Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Rynek kredytów hipotecznych w Polsce – styczeń 2024

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce – styczeń 2024

rynek kredytów hipotecznych w Polsce - komentarz eksperta styczeń 2024

Rok 2024 dla rynku kredytów hipotecznych w Polsce niesie ze sobą sporo zmian oraz zapowiada się bardzo dynamicznie. Zmiany te będą wypadkową wielu wydarzeń: od zmiany obozu władzy w Polsce, poprzez różne wydarzenia i zjawiska w gospodarce światowej, unijnej, jak i regionalnej aż do wdrożenia praw i dyrektyw unijnych. Na pewno czeka nas wiele nowego. W dzisiejszym wpisie chciałem wskazać kilka trendów i przewidywań, które mogą wystąpić w nowym 2024 roku na rynku kredytów hipotecznych w Polsce.

Mieszkanie na Start zastąpi Bezpieczny Kredyt 2%

Rzeczą o której ostatnio dużo się mówi, jest nowa propozycja rządu dotycząca wsparcia kredytobiorców. Od nowego roku nie są już przyjmowane wnioski w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Ten produkt cieszył się ogromnym zainteresowaniem kredytobiorców i jest hojną formą wsparcia. Nowa propozycja rządu nazywa się i wygląda inaczej, co nie zmienia faktu, że w dalszym ciągu jest to spore wsparcie dla kredytobiorców. Nowy program Mieszkanie na Start w swoich zapowiedziach zakłada sporo więcej zmiennych, które będą wpływać na możliwość skorzystania z programu dopłat. Od zdefiniowanych progów dochodowych poprzez ograniczenia w wysokości dopłat w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

Program Mieszkanie na Start będzie też przygotowany dla młodszych beneficjentów niż Bezpieczny Kredyt 2%. Co ciekawe, w aktualnej propozycji program Mieszkanie na Start nie ma z kolei ograniczeń co do ceny nieruchomości. Ostateczne szczegóły programu Mieszkanie na Start poznamy w krótce. Póki co program Mieszkanie na Start wydaje się mniej dostępny, niż wcześniejszy Bezpieczny Kredyt 2%, aczkolwiek może przynieść większe wsparcie wybranym beneficjentom. 

mieszkanie na start według eksperta karola od kredytów w komentarzu dla podkluczyk.pl

Program Mieszkanie na Start może przynieść większe wsparcie wybranym beneficjentom niż BK2%

Czy w 2024 roku NBP obniży stopy procentowe?

W 2024 występuje wysoki potencjał na obniżenie się oprocentowania kredytów hipotecznych. Wynika to z dwóch rzeczy. 

WIRON zastąpi WIBOR w 2024

Po pierwsze, do połowy roku 2024 planowane jest to aby każdy z banków miał oprocentowanie składające się z marży oraz ze stawki referencyjnej WIRON, która na dzisiejszy dzień jest na niższym poziomie niż WIBOR. Ponieważ notowania WIRON są niższe od notowań stawek WIBOR, to taka zmiana gwarantowała by zauważalny spadek oprocentowania kredytów hipotecznych. Co ciekawe prawdopodobnie banki tą obniżkę sobie zrekompensują wprowadzeniem stawki korygującej, na symbolicznym poziomie, co było by powtórką ze zmian wskaźników referencyjnych dla umów frankowych w przeszłości.

Szansa na obniżkę stóp procentowych w 2024

Po drugie, aktualnie żyjemy w okresie wysokich stóp procentowych oraz wysokiej inflacji. Inflacja jednak stopniowo spada, a według prognozy NBP będzie nadal spadać w 2024. Niesie to za sobą potencjał na obniżki stóp procentowych, które kształtują wskaźniki referencyjne WIBOR I WIRON, a co za tym idzie – oprocentowanie kredytu hipotecznego. Póki co spełnia się teoria „płaskowyżu inflacyjnego” a inflacja zbliża się do poziomu stopy referencyjnej. Na ostatnim styczniowym posiedzeniu Rada polityki pieniężnej nie obniżyła jeszcze stóp procentowych. Nie zapowiedziano również kolejnych obniżek. Mimo to obniżki stóp procentowych są realne w 2024 roku jeśli dezinflacja się utrzyma.

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce w 2024 – na co wpłynie obniżka stóp procentowych NBP?

Obniżenie stóp procentowych NBP może spowodować zwiększenie się popytu na kredyty w całej gospodarce (oprócz hipotecznych również i te gotówkowe i firmowe). Może to oznaczać również dynamiczniejszy wzrost cen innych nieruchomości niż mieszkalne. Może też sprawić, że będziemy świadkami powstania w naszym kraju dużego popytu na refinansowanie kredytów, ze względu na to, że ostatnimi czasy kredyty ze stopą okresowo stałą były popularniejsze Nowe okoliczności mogły by sprawiać, że będą dostępne nowe tańsze rozwiązania dla osób posiadających już kredyt z okresowo stałym oprocentowaniem. Analizując ten przypadek muszę dodatkowo zwrócić uwagę, że niedawno KNF zarządził, że przenoszenie kredytów z oprocentowaniem okresowo stałym wymaga przeniesienia do innego banku na taki sam rodzaj oprocentowania. Nie możemy zatem skorzystać ze zmiennego oprocentowania, które z kolei pewnie będzie mało atrakcyjne dla przenoszących kredyt, ze względu na to, że wraz ze spadkiem stóp procentowych nie powinniśmy się spodziewać obniżek marż banków

Wakacje kredytowe w 2024 roku

Ostatnią ciekawą rzeczą są wakacje kredytowe na rok 2024, o których powinniśmy wkrótce usłyszeć. Spekuluje się o tym, że skorzystanie z tego programu będzie determinowane stosunkiem raty kredytowej do dochodu gospodarstwa domowego. Zmniejszy to znacznie liczbę beneficjentów programu i może wprowadzić na rynek refinansowania wielu nowych klientów, którzy w popłochu aneksowali swoje umowy z oprocentowania zmiennego na okresowo stałe i niekoniecznie mają teraz rynkowe oprocentowanie.

Rok 2024 zapowiada się bardzo ciekawie, mam nadzieję,  że moje przewidywania będą słuszne, a rok 2024 będzie korzystny dla kredytobiorców w Polsce.

Jeżeli spodobał Ci się mój komentarz zapraszam do innych moich wpisów na portalu podkluczyk.pl oraz na fanpage Karol od Kredytów, gdzie staram się na bieżąco informować moich obserwatorów o tym co się dzieje na rynku kredytowym. 

Jeśli planujesz inwestycję w nieruchomości i masz pytania odnośnie kredytów hipotecznych możesz bezpłatnie skontaktować się ze mną klikając ten link lub w dedykowany baner pod wpisem.

Kto to jest pośrednik kredytowy - skontaktuj się z ekspertem kredytowym
Udostępnij jeśli Ci się spodobał ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wakacyjna oferta kod rabatowy podkluczyk.pl multiwyszukiwarka zametr moniter nbot rabat agregator nieruchomości