmian proponowanych w Polskim Ładzie?

Polski Ład a rynek nieruchomości

Polski Ład zapowiadany jako kompleksowy program dla gospodarki przedstawiany jest na różnych płaszczyznach. Jedną z form prezentacji Polskiego Ładu jest tzw. 5 fundamentów Polskiego Ładu, czyli:

  1. 7% PKB na zdrowie,
  2. Obniżka podatków dla 18 milionów Polaków,
  3. Inwestycje generujące 500 tys. nowych miejsc pracy,
  4. Mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70 mkw. bez formalności,
  5. Emerytura bez podatku od 2500 zł.

Punkty 1, 2, 3, 5 to de facto zapowiedzi obniżki i podwyżki podatków, składek i innych danin. W punkcie czwartym oprócz ukrytych transferów socjalnych mamy jednak konkretne zapowiedzi prawne, które mogą wpłynąć na rynek nieruchomości. Nie pytamy w tym miejscu na razie o to co z pozostałymi 19-toma milionami obywateli, skoro podatki zostaną obniżone tylko 18-tu milionom obywateli.

Polski Ład, Nowy Ład, niższe podatki, nowe składki
Fotografia: Lukasz Radziejewski

Co Polski Ład zapowiada dla kupujących mieszkania?

Polski Ład dla kupujących mieszkania zapowiada zaskakująco konkretne zmiany prawne połączone z transferami socjalnymi.

Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 40 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres maksymalnie 15 lat. Oznacza to, że posiadając zdolność kredytową, nie trzeba będzie wykładać żywej gotówki na zakup mieszkania – wystarczy sama zdolność kredytowa, a nie będzie wymagane odłożenie dziesiątek tysięcy złotych na zakup mieszkania czy domu. Instrument skierowany będzie do osób od 24 do 40 lat, które nie mają wystarczających oszczędności do pokrycia wkładu własnego.

źródło: kprm.gov.pl

Co Polski Ład oznacza dla kupujących nieruchomości, w szczególności mieszkania? Pod warunkiem spełnienia kryteriów wieku będzie można uzyskać państwową gwarancję do 100 tys. zł zamiast wkładu własnego. Dokładając do tego limit 40% wartości nieruchomości oznacza to, że najtańsze mieszkania kwalifikujące się do uzyskania maksymalnej kwoty gwarancji państwowych mogą kosztować nawet 250 tysięcy zł.

Spójrzmy na przeciętne ceny ofertowe z kwietnia 2021 roku. W najdroższej Warszawie można za taką kwotę kupić przeciętnie niecałe 23 metry kwadratowe mieszkania. W najtańszym z miast wojewódzkich – Gorzowie Wielkopolskim kwota 250 tysięcy wystarczy na niecałe 50 mkw. mieszkania. Oczywiście nie oznacza to braku konieczności spłaty gwarantowanych przez BGK 100 tysięcy złotych. Pomysł ten ma jedynie pomóc we wzięciu kredytu osobom, które nie uzbierały wymaganego wkładu własnego w gotówce.

Polski Ład nieruchomości - mieszkanie bez wkładu własnego
źródło: kprm.gov.pl

Nawet 100 tysięcy dla rodzin z czwórką dzieci

Kolejnym pomysłem zapowiadanym przez Premiera RP w trakcie konferencji programowej jest spłata kredytu przez Państwo dla rodzin, w których rodzi się więcej niż jedno dziecko. Polski Ład ma wprowadzić pomoc w spłacie nieruchomości zakupionej na kredyt.

Nowy Ład zakłada, że po urodzeniu drugiego dziecka rodzina z gwarantowanym kredytem mogłaby uzyskać do 20 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania, po urodzeniu trzeciego dziecka do 60 tys., a czwartego i kolejnego do 20 tys. zł. (proporcjonalnie do udzielonej wcześniej gwarancji).

źródło: kprm.gov.pl

Modelowa rodzina z czwórką dzieci mogłaby zatem uzyskać nawet do 100 tysięcy bezzwrotnego dofinansowania kredytu hipotecznego. Nie ma jednak informacji skąd miałyby się brać te bezzwrotne dotacje (oprócz tego, co można się domyśleć, czyli z nowych podatków).

Warto zauważyć, że największy nacisk położono na promowanie w społeczeństwie modelu rodziny 2+3. Jest to ciekawe podejście z obszaru inżynierii społecznej, prawdopodobnie motywowane chęcią osiągnięcia współczynnika dzietności powyżej 2,1. Tylko taki współczynnik dzietności w społeczeństwie gwarantuje zastępowalność pokoleń, czyli sytuację, w której populacja w kolejnych pokoleniach utrzymuje stałą liczebność. Nie uratuje to jednak piramidy finansowej stworzonej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dla wydajnego funkcjonowania ZUS konieczne jest aby pokolenia wchodzące na rynek pracy były znacznie bardziej liczne od pokoleń pobierających emerytury.

Co Polski Ład zapowiada dla budujących domy?

Kolejną zapowiedzią Polskiego Ładu dotykającą rynku nieruchomości jest tzw Dom bez formalności.

Budowa budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie możliwa na podstawie zgłoszenia. Dzięki temu proces budowlany skróci się nawet o kilka tygodni. To sposób na ograniczenie nadmiarowych formalności, a także oszczędność dla inwestora – co najmniej kilka tysięcy złotych.

źródło: kprm.gov.pl

Zmiany mają na celu uproszczenie formalności dla nowo budowanych domów nie większych niż 70 mkw. Zapowiadany jest również brak konieczności zatrudniania kierownika budowy. Polski Ład celuje zatem w przyspieszenie budowy nieruchomości przez inwestorów prywatnych, czyli osób chcących zbudować swój pierwszy dom.

O ile zmiana taka może faktycznie przynieść kilka tysięcy złotych oszczędności, o tyle przeniesienie odpowiedzialności za budowlę z kierownika budowy na inwestora (właściciela domu) wcale nie musi być zachętą do wybierania tej drogi przy budowie własnego domu.

Polski Ład nieruchomości - dom bez formalności
źródło: kprm.gov.pl

Jak Polski Ład może wpłynąć na rynek nieruchomości?

Zapowiedziane przez Polski Ład zmiany – jeśli zostaną wprowadzone – prawdopodobnie wpłyną znacząco na rynek nieruchomości.

  1. Udzielanie przez BGK gwarancji zamiast wkładu własnego do kredytu hipotecznego zwiększy możliwości kredytowe osób, które nie miały oszczędności. To z kolei może doprowadzić do wzrostu popytu na mieszkania kwalifikujące się do programu wsparcia. Mieszkania o wartości 250 tys. zł są rzadkością w najdroższych miastach Polski, zatem jeśli pomoc popłynie prędzej to tańszych miast, to w efekcie w najtańszych miastach mogą zostać odnotowane wzrosty cen mieszkań.
  2. Spłacanie przez Państwo części kredytu dla rodzin wielodzietnych może mieć podobny wpływ co same gwarancje wkładu własnego. Dodatkowo jest to kolejny transfer socjalny finansowany najprawdopodobniej długiem publicznym. Jeśli Państwo gdzieś rozdaje pieniądze z zadłużenia, to zwykle powoduje inflację. Wzrost cen dotknie z kolei wszystkich obywateli i wszystkie branże – w tym rynek nieruchomości.
  3. Możliwość budowy domu do 70 mkw. na zgłoszenie i z uproszczonymi formalnościami może się przyczynić do wzrostu popytu na działki budowlane. Jeśli program doprowadzi do szybszych inwestycji w prywatne nieduże domy, to wzrośnie zapotrzebowanie na nieduże działki. To z kolei może doprowadzić do wzrostu cen najmniejszych działek budowlanych.

To tylko zapowiedzi – ile z nich okaże się rzeczywistością dowiemy się już w najbliższych miesiącach.

Jak według Was Polski Ład wpłynie na rynek nieruchomości?

gdzie szukać nieruchomości onine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *