Opublikowany na początku maja post starał się odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje mieszkanie nad morzem i na podstawie cen nieruchomości w Trójmieście zostały przeanalizowane ceny w ośmiu miastach aglomeracji trójmiejskiej. Dzisiejszy wpis skupia się na kolejnej dużej aglomeracji w Polsce. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje mieszkanie na Śląsku? Przeanalizowaliśmy ceny nieruchomości z szesnastu miast wchodzących w skład Aglomeracji Śląskiej.
Ile kosztuje mieszkanie na Śląsku?
Przeciętna cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania, jakiej oczekują sprzedający mieszkanie na Śląsku, wyniosła w kwietniu 2020 5,5 tysiąca zł i była znacząco niższa od przeciętnej ceny w skali kraju. Różnica w cenach przeciętnych dla Śląska i dla Polski wynosi prawie 2 tys. zł.
Najdrożej w stolicy województwa
Mieszkanie na Śląsku w stolicy województwa wiąże się z najwyższymi kosztami zakupu nieruchomości. Przeciętna cena jednego metra kwadratowego mieszkania w Katowicach jest wyższa od przeciętnej dla aglomeracji Śląskiej. Różnica to ponad tysiąc zł/mkw., co oznacza, że przeciętne mieszkanie w Katowicach wyceniane jest na 6,7 tys. zł/mkw. Podobnie wysokie ceny utrzymują się w sąsiadujących z Katowicami na południu Tychach.
Katowice, Tychy, Gliwice i… dalej znacznie taniej
Wybór mieszkania na Śląsku poza trzema największymi miastami wiąże się ze znacznie niższym kosztem nabycia nieruchomości. Już czwarte w zestawieniu Jaworzno i Siemianowice Śląskie oferują mieszkania wyceniane przeciętnie na 4,9 tys. zł/mkw. W najtańszych miastach jak Świętochłowice i Bytom mieszkania można kupić nawet poniżej 3,5 tys. zł/mkw.
Rynek pierwotny ceni się bardziej niż wtórny
Mieszkania na rynku pierwotnym Aglomeracji Śląskiej są znacznie droższe niż te z rynku wtórnego. Największe różnice w cenach między nowym i starym budownictwem można spotkać w Rudzie Śląskiej, Mysłowicach i Gliwicach. Mieszkania prosto od dewelopera potrafią być droższe o 2-4 tys. zł/mkw.
Ceny mieszkań na Śląsku nieznacznie wzrosły
W kwietniu 2020 ceny mieszkań w większości miast wchodzących w skład Aglomeracji Śląskiej pozostały na podobnym poziomie. W 9 miastach ceny wzrosły w stosunku do cen w pierwszym kwartale 2020. Wpływ pandemii koronawirusa na ceny mieszkań na Śląsku nie jest zatem jeszcze zauważalny.
Małe czy duże mieszkania na Śląsku – które są tańsze?
W największych trzech miastach Śląska najdroższe są kawalerki, co wpisuje się w trend obserwowany w innych dużych miastach Polski. Im mniejsze miasto, tym kawalerki są tańsze w stosunku do średnich i dużych mieszkań. W niektórych miastach jak Ruda Śląska, Chorzów czy Dąbrowa Górnicza najwyższe ceny ofertowe za metr kwadratowy mieszkania obserwowane są z kolei w grupie największych mieszkań.
Ceny mieszkań na Śląsku są relatywnie niskie
Biorąc pod uwagę fakt skupienia na relatywnie małym obszarze wielu dobrze rozwiniętych i dobrze skomunikowanych miast można stwierdzić, ze każdy kto chciałby zamieszkać na Śląsku może kupić mieszkanie znacznie taniej niż w wielu innych dużych miastach Polski. Sama stolica województwa jest znacznie tańsza od stolicy, Trójmiasta czy pobliskiego Krakowa. Oprócz Katowic jest jednak wiele mniejszych miast, w których ceny są jeszcze atrakcyjniejsze.