Od 10 lipca do oferty pierwszego banku wchodzi nowy rodzaj konta. Wprowadzone wraz z ustawą o bezpiecznym kredycie 2% Konto mieszkaniowe dostępne będzie już od najbliższego poniedziałku w banku Pekao S.A. Jakie warunki trzeba spełnić aby odkładać kapitał na mieszkanie na preferencyjnych warunkach? Ile można zyskać na współczesnej wersji książeczki mieszkaniowej? Zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu.
Konto mieszkaniowe – pierwszy bank z ofertą
Od 10 lipca do oferty pierwszego z banków wchodzi Konto mieszkaniowe. Jest to drugi komponent rządowego programu Pierwsze mieszkanie, na który składa się również Bezpieczny kredyt 2%. Już od najbliższego poniedziałku do oferty banku Pekao S.A. wprowadzony zostanie nowy rodzaj konta oszczędnościowego z preferencyjnymi warunkami. Na początek konto można założyć tylko w oddziale banku, jednak Pekao nie wyklucza rozszerzenia kanałów sprzedaży na bankowość elektroniczną.
Konto mieszkaniowe – co można zyskać
Mechanizm nowego typu konta oszczędnościowego przewiduje kilka benefitów dla oszczędzających na swoje pierwsze mieszkanie. Po pierwsze konto oprocentowane będzie zgodnie z aktualną ofertą banku, a odsetki zwolnione będą z podatku Belki. Konto musi być zasilane kwotą między 500zł a 2000zł miesięcznie (czyli od 6 tys. do 24 tys. rocznie). Dozwolone jest jednorazowe pominięcie wpłaty. Przy regularnych wpłatach przez minimum 11 miesięcy w roku na koniec roku posiadacz konta otrzymuje Premię Mieszkaniową od państwa. Premia Mieszkaniowa równa jest rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego – wybierany jest wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Premia Mieszkaniowa naliczana jest corocznie od całości zgromadzonego kapitału.
Konto mieszkaniowe – kto może założyć?
Zgodnie z uchwalonymi przepisami Konto mieszkaniowe mogą założyć osoby między 13 a 45 rokiem życia. Dodatkowo, okres oszczędzania to minimum 3 lata, a maksymalnie 10 lat. Zgromadzone środki można przeznaczyć wyłącznie na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w spółdzielnię mieszkaniową. Oferta skierowana jest zatem do osób, które nie mają i w przeszłości nie miały domu lub mieszkania. Wyjątkiem od tej zasady są:
- osoby zamieszkujące z dwójką dzieci i posiadające mieszkanie do 50mkw.;
- osoby zamieszkujące z trójką dziedzi i posiadające mieszkanie do 70mkw.;
- osoby zamieszkujące z czwórką dzieci i posiadające mieszkanie do 90mkw.;
- osoby zamieszkujące z piątką dzieci i posiadające mieszkanie bez ograniczeń dotyczących metrażu.
Konto mieszkaniowe -inne wyłączenia
Z programu mogą również skorzystać osoby posiadające aktualnie prawo do mieszkania, m.in. które:
- zostało nabyte w drodze dziedziczenia po rozpoczęciu oszczędzania;
- stanowiło nie więcej niż 50% udziałów we współwłasności w nie więcej niż jednym mieszkaniu lub domu jednorodzinnym, nabytym w drodze dziedziczenia przed rozpoczęciem oszczędzania;
- zostało wyłączone z użytkowania w związku z katastrofą budowlaną;