Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań w dzielnicach Krakowa. Raport kwiecień 2022

Ceny mieszkań w dzielnicach Krakowa. Raport kwiecień 2022

Ceny ofertowe mieszkań w Krakowie raport kwiecień 2022

Kraków jest drugim największym rynkiem nieruchomości w Polsce zaraz po stołecznej Warszawie. Ceny mieszkań w Krakowie są również na drugim miejscu wśród najdroższych miast wojewódzkich w Polsce i ustępują tylko cenom mieszkań w Warszawie. Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie w kwietniu 2022 roku? Jak kształtują się ceny ofertowe mieszkań w poszczególnych dzielnicach Krakowa? Zapraszamy do lektury pierwszego raportu cen mieszkań dla dzielnic Krakowa na blogu podkluczyk.pl.

Ceny ofertowe mieszkań w Krakowie

W kwietniu 2022 roku mediana cen metra kwadratowego w Krakowie wynosiła 11,7 tys. zł/m2. Z zamieszczonego poniżej histogramu cen metra kwadratowego mieszkania w Krakowie można odczytać również, że poniżej 8,5 tys. zł/m2. w Krakowie wycenionych jest tylko 10% ofert. Jednocześnie najdroższe 10% ofert sprzedaży mieszkań w Krakowie wycenionych jest drożej niż 16,5 tys. zł/m2. 80% ofert w Krakowie mieści się zatem w przedziale pomiędzy 8,5 tys. a 16,5 tys. zł/m2. Bardzo dużą różnicę między medianą cen a średnią (12,2 tys. zł/m2) cen dla Krakowa powoduje statystyczna anomalia w rozkładzie cen metra kwadratowego wokół ceny 16 tys. zł/m2. Ilość ofert dla cen około 14-15 tys. zł/m2 jest znacznie mniejsza niż dla przedziału 16-17 tys. zł/mkw. Jest to prawdopodobnie spowodowane dużą podażą nowych drogich apartamentów w jednych z najdroższych dzielnic Krakowa.

ceny mieszkań w Krakowie wykres, histogram, kwiecień 2022

Najdroższe dzielnice Krakowa

Grzegórzki i Stare Miasto to dwie najdroższe dzielnice Krakowa. Mediana cen ofertowych metra kwadratowego to 15 tys. zł/m2 w Grzegórzkach i 14,9 tys. zł/m2 na Starym Mieście. Kolejnymi dwiema dzielnicami, w których znajdziemy mieszkania znacznie droższe niż mediana dla Krakowa są Zwierzyniec i Krowodrza. Tam ceny mieszkań przeciętnie kosztują około odpowiednio 13,9 tys. zł/mkw oraz 13,5 tys. zł/m2. Ponadto, grono dzielnic Krakowa z cenami powyżej mediany dla całego miasta uzupełniają Bronowice, Dębniki oraz Czyżyny. Ceny ofertowe mieszkań w tych dzielnicach Krakowa oscylują w przedziale 12-12,5 tys. zł/mkw.

ceny mieszkań w dzielnicach Krakowa, rozkład cen, wykres, kwiecień 2022
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Najtańsze dzielnice Krakowa

Najtańsze mieszkania w Krakowie można znaleźć na Wzgórzach Krzesławickich oraz w Swoszowicach. Niemal równie tanio jest w Mistrzejowicach oraz Bieńczycach. Dodatkowo, te cztery najtańsze dzielnice Krakowa jako jedyne utrzymują medianę cen ofertowych poniżej 10 tys. zł/m2. Wzgórza Krzesławickie z medianą 9,5 tys. zł/m2 zdecydowanie odbiegają od przeciętnej ceny dla całego Krakowa. Ponadto, warto wyróżnić jeszcze jedną najtańszą dzielnicę Krakowa, w której mediana cen balansuje wokół psychologicznej wartości 10 tys. zł/m2. Tą dzielnicą jest Nowa Huta.

mapa ceny mieszkań w Krakowie w dzielnicach, kwiecień 2022
Mediana cen ofertowych mieszkań w dzielnicach Krakowa

Ponad 10 tysięcy ofert sprzedaży mieszkań w Krakowie

W kwietniu 2022 w Multiwyszukiwarce podkluczyk.pl śledzącej ogłoszenia ze 100 najpopularniejszych portali pojawiło się ponad 10 tysięcy nowych unikalnych ogłoszeń z Krakowa. Największym lokalnym rynkiem nieruchomości w Krakowie jest Prądnik Biały. W samym tylko kwietniu pojawiło się aż 1400 nowych unikalnych ogłoszeń sprzedaży mieszkań z Prądnika Białego. Ponadto, drugie i trzecie miejsce zajmują Podgórze oraz Krowodrza z odpowiednio 1300 oraz 1000 ofert sprzedaży mieszkań.

ilość ogłoszeń sprzedaży nieruchomości w Krakowie w kwietniu 2022

Aktualne ceny mieszkań i apartamentów w Krakowie

Aktualne ceny mieszkań w Krakowie z podziałem na grupy powierzchniowe przedstawione są na poniższym wykresie. Najdroższymi mieszkaniami w Krakowie okazują się najmniejsze lokale na Starym Mieście, gdzie ceny przeciętne sięgają niemal 17 tys. zł/m2. Równie drogie co wspomniane kawalerki są średnie oraz największe apartamenty w dzielnicach Grzegórzki i Zwierzyniec. Medianą cen wynosi w tych dzielnicach około 14-15,5 tys. zł/m2.

Najtańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania są największe lokale w Bieżanowie-Prokocimiu oraz na Wzgórzach Krzesławickich. Mediana cen największych mieszkań w tych dzielnicach oscyluje wokół poziomu 7-8 tys. zł/m2.

ceny nieruchomości w Krakowie z podziałem na duże, małe i średnie mieszkania, kwiecień 2022, wykres

Ceny mieszkań w Krakowie na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym

W większości dzielnic Krakowa przeciętne ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym są do siebie zbliżone. Największe różnice w cenach między rynkiem pierwotnym i rynkiem wtórnym w Krakowie widać w dzielnicach Zwierzyniec, Stare Miasto oraz Czyżyny. Wyższe ceny ofertowe na rynku wtórnym niż na rynku pierwotnym spotkamy w Czyżynach. Z drugiej strony, mieszkania z rynku pierwotnego wyceniane zdecydowanie wyżej od istniejących nieruchomości znajdziemy na Starym Mieście oraz w Zwierzyńcu.

Warto zaznaczyć, że poniższe zestawienie przedstawia statystyki wyłącznie dla ofert, które zostały jawnie oznaczone przez twórców jako rynek pierwotny oraz wtórny. Z tego powodu wyniki cen przeciętnych dla poszczególnych dzielnic jako całości mogą odbiegać od wyników składowych dla rynku pierwotnego i wtórnego.

.

ceny mieszkań w Krakowie na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym w kwietniu 2022
Ceny mieszkań w Krakowie na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym

Raport cen mieszkań w Krakowie

Dzisiejszy wpis jest pierwszym raportem cen mieszkań w dzielnicach Krakowa. Poza Krakowem, na blogu podkluczyk.pl można znaleźć również raporty cen mieszkań dla Warszawy oraz Łodzi. Dodatkowo, co miesiąc prezentowane są statystyki cen mieszkań dla całej Polski. Ceny mieszkań w Polsce analizujemy regularnie na blogu, ale także prezentujemy darmowe raporty roczne cen ofertowych w Polsce. Zapraszamy zatem do lektury pozostałych wpisów na blogu podkluczyk.pl. Aby nie przegapić nowych raportów zachęcamy do zapisania się na newsletter.

Zapisz się do newslettera podkluczyk.pl

Podając swoje dane akceptujesz politykę prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *