Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Bańka mieszkaniowa rośnie przy rekordowej inflacji w lipcu 2021

Bańka mieszkaniowa rośnie przy rekordowej inflacji w lipcu 2021

banka mieszkaniowa lipiec 2021

Oficjalna inflacja odczytana przez Główny Urząd Statystyczny wyniosła w lipcu rekordowe 5%. Równolegle do cen towarów i usług rośnie cenowa bańka mieszkaniowa. W lipcu uśrednione ceny ofertowe nieruchomości mieszkalnych w Polsce były wyższe o ponad 10% od cen obserwowanych w roku ubiegłym. Warto zauważyć, że wytłumaczenie efektem niskiej bazy, które miało sens jeszcze w kwietniu czy w maju, w lipcu nie ma już podstaw. W 2020 roku to właśnie czerwiec i lipiec były miesiącami odreagowania cen nieruchomości po pandemicznej zapaści z wiosny.

Bańka mieszkaniowa w Polsce rośnie przy rekordowej inflacji

W lipcu 2021 roku przeciętne ceny ofertowe w nowych ogłoszeniach sprzedaży mieszkań były wyższe od cen obserwowanych w czerwcu w niemal wszystkich województwach. Oprócz tego, spadki odnotowujemy jedynie w województwach podlaskim i wielkopolskim. Skala wzrostów oczekiwań sprzedających mieszkania jest na tyle duża, że wielu obserwatorów rynku przestrzega kupujących przed bańką mieszkaniową. Oponenci, patrzący bardziej optymistycznie na kondycję rynku mieszkaniowego w Polsce, dopatrują się przyczyn wzrostów cen mieszkań w rekordowej inflacji.

Bańka na rynku nieruchomości - mapa wojewódzka Polski
Mediana cen mieszkań w województwach
bańka na rynku nieruchomości - mapa Polski z okręgiem Warszawskim
Mediana cen mieszkań w województwach z wydzieleniem Okręgu Warszawskiego

Ceny mieszkań w Okręgu Warszawskim

Powyżej prezentujemy – po raz pierwszy w historii cyklicznych raportów z polskiego rynku nieruchomości – mapę wojewódzką Polski z wydzielonym Okręgiem Warszawskim. To już druga nowość na blogu podkluczyk.pl – na początku sierpnia opublikowaliśmy również pierwszy raport cen mieszkań w Warszawie.

Kilkukrotnie nasi czytelnicy sugerowali, że potraktowanie Warszawy i okolic osobno ma uzasadnienie i byłoby ciekawym sposobem oceny zmian cen w regionie mazowieckim. Zgadzamy się z tym jak najbardziej i znajduje to potwierdzenie w danych. Zwyczajowo prezentowane dane dla województwa mazowieckiego wskazywałyby na medianę cen sięgającą niemal 11 tys. zł/mkw. Po wydzieleniu okręgu Warszawskiego okazuje się, że mediana cen w warszawskim obwarzanku przekracza 11,5 tys. zł/mkw. Jednocześnie mediana cen dla pozostałej części województwa mazowieckiego wynosi raptem 7,5 tys. zł/mkw.

Ogłoszenia sprzedaży mieszkań ze 100 portali z całej Polski

Źródłem danych do comiesięcznych raportów cenowych z polskiego rynku nieruchomości jest multiwyszukiwarka ogłoszeń sprzedaży nieruchomości podkluczyk.pl. Przeszukując 100 portali z ogłoszeniami sprzedaży mieszkań z całej Polski podkluczyk.pl zapewnia najszersze na rynku spojrzenie na internetowe zasoby ofert. Ponadto, ogłoszenia z różnych portali są automatycznie kategoryzowane, a oferty dotyczące tego samego lokalu pochodzące z wielu portali są wykrywane i grupowane w jeden rekord.

Bańka mieszkaniowa – niemal 10%-owe wzrosty cen mieszkań niezależnie od powierzchni

Rok do roku ceny mieszkań rosną już niemal o 10% niezależnie od powierzchni mieszkania. W porównaniu z lipcem 2020 ceny mieszkań średnich o powierzchni od 38 do 70 mkw. rosną o ponad 10%. Mieszkania największe i najmniejsze wyceniane są średnio o 9-9,5% wyżej niż to miało miejsce rok wcześniej. Dodatkowo dynamika wzrostu cen wyraźnie przyspieszyła w ostatnich miesiącach. Na 5-procentowe wzrosty cen ofertowych względem lipca 2020 trzeba było czekać do marca 2021. Następny skok wyceny o 5pp. wydarzył się w dwa razy krótszym okresie i obserwujemy go już po kolejnych 4 miesiącach.

