Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Coraz wyższe ceny mieszkań w Polsce – raport na koniec maja 2021

Coraz wyższe ceny mieszkań w Polsce – raport na koniec maja 2021

Coraz wyższe ceny mieszkań raport maj 2021

Od początku 2021 roku ceny nieruchomości w Polsce wyraźnie rosną. Coraz wyższe ceny mieszkań mijają się z oczekiwaniami wielu obserwatorów rynku. Po załamaniu gospodarczym spowodowanym ograniczeniami w funkcjonowaniu wielu branż narzuconymi przez Rząd RP oczekiwano również korekty na rynku nieruchomości. Jedyna korekta jaka nastąpiła, to czasowe wyhamowanie wzrostów cen nieruchomości w Polsce w 2020 roku. Od początku obecnego roku ceny ofertowe mieszkań rosną w szybkim tempie jakby rekompensując czas niepewności z ubiegłego roku. Nie może to jednak dziwić skoro ceny wszystkich towarów i usług rosną napędzając rekordową inflację, która w czerwcu według GUS wyniosła 4,8%.

Ile kosztowało mieszkanie w Polsce w maju 2021 roku

W niemal całej Polsce ceny nieruchomości rosną w maju w porównaniu z kwietniem. Jedyne trzy regiony, w których mediana cen dla całego województwa spadła w minionym miesiącu to pomorskie, opolskie i podkarpackie. W pozostałych województwach ceny rosną miesiąc do miesiąca. Maj 2021 był miesiącem przekroczenia okrągłych poziomów cen w aż trzech województwach. W wielkopolskim i lubelskim po raz pierwszy odnotowana została mediana na poziomie 7 tys zł/mkw. W dolnośląskim z kolei pierwszy raz mediana dla regionu przekroczyła 8 tys zł/mkw. Wyraźnie wyższe ceny mieszkań zaskoczyły również w zachodniopomorskim, gdzie mediana wzrosła o ponad 500 zł/mkw.

Ogłoszenia sprzedaży mieszkań ze 100 portali z całej Polski

W maju 2021 roku na 100 portalach źródłowych zamieszczających ogłoszenia sprzedaży nieruchomości pojawiło się ponad 243 tysiące nowych ofert. Prawie 87 tysięcy ogłoszeń to unikalne oferty sprzedaży mieszkań. W porównaniu z kwietniem wzrosła całkowita ilość nowych ogłoszeń, ale ilość unikalnych ofert maleje drugi miesiąc z rzędu. Wyraźna różnica między całkowitą ilością ogłoszeń, a ogłoszeniami unikalnymi oznacza, że bardzo wiele ofert w internecie wystawianych jest kilkukrotnie. Najczęściej wielokrotnie w internecie pojawiają się oferty wystawiane przez biura nieruchomości. Innym źródłem duplikatów ofert sprzedaży mieszkań są właściciele, którzy wyceniają swoje nieruchomości wyraźnie powyżej ceny rynkowej. Takim właścicielom się nie spieszy ze sprzedażą, a koszty utrzymywania oferty na wielu portalach przez kilka miesięcy pokryją z wyższej kwoty zainkasowanej za mieszkanie.

Indeks cen nieruchomości – coraz wyższe ceny mieszkań w Polsce

Wyższe ceny mieszkań miesiąc do miesiąca są normą na polskim rynku nieruchomości, ale w ostatnich miesiącach wzrosty wyraźnie przyspieszyły. Jeszcze w marcu i kwietniu wzrosty w każdej z grup powierzchniowych były niewiele wyższe od inflacji odczytanej przez GUS. W maju odczyt inflacji CPI wyniósł 4,8% a wzrost cen ofertowych rok do roku wyniósł od 6,5% (dla największych mieszkań) do aż 10% (dla najmniejszych mieszkań).

Odczyty zmian cen nieruchomości w skali kraju opieramy na indeksie cen nieruchomości wyliczanym dla unikalnych ofert sprzedaży nieruchomości w Polsce. Jest to średnia cen przeciętnych odczytanych w 18 miastach wojewódzkich ważona populacją tych miast. Dla ułatwienia indeks ten wyrażany jest wartością względną odnoszącą się do wartości tego indeksu rok wcześniej. Wartość indeksu dla maja 2021 odniesiona wartości z maja 2020 roku pokazuje procentowy wzrost cen w każdej grupie powierzchniowej. 

Wyższe ceny mieszkań w każdej z grup powierzchniowych

Na rynku wtórnym indeks cen nieruchomości rośnie nieprzerwanie od października 2020 roku. Rok do roku mieszkania z rynku wtórnego drożeją w Polsce o około 9%. Z kolei dla rynku pierwotnego indeks cen nieruchomości przez kilka ostatnich miesięcy nieznacznie spadał. Z odczytu dla maja wydawać by się mogło, że następuje zmiana trendu spadkowego również na rynku pierwotnym. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że okresem bazowym jest maj 2020 roku, który był jednym z najbardziej niepewnych miesięcy ostatnich lat. Odczyt indeksu cen dla rynku pierwotnego w maju ubiegłego roku wyraźnie odbiegał od miesiąca poprzedzającego i miesiąca następnego. Stąd jeśli porównać tylko wartości indeksu a nie kształt wykresów, to ceny nieruchomości na rynku pierwotnym rosną stabilnie r/r o około 7,5%. Podobna wartość odczytu pojawiła się już w kwietniu.

W 16 na 18 miast wojewódzkich ceny mieszkań w maju rosną

Tylko w Gdańsku i w Katowicach przeciętne ceny metra kwadratowego mieszkania nie wzrosły w maju. W stolicy województwa pomorskiego ceny utrzymują się stabilnie na tym samym poziomie od co najmniej 6 miesięcy. W Katowicach z kolei niższa mediana cen w maju wydaje się być chwilową korektą biorąc pod uwagę dotychczasowy wzrostowy trend.

Największy wzrost przeciętnej ceny metra kwadratowego mieszkania w maju zaobserwowano w Białymstoku. Zauważalnie rosną również ceny w Rzeszowie, oraz Poznaniu, gdzie mediany cen osiągnęły odpowiednio 7 oraz 8 tys. zł/mkw. Po kilku miesiącach stabilizacji wyraźnie w górę ruszyły również ceny w Łodzi.

Najdroższe miasta śrubują coraz wyższe ceny ofertowe mieszkań

Grono najdroższych miast wojewódzkich pod względem ceny metra kwadratowego mieszkania wyraźnie powiększa się. Jeszcze kilka miesięcy temu pisaliśmy o najdroższej czwórce miast i aspirującym do tego grona Poznaniu. W tym miesiącu Poznań osiągając medianę cen metra kwadratowego mieszkania na poziomie 8 tys. zł/mkw. Wyraźnie dołączył do grona najdroższych miast. Tuż za Poznaniem w zestawieniu jest Lublin, w którym ceny wyraźnie rosną w ostatnich miesiącach. To Lubin jest kolejnym kandydatem do poszerzenia grona najdroższych miast wojewódzkich do aż sześciu.

Na samym szczycie zestawienia w maju zaszła kolejna symboliczna zmiana. Kraków jako pierwszy po Warszawie osiągnął medianę cen metra kwadratowego mieszkania powyżej 10 tys. zł/mkw. Warszawa z kolei śrubuje kolejne rekordy mediany cen osiągając poziom 11,5 tys zł/mkw.

Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo zakres cen dla drugiego i trzeciego kwartylu zakresu cen, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Rekordowe wyceny najmniejszych lokali mieszkalnych w miastach

Kolejne rekordowe wyceny najmniejszych lokali mieszkalnych już nie Raczej zaskakują. W obliczu wysokiej inflacji cen wszystkiego w ostatnim roku mieszkania również drożeją. Sprzedający windują ceny rekompensując sobie spadek siły nabywczej polskiej waluty. Posiadacze kapitału uciekają z lokat bankowych, na których tracą i kupują najmniejsze mieszkania inwestycyjnie, aby ochronić oszczędności przed inflacją.

W maju 2021 po raz pierwszy mediana cen najmniejszych mieszkań w Warszawie osiągnęła poziom 13 tys. zł/mkw. Ceny przeciętne za najmniejsze metraże mieszkań powyżej 8 tys. zł/mkw obserwowane są już w 9 miastach wojewódzkich. Według GUS przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2021 roku wynosiło 5 681,56 zł brutto, czyli około 4 tys. zł netto. Oznacza to, że przeciętna osoba planująca zakup najmniejszej nieruchomości w jednym 9 najdroższych miast wojewódzkich musiałaby zarabiać na każdy metr mieszkania minimum 2 miesiące. Oczywiście zakładając brak jakichkolwiek innych kosztów życia.

Coraz wyższe ceny mieszkań – co mogłoby zatrzymać wzrost cen?

Nadziei na zahamowanie wzrostu cen nieruchomości chwilowo nie ma. Wysoka inflacja skłania wszystkich posiadaczy kapitału do szukania zabezpieczenia dla swoich oszczędności. Niemal zerowe stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej powodują utratę wartości środków zgromadzonych w bankach. Z drugiej strony bardzo niskie raty kredytów hipotecznych zachęcają do zakupu mieszkania za pożyczone pieniądze. Ogłoszony niedawno przez partię rządzącą program wyborczy zwany Polskim Ładem dokłada kolejne czynniki pompujące bańkę cenową na rynku nieruchomości. Zgodnie z zapowiedziami Państwo planuje udzielać gwarancji dla kredytobiorców do 100 tys oraz częściowo spłacać zaciągnięte kredyty jeśli w rodzinie pojawi się drugie i kolejne dziecko.

Balon cenowy rośnie, ale bardzo łatwo wyobrazić sobie czynniki, które mogą tę bańkę przebić i wygenerować wysoką podaż na rynku nieruchomości:

  1. Inflacja wymyka się z ustalonego przez Rząd RP przedziału i RPP musi reagować podnosząc stopy procentowe,
  2. Zapowiedziane programy rządowe pozostają tylko zapowiedziami i zakładany popyt na mieszkania jednak nie wzrośnie,
  3. Rząd RP szukając pieniędzy na pokrycie programów socjalnych wprowadzi podatek katastralny od wartości drugiej i kolejnych nieruchomości.
Udostępnij jeśli Ci się spodobał ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *