Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Na czym polega podnajem, czyli jak inwestować w nieruchomości bez kapitału?

Na czym polega podnajem, czyli jak inwestować w nieruchomości bez kapitału?

na czym polega podnajem - jak inwestować w nieruchomości bez kapitału

Nie tylko sprzedaż czy wynajem nieruchomości może przynieść z nich zyski finansowe. Istnieje jeszcze jedna opcja, na której można dość dobrze zarobić – mowa o podnajmie mieszkania lub domu. Na czym polega podnajem, czy posiada jakieś ograniczenia i czy faktycznie jest to opłacalne? Jeśli właśnie zastanawiasz się nad podnajęciem lokalu, to tego wszystkiego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Czym jest podnajem nieruchomości?

Podnajem jest wynajęciem nieruchomości od jej właściciela i podnajęcie jej innemu lokatorowi. Może to być cały wynajęty lokal lub jego część, np. jedno pomieszczenie, jedna sypialnia na dany przedział czasu, określony w umowie. Pozostałe części mieszkania mogą pozostać wyłącznie udostępnione do użytku, ale nie wchodzić w zakres podnajmowanych pomieszczeń. Jest tu jednak jeden haczyk, który polega na tym, że najemca nieruchomości nie może jej podnająć bez wiedzy, a przede wszystkim zgody właściciela mieszkania.

Aby podnajem był zgodny z prawem, w umowie powinien znaleźć się odpowiedni zapis. Co więcej, nie może być to sprzeczne formalnie z umową, która została zawarta z samym właścicielem lokalu.

Na czym polega podnajem, czyli jak inwestować w nieruchomości bez kapitału?
Na czym polega podnajem, czyli jak inwestować w nieruchomości bez kapitału?

Zgoda właściciela na podnajem nieruchomości

Jak już zostało wspomniane powyżej, właściciel mieszkania musi wyrazić zgodę na to, aby jego lokal został podnajęty. I należy ją uzyskać na piśmie, aby wszystko było odpowiednio potwierdzone, a także było całkowicie zgodne z prawem. Jeśli chcesz znaleźć odpowiednie regulacje prawne w tym zakresie, powinieneś ich szukać w przepisach kodeksu cywilnego i ustawie o ochronie praw lokatorów (art. 11 ust. 2 pkt 3). 

Jeśli jako najemca nieruchomości będziesz podnajmował ją osobie trzeciej bez wspomnianej zgody, to musisz pamiętać, że w takiej sytuacji właściciel może wypowiedzieć Ci umowę najmu (sprawdź koniecznie, czy Twoja umowa z nim nie zawiera tego rodzaju sytuacji i konsekwencji, które mogłyby z niej wynikać).

Jak inwestować w nieruchomości bez kapitału?

Nie trzeba inwestować sporych kwot w zakup nieruchomości, aby móc na nich także zarobić. Inwestowanie w nieruchomości bez kapitału możliwe jest między innymi dzięki podnajmowi. Podnajem może okazać się dobrą opcją dla kogoś, kto długoterminowo wynajmuje bardzo duży lokal mieszkalny, np. 3- lub 4-pokojowy. Mieszkając w jednym z pokoi, można podnajmując pozostałe trzy np. studentom lub jako kwatery pracownicze. Inna opcja to podnajem takiej nieruchomości lub jej części krótkoterminowo, np. na weekendy w okresie letnim. Wielu turystów szuka tańszych opcji niż hotele, a jeśli mieszkanie znajduje się w dobrej lokalizacji, są w stanie zapłacić więcej za tego rodzaju pokój. 

Najważniejsze jest, aby nieruchomość była utrzymywana w odpowiednim standardzie. Jeśli zdecydujesz się zarabiać na podnajmie, pamiętaj, że musisz utrzymać lokal w takim stanie, jakim sam go wynająłeś. Dlatego uwzględnij te koszta w kwotach, które będziesz proponować podnajemcom.

Na czym polega podnajem, czyli jak inwestować w nieruchomości bez kapitału?
Na czym polega podnajem, czyli jak inwestować w nieruchomości bez kapitału?

Podatek od nieruchomości a podnajem

No dobrze, ale jak w przypadku podnajmu nieruchomości jest z podatkiem od niej? Wynajem podlega opodatkowaniu, więc jeśli chcesz podnająć mieszkanie dalej, to zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy PIT, to, co zarabiasz na podnajmie, jest Twoim dochodem. Zatem zostaje on odpowiednio opodatkowany. W zależności od wysokości dochodu, z podnajmu, obowiązują dwa progi podatkowe w ramach ewidencjowanego ryczałtu. Jest to 8,5% w przypadku nieprzekroczenia 100 tys. zł rocznie, oraz 12% przy przekroczeniu tej kwoty w skali roku.

Nieruchomość można także użyczyć, np. dla członków najbliższej rodziny lub osób spowinowaconych. Wówczas można zostać zwolnionym z uiszczenia wspominanego powyżej podatku, a mówi o tym art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy PIT, związany z przepisami o podatku od spadku i darowizn. Warto więc rozważyć tę opcję, jeśli podnajem miałby dotyczyć krewnych – i w sytuacji, w której nie zależy Ci na dużym zarobku, za to ważna jest kwestia opodatkowania tej czynnośći prawnej.

Ile można zarobić na podnajmie nieruchomości?

Wiedząc już, jak od formalnej strony wygląda podnajęcie lokalu mieszkalnego, pewnie zastanawiasz się, ile można zarobić na podnajmie? Wszystko zależy od kilku czynników. Ważna jest lokalizacja nieruchomości, standard jej wykończenia, a także podnajmowanej powierzchni lub liczby pomieszczeń. Można jednak oszacować to, ile jesteś w stanie na tym zarobić. W ciągu ostatnich 6 miesięcy eksperci finansowi, którzy zajmują się rynkiem nieruchomości, określili zyski z podnajmu pojedynczych pokoi w zakresie długoterminowej (czyli wykluczając podnajem na weekend czy tydzień w okresie wakacyjnym). Jest to przychód od 1 tys. do 2 tys. zł, w przypadku mieszkań o wysokim standardzie, nawet do kilku tysięcy, ale to zdarza się najrzadziej.

Jeśli jednak myślisz o podnajmie krótkoterminowym, a lokal znajduje się w mieście, które jest atrakcyjne turystycznie i umiejscowiony jest np. w centrum czy nad morzem, to Twój zarobek może być jeszcze większy. Wówczas podnajęcie nieruchomości w gorącym okresie turystycznym może przynieść od 10 tys. do nawet 50 tys. zł zysku. Warto pamiętać, że tutaj bardzo dużą rolę odgrywa właśnie lokalizacja, ale też jakość wykończenia lokalu i jego udogodnienia. Najwyższe kwoty podnajmu krótkoterminowego dotyczą apartamentów o bardzo wysokim standardzie.

Udostępnij jeśli Ci się spodobał ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wakacyjna oferta kod rabatowy podkluczyk.pl multiwyszukiwarka zametr moniter nbot rabat agregator nieruchomości