Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ile kosztuje mieszkanie nad morzem? Ceny mieszkań w Trójmieście.

Ile kosztuje mieszkanie nad morzem? Ceny mieszkań w Trójmieście.

Ile kosztuje mieszkanie nad morzem, ceny mieszkań w trójmieście

W dzisiejszym wpisie zostanie podjęta próba odpowiedzi na popularne pytanie ile kosztuje mieszkanie nad morzem? na przykładzie aglomeracji skupionej wokół Trójmiasta. Przeanalizowane zostaną zatem największe miasta Województwa Pomorskiego, które roboczo włączone zostaną w grupę miast formujących Trójmiasto. Ceny mieszkań w Trójmieście -na potrzeby dzisiejszego wpisu, dotyczą szerszej grupy miast niż intuicyjnie rozumianych Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Ile kosztuje mieszkanie nad morzem?

Przeciętna cena mieszkania w aglomeracji Trójmiejskiej w kwietniu 2020 roku wynosiła aż 8,2 tys zł za mkw, czyli jest wyższa od przeciętnej ceny w mkw. skali kraju z kwietnia, która wynosiła 7,2 tys zł.

przecietna cena mkw w trojmiescie; Ile kosztuje mieszkanie nad morzem

Im bliżej do brzegu tym drożej

Jak widać z wykresu bazującego na danych Multiwyszukiwarki Ogłoszeń Nieruchomości podkluczyk.pl, bardzo łatwo zauważyć prawidłowość dotyczącą aglomeracji Trójmiejskiej, że im dalej od brzegu tym taniej. Każdy kto marzy o tym by mieć mieszkanie nad morzem musi się liczyć z wysokim kosztem.

Najdroższym miastem w Trójmieście jest najpopularniejszy kurort w Polsce – Sopot. Drugi w zestawieniu jest Gdańsk, który jest stolicą województwa. Dopiero trzecia jest Gdynia, czyli miasto posiadające największy polski port i będące największym niewojewódzkim miastem w Polsce.

Ile kosztuje mieszkanie nad morzem – Taniej wgłąb lądu

Znacznie tańszy jest satelicki względem Gdańska Pruszcz Gdański oraz obszar tzw. Małego Trójmiasta, które formują Rumia, Reda oraz Wejherowo. Przeciętne ceny metra kwadratowego mieszkania w tych miastach nie przekraczają 7 tys zł za mkw., a nawet potrafią być niższe niż 6 tys. zł za mkw.

Najlepsze lokalizacje są już zabudowane

Interesujące jest to, że w prawie wszystkich miastach analizowanego obszaru mieszkania na rynku wtórnym są wyraźnie droższe od mieszkań na rynku pierwotnym. Wynika to głównie z faktu, że nowe budownictwo powstaje w głównej mierze na obrzeżach miast. Najpopularniejsze lokalizacje zabudowano już w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego stulecia.

Im drożej tym droższe są mniejsze metraże

Podobnie jak w całej Polsce, na Pomorzu najdroższe w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy powierzchni w każdym z analizowanych obszarów są kawalerki. Posiadanie własnego mieszkania jest wciąż pewnego rodzaju wyznacznikiem luksusu w Polskich realiach. Kupujący poszukują więc najtańszych możliwych lokali będących już samodzielnymi mieszkaniami. Im mniejsza powierzchnia tym taniej, zatem najwyższy popyt jest na kawalerki.

przecietna cena mkw w trojmiescie; podział na grupy mieszkań o różnej powierzchni; Ile kosztuje mieszkanie nad morzem

Ile kosztuje mieszkanie nad morzem – Inwestorzy windują ceny

Dodatkowym czynnikiem windującym ceny mieszkań w Trójmieście jest działalność inwestorów w mieszkania na wynajem – w szczególności wynajem krótkoterminowy. Kawalerki oraz mieszkania wielopokojowe są najlepszym typem mieszkania do inwestycji w wynajem turystom, pracownikom oraz studentom.

Ceny mieszkań w Trójmieście wciąż rosną

W porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami ceny mieszkań w Trójmieście w kwietniu 2020 rosły nawet w obliczu pandemii koronawirusa. Jedynie w Sopocie oraz Wejherowie zanotowano spadek przeciętnych cen metra kwadratowego. Na tle całego analizowanego rynku Trójmiejskiego nie miało to jednak wielkiego znaczenia.

przecietna cena mkw w trojmiescie; porównanie danych z kwietnia w stosunku do poprzednich 3 miesięcy; Ile kosztuje mieszkanie nad morzem

Czy warto dopłacać czy dojeżdżać nad morze?

Zastanawiając się ile kosztuje mieszkanie nad morzem warto odpowiedzieć sobie na inne istotne pytanie – jak często faktycznie przebywamy nad morzem. Jeśli przyszła częstotliwość nadmorskich spacerów jest mniejsza niż raz w tygodniu czy raz w miesiącu, to dopłacanie do bliskości linii brzegowej wydaje się nie mieć sensu. Na to pytanie odpowiedzieć sobie może każdy samodzielnie.

4 komentarze do “Ile kosztuje mieszkanie nad morzem? Ceny mieszkań w Trójmieście.”

  1. Właśnie my niedawno kupiliśmy dom i zdecydowaliśmy się też na dobre rozwiązanie jakim są pompy powietrza białystok. Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni, pompa powietrza sprawdza się super

  2. Czasem ceny potrafią zwalić z nóg. Ja niedawno założyłam własną firmę i teraz muszę pomyśleć nad odpowiednią aranżacją mojego biura, a tych inspiracji jest tak wiele, że trudno coś wybrać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *