Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Raport cen nieruchomości. Ceny w lipcu 2020

Raport cen nieruchomości. Ceny w lipcu 2020

Raport cen nieruchomości. Ceny w lipcu 2020

Po nieznacznych spadkach cen ofertowych sprzedaży mieszkań w czerwcu, w lipcu ceny ruszyły ponownie w górę. Raport cen nieruchomości z pierwszego wakacyjnego miesiąca wskazuje na wzrost stawek oczekiwanych przez sprzedających mieszkania w Polsce.

Rośnie przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania

W porównaniu z czerwcem przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania wzrosła o 1% do poziomu 7 200 zł/mkw. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Polsce wzrosła natomiast o 0,5% do poziomu 7 819 zł/mkw. Raport cenowy nieruchomości w lipcu opiera się na cenach z ponad 83 tysięcy unikalnych ogłoszeń zebranych przez Multiwyszukiwarkę podkluczyk.pl z 25 najpopularniejszych portali z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości.

Raport cen nieruchomości. Ceny w lipcu 2020

Kryzysu w nieruchomościach nie widać

Wiele osób wieszczy kryzys gospodarczy i oczekuje w związku z nim obniżek cen nieruchomości w najbliższych miesiącach. Wbrew tym oczekiwaniom ceny nieruchomości trzymają się na podobnym poziomie od początku 2020 roku. 80% mieszkań w Polsce można kupić w przedziale od 3 800 zł/mkw. do 12 500 zł/mkw.

Raport cen nieruchomości – ceny w województwach

Według danych Multiwyszukiwarki podkluczyk.pl najwyższą medianą cen metra kwadratowego mieszkania dla województwa niezmiennie odznacza się województwo mazowieckie. W lipcu przeciętna cena jednego metra kwadratowego mieszkania dla Mazowsza wyznaczyła kolejny rekord na poziomie 10 200 zł/mkw. Rosnącą przeciętną stawką w skali województwa w stosunku do czerwca może pochwalić się jeszcze województwo dolnośląskie. Biorąc pod uwagę odnotowany w poprzedniej sekcji wzrost przeciętnej ceny metra kwadratowego w skali kraju, zestawiony z poniższym rozkładem cen przeciętnych w województwach, można domniemywać, że wzrost cen mieszkań w skali kraju jest tylko pozorny. W głównej mierze bowiem przeciętna cena wyliczona dla kraju windowana jest przez ogromną ilość ogłoszeń z drożejącej stolicy.

Raport cen nieruchomości. Ceny w lipcu 2020

Cztery województwa do 5 tys.

W lipcu już w czterech województwach mieszkania na sprzedaż oferowane były przeciętnie do 5 000 zł/mkw. Warto przypomnieć, że w maju było to tylko jedno województwo, a w czerwcu raptem dwa. Do grona województw z przeciętną ceną nie przekraczającą 5 000 zł/mkw. w lipcu zaliczały się oprócz lubuskiego i opolskiego również warmińsko-mazurskie oraz województwo śląskie. Jeśli trend się utrzyma, to w kolejnych miesiącach szansę na dołączenie do grupy „tanich województw” ma jeszcze świętokrzyskie.

Raport cen nieruchomości – miasta wojewódzkie

Aż dziesięć z osiemnastu obserwowanych polskich miast wojewódzkich odnotowało w lipcu spadek przeciętnej ceny metra kwadratowego mieszkania w stosunku do średniej ceny z ostatnich 3 miesięcy. W pięciu miastach cena z lipca jest również niższa od ceny średniej z ostatnich 6-ciu miesięcy. Można zatem ostrożnie mówić już o trendzie spadkowym w Białymstoku, Bydgoszczy, Kielcach, Opolu, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim.

Raport cen nieruchomości. Ceny w lipcu 2020

Duże miasta windują ceny

W przeciwną stronę do wymienionych wcześniej mniejszych miast podążają ceny w największych miastach Polski, ze stolicą na czele. Ceny w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Rzeszowie wyraźnie rosną w lipcu w porównaniu z poprzedzającymi trzema i sześcioma miesiącami. Najstabilniej rynek nieruchomości wydaje się zachowywać w Łodzi i Toruniu. Tam ceny w ostatnich trzech i sześciu miesiącach są podobne do przeciętnych cen odczytanych w lipcu.

Raport cen nieruchomości – małe, średnie i duże mieszkania

O tym, że w Warszawie bez względu na metraż sprzedający oczekują kwoty przeciętnie nie mniejszej niż 10 000 zł/mkw. wiadomo już od wielu miesięcy. Niebawem jednak mediana cen dla stolicy dla każdej grupy powierzchniowej może przekroczyć już 11 000 zł/mkw. W ślad za stolicą podąża Gdańsk, gdzie w lipcu sprzedający oczekiwali przeciętnie co najmniej 9 000 zł/mkw. niezależnie od powierzchni mieszkania. Podobnie drogi jest Kraków, gdzie jedynie średnie mieszkania kosztują przeciętnie nieco poniżej 9 000 zł/mkw.

Raport cen nieruchomości. Ceny w lipcu 2020

Coraz droższe kawalerki

Porównując ceny przeciętne ceny ofertowe z lipca z czerwcem można dostrzec, że w większości miast drożeją najszybciej kawalerki. W tym samym czasie największe mieszkania notują nieznaczne spadki przeciętnej ceny oczekiwanej za 1 metr kwadratowy mieszkania. Największą rozpiętość cenową w lipcu można zaobserwować w Rzeszowie. Największe mieszkania oferowane są tam za nieco ponad 5 000 zł/mkw. podczas gdy cena metra kwadratowego kawalerki poszybowała już do prawie 8 000 zł/mkw. To drożej aż o 60% porównując najmniejsze do największych mieszkań!

Kryzys w nieruchomościach może nie nadejść

Oczekiwany przez wszystkich kryzys gospodarczy może wcale nie mieć wpływu na rynek nieruchomości. Do tej pory, po 5 miesiącach z pandemią koronawirusa, ceny w większości lokalizacji wydają się utrzymywać na stabilnym poziomie. Obserwowane są lekkie spadki w małych miastach i nieznaczne wzrosty w największych. Niemalże zerowe stopy procentowe zmuszają banki do ograniczenia nieopłacalnej akcji kredytowej, co ogranicza ilość zdolnych do zakupu mieszkania osób. Z drugiej strony realnie ujemne oprocentowanie lokat zmusza oszczędzających i dysponujących kapitałem do poszukiwania inwestycji, które dają szansę na ochronę majątku przed rosnącą inflacją. Mieszkania mogą być zatem kupowane nie przez tych, którym są one potrzebne, ale w efekcie ich ceny w długim terminie wcale nie muszą spadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *