Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań w Polsce w styczniu 2022. Raport.

Ceny mieszkań w Polsce w styczniu 2022. Raport.

ceny mieszkań w Polsce w styczniu 2022

Na początku 2022 roku sytuacja na rynku nieruchomości wydaje się nadal stabilna. Mimo z jednej strony wysokiej inflacji, a z drugiej strony szybko rosnących stóp procentowych, ofertowe ceny mieszkań w Polsce w styczniu 2022 utrzymują tendencję wzrostową. Uśredniony wzrost cen ofertowych mieszkań w Polsce na początku 2022 roku wynosi około 17% r/r. Ile na początku 2022 kosztują mieszkania w miastach wojewódzkich i w poszczególnych regionach? Po szczegóły zapraszamy do lektury raportu poniżej.

Ceny mieszkań w Polsce – styczeń 2022

Na początek tradycyjnie przyglądamy się jak wygląda mediana cen metra kwadratowego mieszkania w województwach. W porównaniu z grudniem 2021 ceny ofertowe rosną w dziewięciu województwach. Wzrosty odnotowaliśmy w województwach pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, zachodniopomorskim, lubuskim oraz śląskim. Korektę cen obserwujemy z kolei w województwach wielkopolskim, świętokrzyskim, opolskim oraz małopolskim. Jako brak zmian cen ofertowych przyjmujemy różnicę miesiąc-do-miesiąca w przedziale +/- 0,5%. W styczniu 2022 przeciętne ceny ofertowe w województwach nie zmieniły się zatem w województwach łódzkim, dolnośląskim oraz podkarpackim.

ceny mieszkań w Polsce w 2022 wykres; mapa polski; raport; styczeń

Ogłoszenia sprzedaży mieszkań ze 100 portali z całej Polski

W styczniu 2022 roku, na ponad 100 portalach z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości, pojawiło się prawie 317 tysięcy nowych ogłoszeń. Spośród wszystkich ogłoszeń jedynie niecałe 96 tysięcy ofert było unikalnymi ogłoszeniami sprzedaży mieszkań. Oznacza to, że niemal 70% ofert jakie pojawiły się w styczniu 2022 w internecie to duplikaty ogłoszeń.

Źródłem danych do comiesięcznych raportów cen mieszkań z polskiego rynku nieruchomości jest przeszukiwarka ogłoszeń sprzedaży nieruchomości podkluczyk.pl. Przeszukując ponad 100 portali z ogłoszeniami sprzedaży mieszkań i domów z całej Polski podkluczyk.pl zapewnia najszersze na rynku spojrzenie na internetowe zasoby ofert. Ponadto, ogłoszenia z różnych portali są automatycznie kategoryzowane pod kątem wykrywania okazji inwestycyjnych. Oferty dotyczące tego samego lokalu pochodzące z wielu portali są identyfikowane i grupowane w jeden rekord. Na podkluczyk.pl niemal cały rynek nieruchomości na sprzedaż dostępny jest w jednym miejscu.

Indeks ofertowych cen mieszkań w Polsce w styczniu 2022

Indeks ofertowych cen mieszkań w styczniu 2022 roku wskazuje na wzrosty cen ofertowych o 15-17% rok-do roku. Dla przypomnienia, indeks cen mieszkań to średnia ważona populacją miast z cen przeciętnych (mediana) w 18 miastach wojewódzkich Polski. Indeks cen mieszkań pokazuje wartość względną, odniesioną do poziomu cen z roku ubiegłego. Wszystkie wartości wyliczone w styczniu 2022 porównywane są zatem z poziomem cen ze stycznia 2021 roku.

indeks cen mieszkań w Polsce; wykres; styczeń 2022

Stopy procentowe NBP w styczniu 2022 nadal w górę

W styczniu 2022 RPP zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych do poziomu 2,25%, a w lutym stopy zostały ponownie podniesione – do poziomu 2,75%. Na konferencji prasowej po ogłoszeniu ostatniej podwyżki stóp procentowych prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapewniał:

– Naszym celem – nieprzerwanie – jest sprowadzenie inflacji do celu NBP, którym jest nieprzerwanie inflacja CPI na poziomie 2,5 proc. w przedziale plus minus 1 punkt procentowy w średnim okresie, czyli w ciągu dwóch lat. Wszystko robimy, żeby się w tym zmieścić. Ale do końca 2023 – raczej się nie zmieścimy (…)

Jako prezes NBP i przewodniczący RPP z całą pewnością, na sto procent, będę namawiał Radę Polityki Pieniężnej do tego, żeby na następnym posiedzeniu znów zacieśnić politykę pieniężną, żeby kontynuować cykl (podwyżek stóp procentowych – red.). W podobny sposób, jak to ma miejsce od pięciu miesięcy(…)

źródło: PAP

Odczyt inflacji za styczeń zaplanowany jest w publikacjach GUS dopiero na 15 lutego. Już teraz jednak spekuluje się, że wskaźnik wzrostu cen towarów i usług przekroczy zdecydowanie 9% w styczniu.

Stopy procentowe a ceny mieszkań w Polsce w styczniu 2022- rynek pierwotny wyhamował wzrosty

Podwyżki stóp procentowych oznaczają z jednej strony wyższe raty kredytów już zaciągniętych, ale z drugiej strony również niższą zdolność kredytową dla przyszłych pożyczkobiorców. Teoretycznie rosnące stopy procentowe zmniejszają więc popyt ze strony osób, które kupowałyby nieruchomości w kredycie na granicy swojej zdolności kredytowej. Na rynku pierwotnym indeks cen mieszkań wskazuje wzrosty cen ofertowych na poziomie 17,5% r/r. W krótszej perspektywie jednak, wzrosty cen ofertowych na rynku pierwotnym wyhamowały w ostatnich trzech miesiącach. Na rynku wtórnym z kolei dynamika cen ofertowych wydaje się być niezakłócona. W styczniu 2022 roku ceny na rynku wtórnym rosną r/r o około 17%.

indeks cen nieruchomości styczeń 2022; wykres

Ceny mieszkań w miastach wojewódzkich rosną w styczniu 2022

We wszystkich miastach wojewódzkich przeciętne ceny ofertowe w styczniu 2022 rosną w porównaniu do średniej z minionych trzech oraz sześciu miesięcy. Największe wzrosty względem średnich cen z ubiegłych miesięcy obserwujemy w Szczecinie, Katowicach oraz Białymstoku. Najmniejsze wzrosty cen w styczniu 2022 odnotowaliśmy w Lublinie. Coraz bliżej poziomu 10 tys. złotych jest mediana cen m2 we Wrocławiu. Już niewiele brakuje by Wrocław stał się czwartym miastem wojewódzkim w Polsce z medianą przekraczającą psychologiczną barierę 10 tys. zł/mkw.

zmiana cen nieruchomości w Polsce w styczniu 2022; wykres

Ceny mieszkań w miastach wojewódzkich w styczniu 2022

Od kilku miesięcy w sekcji analizującej rozkład cen ofertowych mieszkań w miastach wojewódzkich informujemy o kolejnych rekordach. Nie inaczej jest w styczniu 2022. Mediana cen m2 mieszkań w stolicy na początku 2022 roku wyznaczyła kolejny rekordowy poziom – 12,8 tys zł/mkw. Rekordową medianę cen m2 odnotowujemy również w Krakowie – jest to już 11,1 tys. zł/mkw.

Innym rekordem jest fakt, że już w połowie (dziewięć z osiemnastu) miast wojewódzkich przeciętne ceny m2 wynoszą co najmniej 8 tys. zł/mkw. Ponadto w kolejnych sześciu miastach wojewódzkich mediana cen m2 jest nie mniejsza niż 7 tys. zł/mkw. Jedynym miastem wojewódzkim z cenami przeciętnymi m2 poniżej 6 tys. zł/mkw. pozostaje w Polsce już tylko Gorzów Wielkopolski.

ceny mieszkań w miastach wojewódzkich w styczniu 2022; wykres
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Ceny mieszkań w styczniu 2022 roku – rynek wtórny i rynek pierwotny

Zestawienie przeciętnych cen m2 mieszkania z podziałem na rynek pierwotny i wtórny przynosi w styczniu 2022 ciekawe obserwacje. Najbardziej istotne zmiany można odnotować w Szczecinie oraz Gdańsku. W Szczecinie w porównaniu z grudniem 2021 wyraźnie wzrosła mediana cen m2 na rynku pierwotnym. Jeszcze w ubiegłym miesiącu mediana cen m2 nowych mieszkań wynosiła około 8,5 tys. zł/mkw. Obecnie rynek pierwotny wyceniany w ofertach jest przeciętnie na niemal 10 tys. zł/mkw. w Szczecinie.

Odwrotną sytuację obserwujemy w Gdańsku obserwujemy. W porównaniu z grudniem 2021 ceny ofertowe na rynku pierwotnym wyraźnie zmalały. W ubiegłym miesiącu mediana cen m2 na rynku pierwotnym wynosiła 10 tys. zł/mkw., natomiast w styczniu jest to niewiele ponad 9 tys. zł/mkw.

ceny mieszkań rynek pierwotny i rynek wtórny w Polsce w styczniu 2022; wykres; miasta wojewódzkie

Jak zmieniły się ceny nieruchomości w ostatnich dwóch latach?

Kolejny comiesięczny raport cen mieszkań w Polsce w 2022 otwiera trzeci już rok z raportami cen mieszkań w Polsce na blogu podkluczyk.pl. Raporty z lat ubiegłych można wciąż przeglądać na blogu podkluczyk.pl w kategorii ceny nieruchomości. Zachęcamy do porównań z raportami ze stycznia 2021 oraz stycznia 2020:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *