Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań w Krakowie we wrześniu 2023 według dzielnic

Ceny mieszkań w Krakowie we wrześniu 2023 według dzielnic

Ceny mieszkań w Krakowie według dzielnic - wrzesień 2023

Ceny mieszkań w Krakowie, obok cen mieszkań w Warszawie, w ostatnich miesiącach są symbolem gwałtownego wzrostu cen ofertowych mieszkań w Polsce. Według danych z serwisu podkluczyk.pl, we wrześniu 2023 roku w Krakowie mediana cen ofertowych wynosiła 14100 zł/m2, a średnia cena mieszkań wyniosła 14701 zł/m2. To oznacza, że ceny w stolicy Małopolski są o około 20-22% wyższe niż w styczniu 2023 roku. Ceny mieszkań w Krakowie wzrosły gwałtownie po wprowadzeniu programu Bezpieczny Kredyt 2%. Zapraszamy do lektury najnowszego raportu cen ofertowych mieszkań w Krakowie według dzielnic we wrześniu 2023.

Ceny ofertowe mieszkań w Krakowie – wrzesień 2023

We wrześniu 2023 mediana cen ofertowych mieszkań w Krakowie wyniosła 11540 zł/m2, co oznacza wzrost o 2560 zł/m2 (+22%) w porównaniu do stycznia 2023. Średnia cena ofertowa mieszkań wyniosła 14701 zł/m2, co oznacza wzrost o 2461 zł/m2 (+20%) w porównaniu do stycznia 2023. Ceny ofertowe mieszkań w Krakowie wzrosły zatem gwałtownie w tym roku. Największy wzrost cen ofertowych mieszkań w Krakowie nastąpił w ostatnim kwartale po wprowadzeniu programu Bezpieczny Kredyt 2%, zniesieniu podatku PCC na pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego, czy niespodziewanej i radykalnej obniżce poziomu stóp procentowych przez NBP.

Graniczna cena, poniżej której w Krakowie wycenionych 10% najtańszych ofert wynosi już 10 tys. zł/m2. Najdroższe 10% ofert sprzedaży mieszkań w Krakowie wycenionych jest już powyżej 20 tys. zł/m2. 80% ofert w Krakowie mieści się zatem w przedziale pomiędzy 10 tys. a 20 tys zł/m2.

ceny mieszkań w Krakowie - histogram wrzesień 2023

Najdroższe dzielnice w Krakowie

Niezmiennie, najdroższe dzielnice Krakowa to Stare Miasto, Grzegórzki oraz Zwierzyniec, gdzie mediana cen ofertowych mieszkań wyniosła odpowiednio 18 300 zł/m2, 17 500 zł/m2 i 16 800 zł/m2. W porównaniu z poprzednimi miesiącami, ceny ofertowe mieszkań na Starym Mieście minimalnie spadły (-100zł/m2 od stycznia 2023). W Grzegórzkach oraz Zwierzyńcu nastąpił jednak gwałtowny wzrost mediany cen ofertowych metra kwadratowego mieszkania. We wzrostowy trend z najdroższych dzielnic wpisują się również Krowodrza, Bronowice, czy Czyżyny. W wymienionych trzech kolejnych dzielnicach mediana cen jest również wyraźnie wyższa od mediany cen dla całego Krakowa.

Ceny ofertowe mieszkań w Krakowie według dzielnic we wrześniu 2023 - wykres
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Najtańsze dzielnice w Krakowie

Najtańszymi dzielnicami Krakowa były we wrześniu 2023 Wzgórza Krzesławickie oraz Swoszowice, gdzie mediana cen ofertowych wynosiła odpowiednio 9600 zł/m2 i 10500 zł/m2. W kolejnych w zestawieniu najtańszych dzielnicach Krakowa mediana cen metra kwadratowego mieszkania wynosi już niemal 12 tys. zł/m2. Wokół tej wartości oscylują mediany cen w Podgórzu Duchackim, Mistrzejowicach, Bieżanowie-Prokocimiu, Łagiewnikach-Borku Fałęckim czy w Nowej Hucie. W porównaniu ze styczniem 2023, ceny w ówczesnej najtańszej dzielnicy Krakowa – Swoszowicach – wzrosły o 1700zł/m2, czyli niemal o 20%.

Ceny ofertowe mieszkań w dzielnicach Krakowa we wrześniu 2023 - mapa
Kraków – ceny mieszkań według dzielnic, mapa

Ceny ofertowe mieszkań w Krakowie według dzielnic – wrzesień 2023

Niezmiennie najdroższymi dzielnice Krakowa to Stare Miasto, Grzegórzki i Zwierzyniec, gdzie przeciętne ceny ofertowe są wyższe od mediany dla całego Krakowa o niemal 30%. Z drugiej strony, najtańsze dzielnice to Swoszowice i Wzgórza Krzesławickie, gdzie mediana cen mieszkań mieści się w granicach 9600 — 10500 zł/m2. W porównaniu ze styczniem 2023, ceny mieszkań we wszystkich dzielnicach Krakowa wzrosły gwałtownie. Na tle cen nieruchomości w całej Polsce, ceny mieszkań w Krakowie utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie, co może wpłynąć na trudności w zakupie mieszkania dla osób o mniejszych możliwościach finansowych.

Bezpłatne raporty cen mieszkań w grupie na facebooku

Jeśli interesują Cię ceny mieszkań w Krakowie, to koniecznie zerknij na grupę na Facebooku, gdzie co miesiąc publikowane są bezpłatne raporty cenowe. Dzięki temu możesz śledzić zmiany cen na rynku nieruchomości i zorientować się, które dzielnice są najdroższe, a które najtańsze. Statystyki uwzględniają wiele szczegółów, takich jak wielkość mieszkania, podział na rynek pierwotny i wtórny, a także analizę trendów w poszczególnych dzielnicach. Śledzenie tych raportów może pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu lub wynajmu mieszkania w Krakowie. Dołącz do grupy już dzisiaj i bądź na bieżąco z cenami nieruchomości w Krakowie!

Aby nie przegapić nowych raportów zachęcamy również do zapisania się na newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *