Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ogłoszenia sprzedaży mieszkań – czerwiec 2020. Raport.

Ogłoszenia sprzedaży mieszkań – czerwiec 2020. Raport.

Ogłoszenia sprzedaży mieszkań - raport cenowy czerwiec 2020

Czerwiec przyniósł odwilż na rynku nieruchomości. Jeszcze w maju ogłoszenia sprzedaży mieszkań na najpopularniejszych portalach stanowiły towar deficytowy. Poluzowanie reżimu sanitarnego oraz odreagowanie Polaków po miesiącach zamknięcia w domach ożywiły rynek nieruchomości. W czerwcu pojawiło się ponad dwukrotnie więcej unikalnych ogłoszeń sprzedaży nieruchomości. Multiwyszukiwarka ogłoszeń sprzedaży nieruchomości podkluczyk.pl zgromadziła w czerwcu prawie 90 tysięcy unikalnych ogłoszeń sprzedaży mieszkań.

Ceny ofertowe w dół

W porównaniu z majem 2020 ceny metra kwadratowego mieszkania w Polsce spadły. W czerwcu mediana cen dla całej Polski wynosiła 7 115 zł/mkw. i była niższa niż w poprzedzającym miesiącu o niecałe 4%. Średnia cena ofertowa spadła o 2,5% z 7 984 zł/mkw. w maju do 7 783 zł/mkw. w czerwcu. 80% wszystkich mieszkań w Polsce oferowanych jest w przedziale 3 850 zł/mkw. do 12 500 zł/mkw. .

WYSYP OGŁOSZEŃ SPRZEDAŻY MIESZKAŃ, histogram

Więcej Tańszych mieszkań

Spadek mediany i średniej ceny ofertowej metra kwadratowego nieruchomości spowodowany był w czerwcu pojawieniem się większej ilości ogłoszeń sprzedaży mieszkań w do 7 tys. zł/mkw. Przełożyło się to również na poszerzenie się przedziału cenowego, w którym znajdziemy 80% wszystkich ogłoszeń w Polsce. Dolna granica przesunęła się o 150 zł/mkw. w dół z poziomu 4000 zł/mkw. w maju.

Coraz drożej w Mazowieckim

Województwo mazowieckie, zapewne za sprawą wzrostu cen w stolicy, przebiło wyraźnie granicę 10 000 zł/mkw. jeśli chodzi o medianę cen dla całego regionu. Ponadto, wyraźne wzrosty w stosunku do maja zaobserwowane zostały jeszcze w województwach zachodniopomorskim oraz małopolskim. W pozostałych województwach ceny spadały lub utrzymały się na podobnym poziomie co w maju.

WYSYP OGŁOSZEŃ SPRZEDAŻY MIESZKAŃ, mapa

Opolskie goni Lubuskie w przecenach

Grono województw, w których mediana cen ofertowych metra kwadratowego mieszkania jest niższa niż 5 000 zł/mkw. powiększyło się w czerwcu do dwóch. Dodatkowo, oprócz województwa lubuskiego jeszcze w opolskim ogłoszenia sprzedaży mieszkań dla całego regionu wyznaczyły medianę na poziomie poniżej połowy ceny metra kwadratowego dla województwa mazowieckiego. Nieznacznie drożej ale wciąż w okolicy 5 000 zł/mkw. można jeszcze inwestować w warmińsko-mazuskim.

Ceny ofertowe w największych miastach rosną

Największe i najdroższe miasta Polski, czyli Warszawa, Gdańsk i Kraków w czerwcu odnotowały wzrosty cen ofertowych. Większa ilość ogłoszeń sprzedaży mieszkań w tych miastach przełożyła się na wzrost cen w stosunku do ceny średniej z ostatnich 3 miesięcy oraz z ostatniego półrocza. Dodatkowo Wrocław i Poznań utrzymały wysokie ceny w porównaniu do ceny ostatniego półrocza.

Ogłoszenia sprzedaży mieszkań - raport cenowy czerwiec 2020

Taniej w Opolu, Toruniu i bydgoszczy

Zauważalny spadek cen ofertowych w stosunku do średniej ceny z poprzednich trzech i sześciu miesięcy odnotowano w Toruniu i Bydgoszczy, a także w Opolu. W pozostałych miastach ceny ofertowe bazujące na ogłoszeniach sprzedaży mieszkań z ostatnich sześciu, trzech i jednego miesiąca pozostają na podobnym poziomie.

Ogłoszenia Sprzedaży mieszkań – Wzrost cen kawalerek

Zdecydowanie wzrosły ceny kawalerek we wszystkich miastach Polski, osiągając w Warszawie poziom już prawie 12 000 zł/mkw. W Krakowie i Gdańsku mediana cen dla najmniejszych mieszkań przekroczyła już 10 000 zł/mkw. Ponadto w Poznaniu cena metra kwadratowego kawalerki zbliża się już do 9 000 zł/mkw.

WYSYP OGŁOSZEŃ SPRZEDAŻY MIESZKAŃ, ceny za grupy metrażu

Największe mieszkania wyhamowały

Ceny ofertowe największych mieszkań, które w maju wyraźnie rosły, w czerwcu wyhamowały i nieznacznie zmalały. Sezon wakacyjny oraz zapowiedzi Rządu, że nie ma w planach kolejnego lock-downu ostudziły trochę gorącą potrzebę posiadania większej przestrzeni życiowej.

Wakacyjny marazm w nieruchomościach

Najbliższe dwa miesiące najprawdopodobniej nie będą przełomowe dla rynku nieruchomości. Lipiec i sierpień najprawdopodobniej upłyną pod znakiem odreagowania 3 miesięcy pandemii, przez co decyzje zakupowe zostaną odłożone na po urlopie. Inwestorzy również potrzebują odpoczynku, zatem potrzeby kupna i sprzedaży nieruchomości odejdą na dalszy plan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *