Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań za metr w Aglomeracji Śląskiej – Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Tychy, Bytom, Chorzów, Zabrze

Ceny mieszkań za metr w Aglomeracji Śląskiej – Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Tychy, Bytom, Chorzów, Zabrze

Raport prezentuje ceny mieszkań za metr w Aglomeracji Śląskiej: Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Tychy, Bytom, Chorzów, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Będzin, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Świętochłowice, Jaworzno, Czeladź, Piekary Śląskie.

Obszar aglomeracji Śląskiej, obok stołecznej Warszawy i Aglomeracji Trójmiejskiej jest jednym z najbardziej zaludnionych miejsc w Polsce. Dziś przyglądamy się ile kosztuje mieszkanie na Śląsku, a konkretnie w Aglomeracji Śląskiej. Ceny ofertowe za metr kwadratowy prezentujemy dla takich miast jak: Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Tychy, Bytom, Chorzów, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Będzin, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Świętochłowice, Jaworzno, Czeladź oraz Piekary Śląskie.

Zapraszamy do lektury raportu cen ofertowych mieszkań za metr kwadratowy w Aglomeracji Śląskiej w kwietniu 2024 roku:

  1. Ceny mieszkań za metr kw. w Aglomeracji Śląskiej – kwiecień 2024
  2. Ilość ogłoszeń sprzedaży mieszkań w Aglomeracji Śląskiej dodanych w kwietniu 2024
  3. Ceny ofertowe mieszkań za metr kwadratowy w grupach powierzchniowych

Ceny mieszkań za metr kw. w Aglomeracji Śląskiej – kwiecień 2024

Ceny mieszkań na Śląsku, a konkretniej w Aglomeracji Śląskiej różnią się znacząco w zależności od wielu czynników. Mediana cen ofertowych mieszkań za metr wyliczona dla całej aglomeracji wynosiła w kwietniu 7 300 zł za metr kwadratowy. Najdroższym miastem pod kątem cen ofertowych mieszkań na Śląsku są Katowice, które pełnią rolę stolicy województwa śląskiego. Mediana cen ofertowych w Katowicach wynosiła w kwietniu 2024 aż 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy mieszkania.

Ceny mieszkań na śląsku za metr, zametr, mapa, ceny nieruchomości śląsk i zagłębie, ceny mieszkań  Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Tychy, Bytom, Chorzów, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Będzin, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Świętochłowice, Jaworzno, Czeladź, Piekary Śląskie

Kolejnymi dwoma miastami, w których mediana cen ofertowych wyraźnie przekracza cenę przeciętną dla całej Aglomeracji Śląskiej są Tychy oraz Gliwice. Przeciętna cena ofertowa za metr mieszkania w Tychach wyniosła w kwietniu 8 800 zł za metr kw. W Gliwicach mediana cen za metr kw. wyniosła w kwietniu 8 400 zł. Nieznacznie powyżej mediany dla Aglomeracji Śląskiej wyceniane są przeciętnie mieszkania w Chorzowie – z medianą w kwietniu na poziomie 7 500 zł za metr kw.

Sosnowiec i Jaworzno charakteryzują się jeszcze medianą cen powyżej 7 000 zł za metr kw. W pozostałych miastach Aglomeracji Śląskiej ceny nie przekraczają 7 000 zł za metr kw. Najtaniej na Śląsku wyceniane są mieszkania w Zabrzu, Świętochłowicach, Będzinie, Rudzie Śląskiej oraz Bytomiu. W wymienionych miastach przeciętne ceny nie przekraczają 6 000 zł za metr kw. W Bytomiu mediana cen nie przekroczyła w kwietniu nawet 5 000 zł za metr kw.!

Ceny mieszkań w aglomeracji śląskiej za metr, zametr, wykres, ceny nieruchomości śląsk i zagłębie, ceny mieszkań  Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Tychy, Bytom, Chorzów, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Będzin, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Świętochłowice, Jaworzno, Czeladź, Piekary Śląskie
Na pomarańczowo mediana cen za metr kw., na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen za metr kw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen za metr kw. dla danego miasta Aglomeracji Śląskiej.

Ilość ogłoszeń sprzedaży mieszkań w Aglomeracji Śląskiej dodanych w kwietniu 2024

Porównując ze sobą ceny za metr kw. mieszkania w Aglomeracji Śląskiej warto zwrócić uwagę na wielkość rynku nieruchomości. W stolicy województwa śląskiego, czyli w Katowicach, oferta sprzedaży mieszkań jest zdecydowanie największa. W kwietniu 2024, w samych tylko Katowicach, pojawiło się ponad 1000 nowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Oferta sprzedaży mieszkań w Katowicach stanowi więc ponad 25% wszystkich dostępnych ofert sprzedaży mieszkań w Aglomeracji Śląskiej, na którą składa się aż 16 miast. Dwa kolejne miasta, w których sumarycznie pojawiło się około 1000 ofert, to Sosnowiec oraz Gliwice. W pozostałych miastach Aglomeracji Śląskiej ilość nowych ofert pojawiających się w sprzedaży nie przekracza 300 miesięcznie.

ile jest mieszkań w sprzedaży na Śląsku, Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Tychy, Bytom, Chorzów, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Będzin, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Świętochłowice, Jaworzno, Czeladź, Piekary Śląskie

Ceny ofertowe mieszkań za metr kwadratowy w grupach powierzchniowych

Najdroższe przeciętnie (jeśli chodzi o cenę za metr kw.) w całej Aglomeracji Śląskiej okazują się być najmniejsze mieszkania w Katowicach oraz Gliwicach. Ceny mieszkań o powierzchni do 38 mkw. wyraźnie odstają od mediany dla tych miast, przekraczając je o 1 000 – 1 600 zł za metr kw. Może być to związane z popytem inwestycyjnym w mieszkania na wynajem w tych dwóch największych miastach Aglomeracji Śląskiej.

W Tychach z kolei to najbardziej dostępne (najliczniej reprezentowane) mieszkania średnie, o powierzchni od 38 do 70 mkw., wyceniane są przeciętnie najwyżej (mediana 9 000 zł za metr kw. w tej grupie). Ciekawa anomalia, niemniej oparta na bardzo małej próbie danych, ma miejsce w Siemianowicach Śląskich, gdzie wyraźnie najdroższymi mieszkaniami w przeliczeniu za metr kw. powierzchni okazują się być mieszkania największe. W zdecydowanej większości pozostałych miast Aglomeracji Śląskiej ceny przeciętne za metr kw. są zbliżone do siebie w prezentowanych grupach powierzchniowych.

ceny mieszkań za metr w aglomeracji śląskiej w kwietniu 2024 wykres dla miast: Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Tychy, Bytom, Chorzów, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Będzin, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Świętochłowice, Jaworzno, Czeladź, Piekary Śląskie. Ceny zametr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *