Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań w Polsce w lutym 2020 wciąż wysokie

Ceny mieszkań w Polsce w lutym 2020 wciąż wysokie

ceny mieszkań w Polsce - więcej niż wyszukiwarka mieszkań

Drugi miesiąc 2020 roku za nami, zatem najwyższy czas na kolejny wpis z cyklu Przegląd rynku nieruchomości z podkluczyk.pl. Jak zawsze analizujemy ceny mieszkań w Polsce. Statystyki prezentujemy w oparciu o bazę ogłoszeń dostępnych w Multiwyszukiwarce podkluczyk.pl. Ceny przeciętne oraz średnie bazują na cenach ofertowych zebranych z ponad 120 000 ogłoszeń umieszczonych na najpopularniejszych portalach z ogłoszeniami. Luty jest najkrótszym miesiącem roku, zatem średnio każdego dnia w bazie Multiwyszukiwarki pojawiało się rekordowe 4100 ogłoszeń! Oznacza to wzrost ilości ogłoszeń o ponad 18% w stosunku do średniej ze stycznia.

Ceny mieszkań w Polsce – przeciętne mieszkanie w Polsce staniało

W porównaniu do stycznia przeciętna oraz średnia cena metra kwadratowego mieszkania w skali kraju zmalała. Jeśli chodzi o medianę cen dla Polski, to cena zmieniła się z 7,5 tys. na 7,2 tys. złotych za metr kwadratowy, co oznacza spadek o 4%. Cena średnia spadła z 8,1 tys. do 7,8 tys. zł za mkw. (spadek o 2,5%).

Z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło w lutym 2020 około 5330zł brutto. Statystyczna rodzina składająca się z dwojga dorosłych ludzi i zarabiająca w lutym przeciętne wynagrodzenie sumarycznie 10 660zł miałaby do dyspozycji 7 664zł na rękę. Gdyby ta sama statystyczna rodzina chciała kupić średniej wielkości mieszkanie o powierzchni 50 mkw w Polsce, to na swoje mieszkanie wydałaby 360 000zł i musiałaby zarabiać na nie 47 miesięcy. Oczywiście przy założeniu, że nie ponosi żadnych innych kosztów i wszystkie pieniądze odkłada na mieszkanie.

W styczniu ten sam wskaźnik wynosił ponad 49 miesięcy. Wtedy bazowaliśmy na wynagrodzeniu przeciętnym 5 282zł brutto i wspomnianej cenie mkw. równej 7,5 tys. zł. Oczywiście porównanie wyliczone jest dla takiego samego mieszkania 50 mkw. o wartości 375 000zł.

ceny mieszkań w Polsce - więcej niż wyszukiwarka mieszkań

Ceny mieszkań w Polsce – duże miasta drożeją, małe tanieją

W porównaniu ze styczniem coraz wyraźniej rozwarstwia się rynek nieruchomości na miasta największe oraz pozostałe. Cztery największe rynki (Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław) zanotowały wzrost zarówno przeciętnej jak i średniej ceny metra kwadratowego mieszkania. W związku z obniżeniem się przeciętnej ceny w skali całego kraju w drugim miesiącu roku już pięć największych miast przekracza wartość mediany ogólnopolskiej. Do najdroższej czwórki dołączył Poznań.

Najtaniej bez zmian Gorzowie Wielkopolskim, gdzie ceny metra kwadratowego miesiąc do miesiąca spadły o około 5-10%. Opole z kolei z końca stawki przesunęło się do środka zestawienia po ponad 15% wzroście cen miesiąc do miesiąca.

Za jeden metr kwadratowy mieszkania w stolicy można było w lutym nabyć 2,33 mkw. mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim. W styczniu w analogicznym porównaniu współczynnik ten wynosił 2.43 mkw.

Ceny mieszkań w Polsce – małe metraże coraz droższe

Niezmiennie najmniejsze mieszkania są wyceniane najwyżej jeśli chodzi o cenę jednego metra kwadratowego. Ceny metra kwadratowego kawalerek we wszystkich miastach wyprzedzają ceny mieszkań o większym metrażu.

Pamiętając, że poniższy wykres uszeregowany jest pod kątem liczby ludności w miastach wojewódzkich, warto zauważyć, że ceny mieszkań w Łodzi powoli zaczynają gonić ceny pozostałych sześciu najliczniejszych miast w Polsce. W ujęciu procentowym wzrosły najbardziej (3,5% m/m) przebijając granicę 6 tys. zł za mkw w przypadku kawalerek.

Ceny mieszkań w Polsce co dalej z rynkiem nieruchomości?

W najbliższych tygodniach okaże się czy luty był ostatnim miesiącem z tak wysokimi cenami na rynku nieruchomości. Sytuacja związana z nowym koronawirusem, którego epidemia wybuchła w Chinach wydaje się rozwijać dynamicznie. Już teraz choroba dotarła do Europy i zaczyna paraliżować północne Włochy. Jeżeli nowy wirus nie zostanie okiełznany w porę, to kwestią czasu będzie jak dotrze i do Polski. Co wtedy się stanie trudno prognozować – z pewnością przed nami ciekawe czasy.

Zespół podkluczyk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *