Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Rekordowy odczyt Indeksu Cen Mieszkań – kiedy spadek cen nieruchomości?

Rekordowy odczyt Indeksu Cen Mieszkań – kiedy spadek cen nieruchomości?

rekordowy odczyt indeksu cen mieszkań za metr w Polsce kiedy spadki cen nieruchomości raport podkluczyk.pl

W kwietniu 2024 odnotowaliśmy rekordowy odczyt Indeksu Cen Mieszkań, który wskazuje na uśredniony wzrost cen ofertowych mieszkań w Polsce aż o 25,5% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ceny rosną w ofertach wyraźnie, a szczególnego bodźca do wzrostów dostarczył opublikowany w połowie kwietnia projekt ustawy Mieszkanie na start, znany jako Kredyt #nastart. Mimo, że w ostatnich miesiącach podaż ofert wyraźnie rośnie, to sprzedający mieszkania konsekwentnie podnoszą swoje oczekiwania cenowe.

Zapraszamy do lektury raportu cen ofertowych mieszkań za metr w Polsce w kwietniu 2024 roku:

  1. Ceny mieszkań za metr w województwach – zmiana m/m
  2. Komunikat RPP z maja 2024 o stopach procentowych NBP
  3. Rekordowy odczyt Indeksu Cen Mieszkań za metr na tle inflacji CPI i stóp procentowych NBP
  4. Ceny ofertowe mieszkań za metr w miastach wojewódzkich – raport w kwietniu 2024
  5. Raporty cen ofertowych mieszkań za metr w kwietniu z poprzednich lat

Ceny mieszkań za metr w województwach – zmiana m/m

W aż 13 z 16 województw ceny ofertowe mieszkań za metr kwadratowy rosną w kwietniu 2024 w porównaniu z miesiącem poprzednim. Najbardziej widoczne podwyżki notują:

  • województwo opolskie – mediana cen za metr 7 228 zł/m2, wzrost o 10,7% m/m;
  • województwo podkarpackie – mediana cen za metr 9 127 zł/m2, wzrost o 7,7% m/m;
  • województwo zachodniopomorskie – mediana cen za metr 9 675 zł/m2, wzrost o 5,5% m/m;

Mediana cen mieszkań za metr maleje w kwietniu w porównaniu z marcem 2024 jedynie trzech województwach:

  • kujawsko—pomorskim – mediana cen za metr 7 576 zł/m2, spadek o 1,6% m/m;
  • łódzkim – mediana cen za metr 8 495 zł/m2, spadek o 1,1% m/m;
  • lubelskim – mediana cen za metr 9 290 zł/m2, spadek o 2,2% m/m.
ceny ofertowe za metr mieszkań w Polsce w województwach w kwietniu 2024 mapa wykres

Komunikat RPP z maja 2024 o stopach procentowych NBP

Odczyt inflacji CPI, podany przez GUS w kwietniu wyniósł 2,4% r/r. Oznacza to, że po serii malejących odczytów inflacji trwającej aż od lutego 2023 roku, inflacja ponownie zaczęła rosnąć. RPP podjęła zatem decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 5,75%. Decyzję o utrzymaniu stóp RPP argumentuje zachowaniem się inflacji CPI zgodnie z prognozami NBP:

„(…)Do wzrostu inflacji w ujęciu rok do roku przyczynił się przede wszystkim wzrost rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych na skutek przywrócenia wyższej stawki podatku VAT oraz wzrost cen paliw. (…) oczekuje się, że w II kw. 2024 r. roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP. Towarzyszyć temu będzie niższa niż w poprzednich kwartałach inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, choć – wobec podwyższonej dynamiki cen usług – pozostanie ona wyższa niż inflacja CPI. W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, związaną m.in. z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, w tym na oczekiwania inflacyjne, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy. W przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć.”

źródło: komunikat RPP

Rekordowy odczyt Indeksu Cen Mieszkań za metr na tle inflacji CPI i stóp procentowych NBP

Indeks Cen Mieszkań za metr dla Polski w kwietniu 2024 wynosi 25,5, co oznacza, że w porównaniu z kwietniem 2023 uśrednione ofertowe ceny mieszkań rosną r/r aż o 25,5%. Może to jednak być przedostatni miesiąc z tak wysokim odczytem ICM, który wynika przede wszystkim z efektu niskiej bazy w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Z drugiej strony już sama zapowiedź programu Mieszkanie na start, znanego również jako Kredyt #nastart, spowodowała znaczące podwyżki oczekiwań sprzedających mieszkania. Sytuacja jest jednak nieco inna w porównaniu z ubiegłym rokiem. W 2023 roku moment wejścia w życie programu Bezpieczny Kredyt 2% był dokładnie znany. Obecnie ruch cenowy opiera się wyłącznie na zapowiedzi programu dopłat, a sam program Kredyt #nastart jest dopiero na etapie konsultacji.

rekordowy odczyt indeksu cen mieszkań w Polsce w kwietniu 2024 kiedy spadki cen nieruchomości inflacja GUS stopy procentowe NBP

Ceny ofertowe mieszkań za metr w miastach wojewódzkich – raport w kwietniu 2024

Rekordowe wyceny mieszkań za metr kw. dosięgają niemal wszystkich miast wojewódzkich. Pierwszy raz aż 9 miast wojewódzkich może się pochwalić medianą cen ofertowych mieszkań co najmniej na poziomie 10 tys. zł za metr kw. Ceny mieszkań w niemal każdej stolicy województwa notują swoje historyczne maksima.

Porównanie cen ofertowych mieszkań w miastach wojewódzkich z cenami w marcu 2024 pokazuje, że ceny ofertowe w miastach wojewódzkich podlegają niewielkim zmianom m/m. Dalszy wzrost cen obserwujemy w Warszawie (+1,1% m/m), Krakowie (+2,5% m/m), Wrocławiu (+1,5% m/m), Gdańsku (+4,8% m/m), Lublinie (+0,9% m/m), Białymstoku (+2,0% m/m), Szczecinie (+1,0% m/m), Opolu (+5,3% m/m), Katowicach (+1,0% m/m), Kielcach (+1,1% m/m) oraz Gorzowie Wielkopolskim (+2,7% m/m).

Niższe przeciętne ceny mieszkań w porównaniu z marcem 2024 wystąpiły w Rzeszowie (-1,0% m/m), Olsztynie (-4,2% m/m), Łodzi (-1,7% m/m), Toruniu (-1,1% m/m) oraz Zielonej Górze (-1,2% m/m). Bez zmian ceny w Poznaniu oraz Bydgoszczy.

ceny mieszkań za metr w miastach wojewódzkich w kwietniu 2024 wykres ceny ofertowe nieruchomości
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Raporty cen ofertowych mieszkań za metr w kwietniu z poprzednich lat

Udostępnij jeśli Ci się spodobał ten post:

1 komentarz do “Rekordowy odczyt Indeksu Cen Mieszkań – kiedy spadek cen nieruchomości?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *