Poznań, stolica Wielkopolski, to jedno z najstarszych i najważniejszych miast w Polsce, zarówno pod względem historycznym, jak i gospodarczym. Jego strategiczne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych oraz rola kluczowego ośrodka akademickiego, kulturalnego i biznesowego sprawiają, że miasto przyciąga coraz więcej mieszkańców oraz inwestorów. Rynek nieruchomości w Poznaniu jest jednym z najbardziej dynamicznych w Polsce. Wysoki popyt na mieszkania, zarówno ze strony lokalnych mieszkańców, studentów, jak i osób migrujących z innych regionów, wpływa na ceny mieszkań w Poznaniu i powstawanie nowych inwestycji. Dzielnice Poznania są zróżnicowane pod kątem dostępności mieszkań, infrastruktury społecznej i oczywiście cen mieszkań. Zapraszamy do lektury najnowszego raportu cen ofertowych mieszkań w Poznaniu w sierpniu 2024.
Ceny ofertowe mieszkań w Poznaniu w latach 2020-2024
W ostatnich 4 latach ceny mieszkań w Poznaniu wpisały się w ogólnopolski trend rosnących cen nieruchomości. Mediana cen ofertowych mieszkań w Poznaniu w sierpniu 2024 wyniosła 11 800 zł/m2. Od lipca 2020 roku mediana cen ofertowych mieszkań w Poznaniu z rynku wtórnego wzrosła o 48%, a na rynku pierwotnym o 55%. Skumulowana inflacja za okres od sierpnia 2020 do sierpnia 2024 według danych GUS i kalkulatora inflacji wynosi około 40%. Realnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w Poznaniu wzrosły zatem o około 8-15% w 4 lata. Na rynku pierwotnym wzrost ten jest nieco wyższy. W sierpniu 2024 mediana cen ofertowych nowych mieszkań w Poznaniu wyniosła 12,0 tys. zł/m2, a mediana cen mieszkań z rynku wtórnego 11,5 tys. zł/m2.
Najdroższe osiedla administracyjne w Poznaniu – sierpień 2024
Najdroższym osiedlem administracyjnym w Poznaniu jest osiedle Środka, na które składa się również Komandoria, Zawady oraz Ostrów Tumski, gdzie mediana cen ofertowych mieszkań wyniosła w sierpniu 14 380 zł/m2. Powyżej mediany cen mieszkań za metr dla całego Poznania wyceniane są mieszkania na osiedlach Wilda (13 346 zł/m2), Górczyn (13 000 zł/m2), Jeżyce (12 704 zł/m2) oraz Starołęka-Minikowo-Marlewo (12 390 zł/m2). W przeważającej większości dzielnic Poznania przeciętne ceny w osiedlach administracyjnych są zbliżone do mediany dla całego Poznania.
Najtańsze osiedla administracyjne w Poznaniu – sierpień 2024
Najtańszymi osiedlami administracyjnymi Poznania były w sierpniu 2024 Głuszyna oraz Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, gdzie mediana cen ofertowych nie przekroczyła 7 tys. zł/m2 i wynosiła odpowiednio 6 834 zł/m2 oraz 6 596 zł/m2. Wyraźnie poniżej mediany dla całego Poznania wyceniane są przeciętnie również mieszkania na obrzeżach miasta, czyli na osiedlach administracyjnych: Szczepankowo—Spławie—Krzesinki, Morasko—Radojewo, Krzyżowniki—Smochowice, oraz Antoninek—Zieleniec—Kobylepole. Na tych osiedlach administracyjnych Poznania mediana cen ofertowych nie przekracza 10 000 zł/m2 w sierpniu 2024.
Ceny ofertowe mieszkań w Poznaniu na tle innych miast Polski
Ceny mieszkań w Poznaniu na tle cen mieszkań w Polsce utrzymują się wyraźnie powyżej mediany dla całej Polski (9 815 zł/m2 w sierpniu 2024). Poznań zaliczany jest do tzw. grona Big5, czyli pięciu największych miast w Polsce oraz największych rynków nieruchomości. Oczywiście ceny mieszkań w Poznaniu zależą od tego w jakiej dzielnicy, a w przypadku Poznania – w jakim osiedlu administracyjnym – rozważamy inwestycję w nieruchomości w Poznaniu. Ceny mieszkań w Poznaniu są jednak nadal niższe od przeciętnych cen mieszkań Warszawie czy Krakowie, ale z kolei są porównywalne do cen mieszkań Gdyni lub cen mieszkań w Szczecinie.
Bezpłatne raporty cen mieszkań w grupie na facebooku
Jeśli interesują Cię ceny mieszkań w Poznaniu dla poszczególnych osiedli administracyjnych, to koniecznie zerknij na grupę na Facebooku, gdzie co miesiąc publikowane są bezpłatne raporty cenowe. Dzięki temu możesz śledzić zmiany cen na rynku nieruchomości i zorientować się, które osiedla administracyjne Poznania są najdroższe, a które najtańsze. Statystyki uwzględniają wiele szczegółów, takich jak wielkość mieszkania, podział na rynek pierwotny i wtórny, a także analizę trendów w poszczególnych dzielnicach. Śledzenie tych raportów może pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu lub wynajmu mieszkania w Poznaniu. Dołącz do grupy już dzisiaj i bądź na bieżąco z cenami nieruchomości w Poznaniu!
Aby nie przegapić nowych raportów zachęcamy również do zapisania się na newsletter.