Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań w Polsce – rynek nieruchomości w sierpniu 2021

Ceny mieszkań w Polsce – rynek nieruchomości w sierpniu 2021

Rynek mieszkaniowy 2021 - ceny mieszkań w Polsce, ceny nieruchomości

Według danych GUS inflacja w sierpniu 2021 roku wyniosła 0,3% w porównaniu z lipcem i aż 5,5% r/r. Rekordowym wzrostom cen towarów i usług wtóruje po raz kolejny w 2021 rynek nieruchomości. Przeciętne ofertowe ceny mieszkań w Polsce rosną bowiem nieprzerwanie od początku 2021 roku. W porównaniu z sierpniem 2020 wzrosty cen przeciętnych sięgają 9-11%.

Rynek nieruchomości w sierpniu 2021

W skali województw rynek nieruchomości wydaje się sygnalizować zatrzymanie fali bezrefleksyjnych wzrostów cen ofertowych. W dwunastu województwach ceny przeciętne obliczane dla całego województwa są niższe niż w lipcu 2021. Wyżej od ubiegłego miesiąca wyceniane są jedynie mieszkania w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim i mazowieckim. W tym ostatnim mediana cen rośnie zarówno rozpatrując mazowieckie jako całość jak i osobno mazowieckie i Okręg Warszawski.

Warto odnotować, że po raz pierwszy województwo małopolskie osiągnęło medianę cen równą 10 tys. zł/mkw. Jest to dopiero drugie województwo osiągające tak wysokie przeciętne ceny ofertowe. Najwyższą medianę cen ma niezmiennie województwo mazowieckie, które w tym miesiącu wyznacza kolejne rekordowe poziomy cen przeciętnych. Największa w tym zasługa oczywiście rosnących wycen mieszkań w stolicy, o których pisaliśmy w osobnym raporcie już w lipcu.

rynek nieruchomości - ceny mieszkań w województwach
Mediana cen mieszkań w województwach
rynek nieruchomości - ceny mieszkań w polsce, województwa, okręg warszawski
Mediana cen mieszkań w województwach z wydzieleniem Okręgu Warszawskiego

Ogłoszenia sprzedaży mieszkań ze 100 portali z całej Polski

Źródłem danych do comiesięcznych raportów cenowych z polskiego rynku nieruchomości jest multiwyszukiwarka ogłoszeń sprzedaży nieruchomości podkluczyk.pl. Przeszukując ponad 100 portali z ogłoszeniami sprzedaży mieszkań i domów z całej Polski podkluczyk.pl zapewnia najszersze na rynku spojrzenie na internetowe zasoby ofert. Ponadto, ogłoszenia z różnych portali są automatycznie kategoryzowane, a oferty dotyczące tego samego lokalu pochodzące z wielu portali są wykrywane i grupowane w jeden rekord. Na podkluczyk.pl niemal cały rynek nieruchomości na sprzedaż dostępny jest w jednym miejscu.

Ceny mieszkań – rynek nieruchomości rośnie nieprzerwanie w 2021 roku

W skali całego kraju ceny przeciętne rosną niemal bez zawahania od początku 2021 roku. Indeks cen nieruchomości dla mieszkań (średnia z przeciętnych cen w miastach wojewódzkich ważona populacją tych miast) rośnie w każdej z grup powierzchniowych. Wzrosty rok do roku sięgają od 9% dla największych mieszkań do aż 11% dla mieszkań najmniejszych.

indeks cen nieruchomości - grupy powierzchniowe

Rynek pierwotny w górę o 12%, rynek wtórny nieruchomości rośnie o ponad 10%

Rynek pierwotny rośnie w sierpniu 2021 roku wyraźniej niż rynek wtórny. Uśredniony wzrost cen w porównaniu z sierpniem 2020 na rynku nowych mieszkań sięga aż 12%. Na rynku wtórnym ceny mieszkań w miastach wojewódzkich zgodnie z indeksem cen nieruchomości rosną o nieco ponad 10%. O ile ceny ofertowe dyktowane przez deweloperów przeplatają wzrosty i spadki miesiąc-do-miesiąca, o tyle uśrednione ceny na rynku wtórnym rosną w Polsce nieprzerwanie od dołka w październiku 2020.