bańka mieszkaniowa - indeks cen dla małych, średnich i dużych mieszkań

Bańka mieszkaniowa -rynek pierwotny w górę o ponad 12%

Uśrednione w indeksie cen nieruchomości ceny ofertowe mieszkań dla całej Polski zwyżkują o ponad 10% niezależnie od typu rozpatrywanego rynku. Mieszkania z rynku wtórnego są droższe niż w ubiegłym roku o 10,5%. Na rynku pierwotnym wzrosty oczekiwań deweloperów sięgają niemal 12,5%. Należy jednak zwrócić uwagę, że dane statystyczne prezentowane na wszystkich wykresach pochodzą z ogłoszeń zamieszczanych przez użytkowników na ponad 100 portalach. Multiwyszukiwarka podkluczyk.pl bazuje na danych źródłowych przyjmując, że twórcy ogłoszeń poprawnie oznaczają mieszkania jako pochodzące z rynku pierwotnego i wtórnego. Ponadto, ogłoszenia nieposiadające takiego oznaczenia nie są brane pod uwagę w obliczeniach dla poniższego zestawienia.

banka mieszkaniowa - indeks cen nieruchomości dla rynku pierwotnego i wtórnego

Wzrosty w całej Polsce, jedynie w Poznaniu stabilizacja

Ze wszystkich miast wojewódzkich jedynie ceny przeciętne w Poznaniu nie sygnalizują wzrostów w lipcu 2021. W pozostałych 17 rozważanych miastach ceny przeciętne w lipcu są wyższe od cen uśrednionych z poprzednich trzech oraz sześciu miesięcy. Najbardziej od średnich cen z miesięcy ubiegłych odrywają się w lipcu ceny w Warszawie. W stolicy mediana cen sięgnęła w lipcu po raz pierwszy poziomu 12 tysięcy zł/mkw. Cenowa bańka mieszkaniowa w stolicy rośnie dynamicznie. Szczegółowy raport cen w poszczególnych dzielnicach Warszawy jest dostępny w osobnym wpisie.

bańka mieszkaniowa - zmiana cen przeciętnych w województwach

Bańka mieszkaniowa – nowe rekordy w stolicy

Oprócz imponujących wycen mieszkań w Warszawie pozostałe wielkie miasta wojewódzkie również odnotowują kolejne rekordy w lipcu 2021. Mediana cen mieszkań w Krakowie sięga już 10,4 tys zł/mkw. i jest wyższa o kolejne 200zł w porównaniu z czerwcem. W Gdańsku ceny przeciętne są już tylko o 100zł niższe od poziomu 10 tys. zł/mkw. Wrocław jest również bliski okrągłej wartości cen przeciętnych na poziomie 9 tys zł/mkw.

Analizując rozkład cen zarysowany na poniższym zestawieniu można wyczytać kolejne ciekawe fakty. 75% ofert w Warszawie wycenianych jest powyżej 10 tys zł/mkw. W Krakowie 75% ofert sprzedaży mieszkań jest wycenione powyżej 9 tys zł/mkw. 75% ofert w 14 innych miastach wojewódzkich w Polsce nie przekracza poziomu 9 tys. zł/mkw. Dodatkowo, w ośmiu miastach 75% ofert nie przekracza poziomu 8 tys. zł/mkw, a w dwóch najtańszych miastach wojewódzkich 75% ofert jest wyceniana poniżej 7 tys. zł/mkw.

banka mieszkaniowa - zakres cen w województwach
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Kolejne rekordowe wyceny najmniejszych lokali mieszkalnych w najdroższych miastach

Rekordową medianę cen w Warszawie napędzają rekordowe wyceny najmniejszych mieszkań. Najpopularniejsze inwestycyjnie kawalerki kosztują w Warszawie przeciętnie już ponad 13 tys zł/mkw. W Krakowie ceny najmniejszych lokali mieszkalnych zbliżają się w lipcu do 12 tys. zł/mkw. O boomie inwestycyjnym na najmniejsze mieszkania w największych miastach mogą świadczyć ogromne różnice w wycenach najmniejszych i największych mieszkań. Im mniejszy metraż tym cena ostateczna jest niższa, a zatem przystępniejsza dla inwestora indywidualnego. Największe różnice w wycenie małych i dużych mieszkań sięgają niemal 3 tys zł/mkw w Rzeszowie. Oznacza to, że najmniejsze mieszkania wyceniane są w stolicy województwa podkarpackiego o 50% wyżej niż mieszkania największe.

bańka mieszkaniowa - ceny kawalerek, średnich i dużych mieszkań

Bańka mieszkaniowa – rynek nie liczy na wzrost stóp procentowych w najbliższym okresie

Rekordowa w drugim i trzecim kwartale inflacja powodująca dynamiczne wzrosty cen towarów i usług nie zachęca oszczędzających do posiadania gotówki. Wiele osób mimo obwieszczanej coraz śmielej w przestrzeni medialnej bańki mieszkaniowej decyduje się oszczędności przenosić z banków i lokować je w nieruchomościach. Każdy posiadający kapitał traci realnie jeśli przechowuje go w Polskiej walucie. Czechy i Węgry podnoszą stopy procentowe aby przeciwdziałać inflacji. W Polsce jednak taka dyskusja jest niepożądana w mediach. Dopiero w obliczu rekordowej inflacji w lipcu pojawiły się pojedyncze głosy o potrzebie korekty polityki monetarnej. Nie wydaje się jednak aby miało to nastąpić szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *