Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Flipping nieruchomości – jakie są rodzaje flipów?

Flipping nieruchomości – jakie są rodzaje flipów?

flipping nieruchomości jakie są rodzaje flipów

Flip nieruchomości, czyli tzw. house flipping, w ostatnich latach mocno zyskał na znaczeniu i coraz więcej inwestorów chętnie sięga po tego rodzaju rozwiązanie, aby zarobić na sprzedaży zakupionego wcześniej lokalu. Ponadto, dzięki temu można nadać mieszkaniu z rynku wtórnego drugie życie i sprawić, aby było atrakcyjne dla przyszłego właściciela, zamiast spisywać je na straty. Warto jednak wiedzieć, jakie są rodzaje flipów, zanim podejmie się decyzję o inwestycji w tego rodzaju nieruchomość. Sprawdź, jakie opcje masz do wyboru i wybierz tę, która stanowi najlepsze rozwiązanie dla Twoich możliwości finansowych.

Czym jest flipping?

Cały sekret flipu mieszkaniowego tkwi w znalezieniu odpowiedniego, niedrogiego lokalu i dostosowania go w taki sposób, aby jego wartość podczas sprzedaży była znacznie wyższa niż kwota, za którą się go kupiło. Jeśli posiadasz określone fundusze na zakup nieruchomości, warto więc wybrać taką, która będzie w relatywnie tania. Kolejnym krokiem będzie nadanie wnętrzu nowego wyglądu, jak najbardziej atrakcyjnego i podnoszącego wartość całego mieszkania, aby później móc je sprzedaż z zyskiem.

Flipping jest więc niczym innym, jak formą bardzo krótkiego zainwestowania kapitału w mieszkanie. To idealny sposób na zarobek dla łowców okazji na rynku wtórnym nieruchomości. Jest to także powód, dla którego coraz więcej osób interesuje się tego rodzaju inwestycją zgromadzonych pieniędzy. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, powinieneś wiedzieć, że są dwie możliwości flipu: z wykonaniem remontu, a także bez niego. Sprawdź, na czym polega każdy z nich i wybierz najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

flip z remontem generalnym, czym jest flipping nieruchomości rodzaje flipów
Flipping nieruchomości – jakie są rodzaje flipów

Flipping nieruchomości z remontem, czyli zupełna metamorfoza

Zakup lokalu, który będziesz mógł wyremontować, a dopiero później sprzedać, to jedna z opcji, jaką możesz wybrać. Musisz jednak pamiętać, że na ten rodzaj inwestycji potrzeba znacznie więcej czasu, a także powinieneś przeznaczyć na niego dodatkowe fundusze. Szukając zatem idealnego lokalu, mając już zaplanowany pewien budżet, uwzględnij w nim dodatkowe koszty. 

Renowacja mieszkania, które nie jest w zbyt dobrym stanie to koszt około 1500 zł za każdy metr kwadratowy. Jest to kwota, która zawiera zarówno materiały budowlane (jakościowe, z tzw. średniej półki), jak i robociznę. Kwota ta oczywiście zwiększy się, jeśli zdecydujesz się na zmiany w układzie mieszkania lub podział pomieszczeń. Możesz oczywiście postawić na taki lokal, który będzie wymagał mniejszych nakładów remontowych, np. wyłącznie wyrównania i odświeżenia ścian oraz wymiany mebli na nowe, aby zminimalizować te koszty. Miej na uwadze to, że im wyższa jakość wykończenia, tym drożej będziesz w stanie sprzedać flipa.

Podczas planowania tego typu działań warto także zastanowić się, kto będzie nowym właścicielem, czyli komu sprzedasz dokładnie tę nieruchomość. Inaczej przygotujesz mieszkanie, które będzie docelowo służyć studentom czy większej liczbie osób (wtedy warto pomyśleć o efektywnym podziale pomieszczeń i zamkach w drzwiach poszczególnych pokoi), a inaczej, gdy lokal kupi rodzina z dwojgiem dzieci (potrzebują więcej miejsc na przechowywanie, funkcjonalnego układu i praktycznych rozwiązań). Ich wymagania co do układu pomieszczeń i urządzenia wnętrz będą zupełnie różne, dlatego już na starcie zastanów się, do której grupy odbiorców skierowana będzie Twoja nieruchomość.

flip z remontem generalnym kuchnia, czym jest flipping nieruchomości, rodzaje flipów
Flip z generalnym remontem

Flipping bez remontu – home staging

Flip, który jest w bardzo dobrym stanie i nie potrzebuje wykonania dużego, kosztownego remontu, daje możliwość znacznie szybszej odsprzedaży. Istotne jest wówczas, aby kupić go w naprawdę okazyjnej cenie, poniżej tej rynkowej, aby faktycznie móc na nim zarobić. Czasem trudno o tego rodzaju lokal, bo okazje prędko znikają z rynku, jednak nie zniechęcaj się, gdyż nie jest to niemożliwe!
W takim przypadku warto sięgnąć po home staging, który wizualnie przygotuje mieszkanie do dalszej sprzedaży i nie pochłonie tak dużo kosztów, jak generalny remont.

Czym zatem jest home staging dla flipperów? Polega on na bardzo dokładnym wysprzątaniu lokalu i przede wszystkim jego estetycznej aranżacji. Można w tym celu wykorzystać obecne meble, zmieniając ich układ lub delikatnie je odświeżyć (np. zmienić ich obicia lub pomalować) lub wymienić tylko te, które tego naprawdę wymagają. To zaś można zrobić własnym sumptem lub niskim kosztem. Niekiedy wystarczy jednak precyzyjne wyczyszczenie wnętrza, zmiana ustawienia mebli na bardziej atrakcyjne i dodanie kilku nienachalnych dekoracji, takich jak eleganckie poduszki, zasłony, estetyczne duże świece czy żywe kwiaty w eleganckich doniczkach.

Flipping nieruchomości – mieszkanie przygotowujesz dla klienta

Jak widzisz, flipping nieruchomości opiera się głównie na zaplanowaniu odpowiednich działań i funduszu, który przeznaczysz na realizację. W zależności od tego, jakie posiadasz możliwości, wybierz ten rodzaj, który najbardziej spełnia Twoje oczekiwania. Ważna wskazówka dla początkujących flipperów: myśl, jak klient, któremu sprzedaż zakupione mieszkanie – to nie Tobie, a jemu ma się ono spodobać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *