Zakup nieruchomości wciąż jest jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania funduszy. Coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju przedsięwzięcie, szczególnie teraz, gdy inflacja jest bardzo wysoka, a trzymanie pieniędzy w bankach, czy na lokatach nie rekompensuje utraty siły nabywczej zgromadzonego majątku. Jednak szukając mieszkania, większość z nas nie chce przepłacać. Na co więc zwrócić uwagę, aby okazyjnie kupić nieruchomość? Czy to zawsze oznacza niską cenę?
Inwestowanie w mieszkania a ceny nieruchomości
Coraz więcej osób chce zainwestować swój zgromadzony kapitał. Wynika to z ekonomicznej sytuacji na rynku, między innymi nieustannie wysokiej inflacji i trwającej wojny na Ukrainie. Ci, którzy posiadają odłożone fundusze, chcą je zainwestować w nieruchomość, ponieważ jest to jedna z najbezpieczniejszych opcji na ulokowanie pieniędzy – daje także możliwość ich zarabiania np. poprzez wynajem lokalu.
Nie da się ukryć, że ceny mieszkań wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, aby to się zmieniło. W ciągu najbliższych miesięcy mogą pojawić się niewielkie korekty ceny, ale w dużej mierze będzie to zależało głównie od np. lokalizacji. Inne mogą być te korekty w większej, a inne w mniejszej miejscowości – nie powinny być one jednak znaczące. W przypadku pojawienia się okazji na rynku w formie nieruchomości, inwestorzy zazwyczaj od razu je wyłapują.
Sytuacja na rynku pierwotnym i wtórnym – jak okazyjnie kupić nieruchomość
Jeśli chodzi o rynek pierwotny, deweloperzy, sprzedając mieszkania, mają określoną marżę, którą nakładają na daną nieruchomość i często nie są w stanie mocno obniżyć jej ceny. Wysokie ceny lokalu oraz brak zdolności finansowej powodują, że wiele osób prywatnych decyduje się na mniejszą powierzchnię lokalu, albo po prostu w innej, korzystniejszej budżetowo lokalizacji. Często też szukają nieruchomości na rynku wtórnym, gdzie ceny te potrafią być odpowiednio niższe.
– Czasami sytuacja finansowa właścicieli mieszkań z rynku wtórnego sprawiają, że chcą sprzedać je szybciej, przy czym mocno zaniżają ich wartość. Wtedy może się zdarzyć, że pojawi się lokal w niższej cenie. Ale nie jest to częsta sytuacja, ponieważ klienci coraz częściej dość dobrze określają kwotę nieruchomości, niekiedy trochę ją przeszacowując – mówi ekspert w branży nieruchomości, Wojciech Brzozowski – wrocławski Agent STU Mostów i partner biznesowy biura nieruchomości Kancelaria Nieruchomości Premium.
W przypadku zaniżonych wartości lokali, prędko znikają one z rynku nieruchomości. Inwestorzy polują na nie i mieszkania te szybko stają się niedostępne (w ciągu jednego dnia lub nawet kilku godzin!).
W jakie nieruchomości warto inwestować?
Najlepiej sprzedają się małe mieszkania, czyli lokale w przedziale 28-35 mkw – kawalerki lub 2-pokojowe. Wiele osób jest skłonnych do ich zakupu, ponieważ cena jest trochę niższa. W późniejszym czasie również łatwiej można je sprzedać lub wynająć. Warto jednak określić nasze oczekiwania i posiadany budżet względem nieruchomości, którą chcemy kupić. Czy ma być to mieszkanie dla nas, czy też pod wynajem? Dzięki temu będzie łatwiej przefiltrować lokale dostępne na rynku i znaleźć prawdziwą okazję.
Jak sprawdzić, czy nieruchomość jest okazją?
Nie mając doświadczenia w inwestowaniu w nieruchomości, można wybrać jedną z dwóch dróg, aby dowiedzieć się, czy zakup danego lokalu jest faktycznie okazyjny. Jedną z nich jest współpraca z profesjonalistą, który pomoże nam to precyzyjnie określić. Druga to samodzielna analiza rynku i sprawdzanie dużej liczby mieszkań, aby mieć porównanie – jednak zajmuje to znacznie więcej czasu.
Na atrakcyjność lokalu mogą wpływać kwestie związane z samą inwestycją, czyli takie jak cena, lokalizacja czy walory wokół nieruchomości.
– Z tego powodu warto kupować nieruchomości, porównując je i oglądając na miejscu. Dobrze też sprawdzić, czy wokół danej inwestycji będzie rozbudowywana infrastruktura, która mogłaby zwiększyć jej atrakcyjność. W takim wypadku warto wziąć pod uwagę trochę większy budżet. Dotyczy to nie tylko mieszkań, ale także lokali komercyjnych – tłumaczy Wojciech Brzozowski.
Warto mieć jednak oczy dookoła głowy. Wada konstrukcyjna budynku lub mocno obciążona hipoteka mogą być powodami sporych obniżek konkretnej nieruchomości. Czasem trudno je dostrzec na pierwszy rzut oka – z tego powodu warto zasięgnąć opinii specjalisty.
Okazja – na co zwrócić szczególną uwagę?
Szukając mieszkania, szczególnie z rynku wtórnego, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki. Aspekt techniczny, czyli np. to, jak wygląda elewacja budynku, części wspólne, wszelkie instalacje, stolarka i czy nie ma pęknięć ścian lub sufitów. Oprócz tego bardzo ważny jest również aspekt prawny – tutaj warto sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, lub nie została nabyta na podstawie umowy dożywocia. Warto także sprawdzić, czy nieruchomość posiada dodatkowe roszczenia oraz ograniczenia w dziale III księgi wieczystej.
Gdzie szukać okazji na rynku mieszkaniowym?
W poszukiwaniach lokalu w okazyjnej cenie pomocne będą portale internetowe. Warto śledzić oferty i analizować mieszkania, które najszybciej się sprzedają. Innym sposobem są aplikacje, z których korzystają pośrednicy, zawierające większość nieruchomości z rynku. Dzięki nim można mieć szerszy wgląd w najlepsze oferty.
– Dobrym rozwiązaniem dotyczącym zakupu nieruchomości inwestycyjnej – bez względu na to, czy jest to mieszkanie, domek modułowy czy dom – jest także skorzystanie z pomocy specjalistów. Posiadają oni szeroką wiedzę na temat aktualnych ofert i dostęp do nich, a do tego dobrze się orientują, gdzie znaleźć lokale, które stanowią prawdziwą okazję dla inwestora – twierdzi Rafał Nowakowski, prezes CubeEco Sp. z o.o.
Kupno atrakcyjnej nieruchomości – samemu czy z pośrednikiem?
Jeśli nie zależy nam na czasie, a inwestowanie w nieruchomości ma stać się sposobem na życie i źródłem zarobku (np. jak w przypadku flippingu nieruchomości), można robić to stopniowo samemu. Wówczas należy monitorować rynek i powoli uczyć się krok po kroku, które lokale są prawdziwą okazją. Jeśli nie mamy na to czasu lub chcemy zainwestować w pojedynczy lokal, warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Ten zweryfikuje dokładnie nieruchomość, co będzie także bezpieczniejszym rozwiązaniem dla ulokowania funduszy.