indeks cen nieruchomości - rynek pierwotny i wtórny

Wzrosty cen nieruchomości niemal w całej Polsce

W piętnastu miastach wojewódzkich mediana cen metra kwadratowego mieszkania w sierpniu była wyższa od średnich cen z poprzednich trzech i sześciu miesięcy. W Białymstoku mediana cen w sierpniu jest równa średniej z minionych trzech miesięcy. Z kolei w Katowicach, Rzeszowie i Łodzi ceny w sierpniu są zauważalnie niższe od średnich cen w ubiegłych miesiącach. Największe wzrosty na tle cen z ubiegłych miesięcy odnotowano w Gdańsku, Warszawie i Krakowie.

rynek nieruchomości 2021 - miasta wojewódzkie

Rekord cen w stolicy, już trzy miasta z medianą powyżej 10 tys. zł/mkw.

Sierpień 2021 na rynku nieruchomości w najdroższych miastach jest miesiącem rekordowych wycen i łamania psychologicznych barier. Mediana cen w Warszawie już wyraźnie przebiła poziom 12 tys. zł/mkw. W Krakowie ceny przeciętne potwierdziły, że poziom powyżej 10 tys. zł/mkw., odnotowany w lipcu po raz pierwszy, nie były przypadkiem. Z kolei w Gdańsku pierwszy raz mediana cen przebiła 10 tys. zł/mkw. i to od razu wyraźnie, bo rosnąc o 500 zł w porównaniu z lipcem. Rekordowe wyceny sięgające po raz pierwszy 9 tys. zł/mkw. odnotowujemy również we Wrocławiu. Ostatnim miastem przekraczającym okrągłą granicę medianą cen metra kwadratowego mieszkania jest Poznań, gdzie w sierpniu oczekiwano przeciętnie 8,1 zł/mkw.

W najdroższych czterech miastach ponad 75% ofert wycenianych jest wyżej niż najwyższa mediana cen (8,1 tys. zł/mkw.) w pozostałych czternastu miastach wojewódzkich. Rozwarstwienie na najdroższe metropolie i pozostałe stolice województw postępuje. Ponad 75% ofert w grupie tańszych miast wyceniana jest poniżej 9 tys. zł/mkw.

rynek nieruchomości 2021 - miasta wojewódzkie, rozkład cen
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Mieszkania o najmniejszych powierzchniach śrubują rekordowe wyceny

Najwyższe przeciętne ceny ofertowe odnotowujemy bez zmian wśród mieszkań o najmniejszych metrażach. Kolejne rekordy bite są przez ceny najmniejszych lokali w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku. Za cenę jednego metra kwadratowego w Warszawie można kupić niemal dwa metry kwadratowe podobnego mieszkania w ośmiu najtańszych miastach wojewódzkich. W miastach, gdzie ceny najmniejszych mieszkań wyraźnie odstają od pozostałych, najprawdopodobniej ujawnia się popyt inwestycyjny. Wiele osób poszukuje lokaty kapitału dla oszczędności, które wyraźnie tracą na wartości przez wysoką inflację. Inwestorzy ci wybierają najczęściej najmniejsze mieszkania jako najbardziej płynne i najłatwiej wynajmujące się.

rynek nieruchomości 2021 - kawalerki, średnie i duże mieszkania

Rynek nieruchomości rośnie nieprzerwanie w 2021: kiedy możliwa korekta?

Od początku 2021 roku niemal co miesiąc informujemy o wzrostach cen ofertowych. Rynek nieruchomości rośnie w 2021 roku bez korekty. Rosnące wyceny napędza rekordowa inflacja, która w ostatnich miesiącach nie tylko nie słabnie, ale też wyznacza kolejne maksima. Poziom inflacji, o którym poinformował w sierpniu GUS jest najwyższy od ponad 20 lat. W otoczeniu rosnących cen wszystkiego, ceny ofertowe nieruchomości nie mają podstaw do korekty. Rynek nieruchomości wyczekuje podniesienia stóp procentowych przez RPP jeszcze w 2021 roku. Z ostatnich komentarzy członków RPP wynika, że podwyżki stóp procentowych w Polsce jeszcze w listopadzie 2021 nie są nierealne. To może być pierwszy sygnał do zatrzymania wzrostów cen na rynku nieruchomości. Bez zmiany polityki monetarnej oszczędności Polaków będą dalej tracić na wartości. To z kolei zachęca do poszukiwania lokaty zgromadzonego kapitału na rynku nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *