Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Kraków – ceny mieszkań w październiku 2022 według dzielnic

Kraków – ceny mieszkań w październiku 2022 według dzielnic

Krakow ceny mieszkan wg dzielnic według dzielnic

Ceny mieszkań w Krakowie, mimo korekty w ostatnich miesiącach, są nadal na drugim miejscu wśród najdroższych miast wojewódzkich w Polsce i ustępują tylko cenom mieszkań w Warszawie. Od ostatniego raportu cen mieszkań w Krakowie z kwietnia sporo się jednak zmieniło. Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie w październiku 2022 roku? Jak kształtują się ceny ofertowe mieszkań w Krakowie według dzielnic? Zapraszamy do lektury kolejnego raportu cen mieszkań dla dzielnic Krakowa na blogu podkluczyk.pl.

Ceny ofertowe mieszkań w Krakowie – październik 2022

W październiku 2022 roku mediana cen metra kwadratowego w Krakowie wynosiła 11 tys. zł/m2. Od kwietnia 2022 mediana cen ofertowych w Krakowie spadła zatem o 6% z 11,7 tys zł/m2. Bez zmian od kwietnia graniczna cena 8,5 tys. zł/m2, poniżej której w Krakowie wycenionych 10% najtańszych ofert. Najdroższe 10% ofert sprzedaży mieszkań w Krakowie wycenionych jest wyżej niż 16 tys. zł/m2. Wartość ta od kwietnia zmalała o 3%. 80% ofert w Krakowie mieści się zatem w przedziale pomiędzy 8,5 tys. a 16 tys. zł/m2. Średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania w Krakowie w październiku wyniosła 11,7 tys. zł/m2.

histogram cen mieszkań Krakowa w październiku 2022

Najdroższe dzielnice w Krakowie

Najdroższymi dzielnicami Krakowa w październiku były Stare Miasto oraz Zwierzyniec. Mediana cen ofertowych metra kwadratowego to 16 tys. zł/m2 na Starym Mieście oraz 15,3 tys. zł/m2 w dzielnicy Zwierzyniec. Kolejnymi dwiema dzielnicami, w których znajdziemy mieszkania znacznie droższe niż mediana dla Krakowa są Grzegórzki i Krowodrza. Tam ceny mieszkań przeciętnie kosztują około odpowiednio 14,5 tys. zł/mkw oraz 12,9 tys. zł/m2. Ponadto, grono dzielnic Krakowa z cenami powyżej mediany dla całego miasta uzupełniają Dębniki, Prądnik Czerwony, Bronowice, Prądnik Biały, Czyżyny oraz Podgórze. Mediana cen ofertowych mieszkań w tych dzielnicach Krakowa oscyluje w przedziale 11,2-12,3 tys. zł/mkw.

Kraków ceny mieszkań wg dzielnic, Ceny mieszkań w dzielnicach Krakowa wykres
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Najtańsze dzielnice w Krakowie

Najtańsze mieszkania w Krakowie można znaleźć w Swoszowicach, gdzie mediana cen ofertowych w październiku wynosiła jedynie 8 tys. zł/m2. Medianę co najwyżej 10 tys. zł/m2 znajdziemy w Krakowie jeszcze w Mistrzejowicach, Nowej Hucie oraz w Bieżanowie-Prokocimiu. Te cztery najtańsze dzielnice Krakowa jako jedyne utrzymują ceny ofertowe dla 75% ogłoszeń poniżej 11 tys. zł/m2. W porównaniu z kwietniem mediana cen w Swoszowicach spadła o niemal 17%. W Bieżanowie-Prokocimiu spadek mediany cen ofertowych sięgnął niemal 7%, a w Nowej Hucie korekta względem kwietnia wynosi 3%.

Kraków ceny mieszkań wg dzielnic mapa
Kraków – ceny mieszkań według dzielnic, mapa

Aktualne ceny mieszkań i apartamentów w Krakowie według dzielnic

Najdroższymi mieszkaniami w Krakowie są najmniejsze lokale na Starym Mieście, gdzie ceny ofertowe przeciętne sięgają niemal 20 tys. zł/m2. Również bardzo drogie są średnie mieszkania w Zwierzyńcu oraz największe apartamenty w dzielnicy Grzegórzki. Mediana cen dla wspomnianych typów mieszkań wynosi w tych dzielnicach odpowiednio 17,5 oraz prawie 16 tys. zł/m2.

Najtańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania są największe lokale w Swoszowicach oraz na Wzgórzach Krzesławickich. Mediana cen największych mieszkań w tych dzielnicach oscyluje wokół poziomu 6 tys. zł/m2. Najtańsze kawalerki w Krakowie znajdziemy również w Swoszowicach. Mediana cen ofertowych dla kawalerek w Swoszewicach wynosi 9 tys zł/m2 i jest ponad dwukrotnie niższa od mediany cen kawalerek na Starym mieście.

Ceny mieszkań w Krakowie według dzielnic wykres
Kraków – ceny mieszkań według powierzchni mieszkania dla wszystkich dzielnic

Ceny mieszkań w Krakowie na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym

W porównaniu z kwietniem 2022, największy wzrost mediany cen zanotowały mieszkania z rynku pierwotnego na Starym Mieście. Przeciętne ceny nowych mieszkań wzrosły w centralnej dzielnicy Krakowa wzrosły o 22% z 15,5 do 19 tys. zł/m2. Podobnej wielkości wzrost cen odnotowujemy w Zwierzyńcu, gdzie ceny nowych mieszkań wzrosły o 13% z 15,5 tys. do 17,5 tys. zł/m2.

Warto zaznaczyć, że poniższe zestawienie przedstawia statystyki wyłącznie dla ofert, które zostały jawnie oznaczone przez twórców jako rynek pierwotny oraz wtórny. Z tego powodu wyniki cen przeciętnych dla poszczególnych dzielnic jako całości mogą odbiegać od wyników składowych dla rynku pierwotnego i wtórnego. Dodatkowo dla mieszkań z rynku pierwotnego w Bieńczycach i Swoszowicach w październiku pojawiło się mniej niż 100 ofert, stąd brak reprezentacji danych dla nowych mieszkań dla tych dwóch dzielnic.

.

Kraków ceny mieszkań rynek pierwotny i rynek wtórny wykres
Kraków – rynek pierwotny i rynek wtórny, ceny ofertowe mieszkań

Raport cen ofertowych mieszkań w Krakowie według dzielnic

Dzisiejszy wpis jest już drugim raportem cen mieszkań według dzielnicac Krakowa. Poza Krakowem, na blogu podkluczyk.pl można znaleźć również raporty cen mieszkań dla Warszawy oraz Łodzi. Dodatkowo, co miesiąc prezentowane są statystyki cen mieszkań dla całej Polski. Ceny mieszkań w Polsce analizujemy regularnie na blogu, ale także prezentujemy darmowe raporty roczne cen ofertowych w Polsce. Zapraszamy zatem do lektury pozostałych wpisów na blogu podkluczyk.pl. Aby nie przegapić nowych raportów zachęcamy do zapisania się na newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *