Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań w dzielnicach Krakowa. Raport kwiecień 2022

Ceny mieszkań w dzielnicach Krakowa. Raport kwiecień 2022

Ceny ofertowe mieszkań w Krakowie raport kwiecień 2022

Kraków jest drugim największym rynkiem nieruchomości w Polsce zaraz po stołecznej Warszawie. Ceny mieszkań w Krakowie są również na drugim miejscu wśród najdroższych miast wojewódzkich w Polsce i ustępują tylko cenom mieszkań w Warszawie. Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie w kwietniu 2022 roku? Jak kształtują się ceny ofertowe mieszkań w poszczególnych dzielnicach Krakowa? Zapraszamy do lektury pierwszego raportu cen mieszkań dla dzielnic Krakowa na blogu podkluczyk.pl.

Ceny ofertowe mieszkań w Krakowie

W kwietniu 2022 roku mediana cen metra kwadratowego w Krakowie wynosiła 11,7 tys. zł/m2. Z zamieszczonego poniżej histogramu cen metra kwadratowego mieszkania w Krakowie można odczytać również, że poniżej 8,5 tys. zł/m2. w Krakowie wycenionych jest tylko 10% ofert. Jednocześnie najdroższe 10% ofert sprzedaży mieszkań w Krakowie wycenionych jest drożej niż 16,5 tys. zł/m2. 80% ofert w Krakowie mieści się zatem w przedziale pomiędzy 8,5 tys. a 16,5 tys. zł/m2. Bardzo dużą różnicę między medianą cen a średnią (12,2 tys. zł/m2) cen dla Krakowa powoduje statystyczna anomalia w rozkładzie cen metra kwadratowego wokół ceny 16 tys. zł/m2. Ilość ofert dla cen około 14-15 tys. zł/m2 jest znacznie mniejsza niż dla przedziału 16-17 tys. zł/mkw. Jest to prawdopodobnie spowodowane dużą podażą nowych drogich apartamentów w jednych z najdroższych dzielnic Krakowa.

ceny mieszkań w Krakowie wykres, histogram, kwiecień 2022

Najdroższe dzielnice Krakowa

Grzegórzki i Stare Miasto to dwie najdroższe dzielnice Krakowa. Mediana cen ofertowych metra kwadratowego to 15 tys. zł/m2 w Grzegórzkach i 14,9 tys. zł/m2 na Starym Mieście. Kolejnymi dwiema dzielnicami, w których znajdziemy mieszkania znacznie droższe niż mediana dla Krakowa są Zwierzyniec i Krowodrza. Tam ceny mieszkań przeciętnie kosztują około odpowiednio 13,9 tys. zł/mkw oraz 13,5 tys. zł/m2. Ponadto, grono dzielnic Krakowa z cenami powyżej mediany dla całego miasta uzupełniają Bronowice, Dębniki oraz Czyżyny. Ceny ofertowe mieszkań w tych dzielnicach Krakowa oscylują w przedziale 12-12,5 tys. zł/mkw.

ceny mieszkań w dzielnicach Krakowa, rozkład cen, wykres, kwiecień 2022
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Najtańsze dzielnice Krakowa

Najtańsze mieszkania w Krakowie można znaleźć na Wzgórzach Krzesławickich oraz w Swoszowicach. Niemal równie tanio jest w Mistrzejowicach oraz Bieńczycach. Dodatkowo, te cztery najtańsze dzielnice Krakowa jako jedyne utrzymują medianę cen ofertowych poniżej 10 tys. zł/m2. Wzgórza Krzesławickie z medianą 9,5 tys. zł/m2 zdecydowanie odbiegają od przeciętnej ceny dla całego Krakowa. Ponadto, warto wyróżnić jeszcze jedną najtańszą dzielnicę Krakowa, w której mediana cen balansuje wokół psychologicznej wartości 10 tys. zł/m2. Tą dzielnicą jest Nowa Huta.

mapa ceny mieszkań w Krakowie w dzielnicach, kwiecień 2022
Mediana cen ofertowych mieszkań w dzielnicach Krakowa

Ponad 10 tysięcy ofert sprzedaży mieszkań w Krakowie

W kwietniu 2022 w Multiwyszukiwarce podkluczyk.pl śledzącej ogłoszenia ze 100 najpopularniejszych portali pojawiło się ponad 10 tysięcy nowych unikalnych ogłoszeń z Krakowa. Największym lokalnym rynkiem nieruchomości w Krakowie jest Prądnik Biały. W samym tylko kwietniu pojawiło się aż 1400 nowych unikalnych ogłoszeń sprzedaży mieszkań z Prądnika Białego. Ponadto, drugie i trzecie miejsce zajmują Podgórze oraz Krowodrza z odpowiednio 1300 oraz 1000 ofert sprzedaży mieszkań.

ilość ogłoszeń sprzedaży nieruchomości w Krakowie w kwietniu 2022

Aktualne ceny mieszkań i apartamentów w Krakowie

Aktualne ceny mieszkań w Krakowie z podziałem na grupy powierzchniowe przedstawione są na poniższym wykresie. Najdroższymi mieszkaniami w Krakowie okazują się najmniejsze lokale na Starym Mieście, gdzie ceny przeciętne sięgają niemal 17 tys. zł/m2. Równie drogie co wspomniane kawalerki są średnie oraz największe apartamenty w dzielnicach Grzegórzki i Zwierzyniec. Medianą cen wynosi w tych dzielnicach około 14-15,5 tys. zł/m2.

Najtańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania są największe lokale w Bieżanowie-Prokocimiu oraz na Wzgórzach Krzesławickich. Mediana cen największych mieszkań w tych dzielnicach oscyluje wokół poziomu 7-8 tys. zł/m2.

ceny nieruchomości w Krakowie z podziałem na duże, małe i średnie mieszkania, kwiecień 2022, wykres

Ceny mieszkań w Krakowie na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym

W większości dzielnic Krakowa przeciętne ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym są do siebie zbliżone. Największe różnice w cenach między rynkiem pierwotnym i rynkiem wtórnym w Krakowie widać w dzielnicach Zwierzyniec, Stare Miasto oraz Czyżyny. Wyższe ceny ofertowe na rynku wtórnym niż na rynku pierwotnym spotkamy w Czyżynach. Z drugiej strony, mieszkania z rynku pierwotnego wyceniane zdecydowanie wyżej od istniejących nieruchomości znajdziemy na Starym Mieście oraz w Zwierzyńcu.

Warto zaznaczyć, że poniższe zestawienie przedstawia statystyki wyłącznie dla ofert, które zostały jawnie oznaczone przez twórców jako rynek pierwotny oraz wtórny. Z tego powodu wyniki cen przeciętnych dla poszczególnych dzielnic jako całości mogą odbiegać od wyników składowych dla rynku pierwotnego i wtórnego.

.

ceny mieszkań w Krakowie na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym w kwietniu 2022
Ceny mieszkań w Krakowie na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym

Raport cen mieszkań w Krakowie

Dzisiejszy wpis jest pierwszym raportem cen mieszkań w dzielnicach Krakowa. Poza Krakowem, na blogu podkluczyk.pl można znaleźć również raporty cen mieszkań dla Warszawy oraz Łodzi. Dodatkowo, co miesiąc prezentowane są statystyki cen mieszkań dla całej Polski. Ceny mieszkań w Polsce analizujemy regularnie na blogu, ale także prezentujemy darmowe raporty roczne cen ofertowych w Polsce. Zapraszamy zatem do lektury pozostałych wpisów na blogu podkluczyk.pl. Aby nie przegapić nowych raportów zachęcamy do zapisania się na newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *