Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » 11 błędów popełnianych przy prezentacji mieszkania na sprzedaż

11 błędów popełnianych przy prezentacji mieszkania na sprzedaż

11 błędów popełnianych podczas prezentacji mieszkania na sprzedaż

W dzisiejszym wpisie prezentujemy subiektywną listę 11 błędów popełnianych przy prezentacji mieszkania na sprzedaż. Lista powstała na podstawie prezentacji około 50 mieszkań obejrzanych z zamiarem zakupu. Jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży mieszkania staraj się unikać spisanych poniżej najczęstszych błędów podczas prezentacji nieruchomości na sprzedaż. Niezależnie od tego czy jesteś pośrednikiem, czy prezentujesz mieszkanie na sprzedaż bezpośrednio jako właściciel, unikanie tych 11 błędów na pewno pomoże w przekonaniu do siebie większej ilości potencjalnych kupujących i w efekcie wynegocjowanie lepszej ceny sprzedaży. Listę 11 błędów przy sprzedaży mieszkania prezentujemy w kolejności zgodnej ze ścieżką zapoznawania się z Twoją ofertą sprzedaży mieszkania przez potencjalnego kupującego.

Błąd nr 1: Niepełna prezentacja atutów mieszkania na sprzedaż w ofercie

Zdjęcia w ofercie sprzedaży są kluczowym narzędziem marketingowym, dlatego ważne jest, aby przedstawiały nieruchomość w jak najlepszym świetle. Zainwestowanie w profesjonalną sesję fotograficzną nieruchomości na sprzedaż może znacząco poprawić pierwsze wrażenie potencjalnych nabywców. Staraj się uwzględnić najważniejsze atuty nieruchomości na zdjęciach, by przyciągnąć uwagę klientów i zwiększyć szanse na szybką i korzystną sprzedaż. Często zdarza się, że poszukujący mieszkania już na etapie przeglądania ofert w internecie wyobraża sobie rozkład mieszkania i swoją przeprowadzkę do Twojego mieszkania. Przykładowe braki z życiowych sytuacji, które były ewidentnymi błędami przy konstruowaniu oferty sprzedaży mieszkania, to np.:

  • Brak zdjęcia wszystkich pokoi, kiedy w ofercie mowa jest o np 4 pokojach.
  • Brak zdjęcia obszernego przedpokoju z ogromną szafą wnękową, kiedy na zdjęciach w pokojach ewidentnie brakuje miejsca do przechowywania.
  • Zdjęcie samej wanny w łazience, kiedy w rzeczywistości okazuje się, że łazienka ma aż 8mkw(!).
  • Brak zdjęcia widoku z balkonu, kiedy w rzeczywistości można z balkonu zobaczyć piękną panoramę miasta.

Błąd nr 2: Brak home stagingu

Home staging to skuteczna strategia, która może znacznie poprawić atrakcyjność nieruchomości. Starannie zaaranżowana przestrzeń pomaga potencjalnym kupującym łatwiej wyobrazić sobie życie w danym miejscu. Dzięki neutralnej i estetycznej prezentacji, home staging może przyspieszyć proces sprzedaży oraz zwiększyć wartość nieruchomości w percepcji kupującego. Ważną cechą home stagingu jest nie tylko to, że przestrzeń jest zaaranżowana w stylowy sposób. Home staging to przede wszystkim przygotowanie mieszkania w taki sposób, żeby sprawiało wrażenie gotowego do wprowadzenia. Przynajmniej na zdjęciach mieszkanie na sprzedaż musi zatem być pozbawione wszelkich osobistych przedmiotów, zdjęć i innych przedmiotów typowych dla życia codziennego jak suszarka na pranie czy brudne naczynia w kuchni. Najlepiej oczywiście zachować neutralność sprzedawanego mieszkania również podczas prezentacji – to ułatwi potencjalnemu kupującemu mentalne wprowadzenie się do oglądanego mieszkania.

11 błędów podczas prezentacji mieszkania na sprzedaż: brak home stagingu

Błąd nr 3: Spóźnianie się na prezentację mieszkania na sprzedaż

Punktualność w biznesie nieruchomości ma kluczowe znaczenie. Spóźnianie się na umówione spotkania z potencjalnymi kupującymi może zaszkodzić reputacji i wpłynąć na postrzeganie profesjonalizmu. Aby uniknąć tego błędu, agenci powinni skrupulatnie planować swoje harmonogramy, uwzględniając wystarczający margines czasowy na ewentualne opóźnienia czy niespodziewane zdarzenia. Brak punktualności ze strony sprzedającego rodzi wątpliwości co do sprawnego przebiegu procesu sprzedaży, kiedy już kupujący podejmie decyzję o zakupie. Jest również świadectwem tego, że sprzedającym nie zależy na sprzedaniu mieszkania, co może zniechęcić do składania ofert kupna.

Błąd nr 4: Niezadbanie o to, by kupujący miał gdzie zaparkować

Pierwsze wrażenie na temat kupowanego mieszkania osoba zainteresowana odbiera już na kilkadziesiąt minut przed umówioną prezentacją, kiedy ogląda okolicę, w której znajduje się Twoja nieruchomość na sprzedaż. Dostęp do miejsc parkingowych to ważny element dla wielu nabywców. Brak możliwości parkowania może odstraszyć potencjalnych klientów, zwłaszcza jeśli lokalizacja tego wymaga. Dlatego ważne jest, aby w ramach prezentacji uwzględniać informacje na temat dostępności miejsc parkingowych w okolicy i zapewnić potencjalnym nabywcom wygodę związaną z przechowywaniem pojazdów. Niezależnie od tego, że nieruchomość może być sprzedawana z miejscem postojowym w hali garażowej, pierwsze wrażenie o dostępności komunikacyjnej sprzedawanego mieszkania potencjalny kupujący odnosi jako gość. Warto zatem już w czasie rozmowy telefonicznej zasugerować najlepszy parking dla gościa albo zaproponować wjazd do hali garażowej na czas prezentacji.

11 błędów podczas prezentacji mieszkania na sprzedaż: dzieci na prezentacji

Błąd nr 5: Prezentacja mieszkania, w którym żyjesz

Prezentacja mieszkania, w którym aktualnie mieszkasz, może być wyzwaniem dla potencjalnych kupujących. Aby zminimalizować wpływ osobistych elementów, warto przedstawiać przestrzeń w neutralny sposób, podkreślając potencjał dla różnych gustów i stylów życia. Przykłady obejmują ukrywanie osobistych fotografii czy elementów dekoracyjnych, aby umożliwić klientom łatwiejsze wyobrażenie sobie, jak przestrzeń mogłaby wyglądać, gdyby była ich własna. Innym wyzwaniem dla kupującego jest prezentacja mieszkania w obecności wszystkich domowników. Oprócz oczywistego dyskomfortu wynikającego z przewagi liczebnej sprzedających domowników dochodzi jeszcze poczucie bycia intruzem. W szczególności takie wrażenie odbiera potencjalny kupujący w obecności dzieci-domowników, skrępowanych obecnością obcej osoby, która zabierze im dom. Na czas prezentacji warto zatem oddelegować kogoś, kto zajmie się dziećmi poza domem.

Błąd nr 6: Nieusunięte kosztowne usterki

Kosztowne usterki pozostawione do usunięcia dla przyszłego nabywcy mogą zniechęcać potencjalnych kupujących i znacząco obniżać wartość nieruchomości. Niezależnie od faktycznego kosztu usunięcia usterki prezentowanie mieszkania z np. zbitą szybą balkonową z wytłumaczeniem, że ten koszt możemy uwzględnić w negocjacji ceny, zdecydowanie odstrasza od zakupu takiej nieruchomości. Nawet drobne usterki, takie jak przecieki widoczne na ścianach, mogą sugerować brak dbałości o mieszkanie, co potencjalnie odstrasza nabywców. Perspektywa negocjacji ceny dla kupującego oznacza uzyskanie zniżki na pełnowartościowy produkt, a nie obniżenie ceny kosztem jakości. Usuwanie usterek przez kupującego jest kalkulowane jako część transakcji zakupu mieszkania, zatem oferta wydaje się droższa mimo niższej ceny.

11 błędów podczas prezentacji mieszkania na sprzedaż: kosztowne usterki

Błąd nr 7: Niedostępne obszary mieszkania

Nic bardziej nie irytuje kupującego jak poczucie, że zmarnował czas, lub że będzie musiał ponownie pofatygować się na prezentację, żeby obejrzeć wszystkie elementy rozważanej nieruchomości. Upewnij się, że wszelkie obszary mieszkania są dostępne podczas prezentacji. Niedostępność niektórych miejsc, czyli np. brak wstępu do jednego z pokoi, brak kluczy do hali garażowej czy komórki lokatorskiej, może budzić podejrzenia i zniechęcać potencjalnych kupujących. Transparencja w zakresie dostępu do wszystkich pomieszczeń może zbudować zaufanie i pozytywne wrażenie.

Błąd nr 8: Zwierzę w mieszkaniu

Nawet najgustowniej urządzona nieruchomość traci automatycznie w oczach kupujących, kiedy od wejścia do mieszkania wita nas swobodnie poruszające się zwierzę. Unikanie obecności zwierząt podczas prezentacji nieruchomości jest kluczowe dla stworzenia przyjaznego środowiska dla potencjalnych nabywców. Nawet najlepiej wychowane zwierzęta mogą skupić uwagę na sobie, odwracając ją od istotnych szczegółów mieszkania. Alergie i obawy związane z bezpieczeństwem mogą również stanowić przeszkodę dla potencjalnych klientów, dlatego warto zapewnić, że zwierzęta opuszczą dom podczas prezentacji. Zwierzęta wskakujące na meble czy drapiące panele obniżają w oczach kupujących wartość wyposażenia mieszkania, które odbierane jest jako w całości do wymiany. Trzeba wziąć pod uwagę, że nawet osoby zakochane w czworonogach, doskonale wiedzą jak zwierzęta potrafią się zachowywać z mieszkaniu i wcale niechętnie wprowadzą się do mieszkania po psie czy kocie. Dla osób niezamieszkujących na codzień ze zwierzętami, już sam zapach zwierzęcia w mieszkaniu jest dyskwalifikujący.

11 błędów podczas prezentacji mieszkania na sprzedaż: zwierzęta w mieszkaniu

Błąd nr 9: Brak oprowadzenia po mieszkaniu

Klienci chcą dokładnie poznać potencjalną nieruchomość, ale nie mają śmiałości do kompleksowego przeglądu oglądanego mieszkania. Unikanie oprowadzenia może stworzyć wrażenie ukrywania wad lub niepewności co do jakości oferty. Trzeba również wziąć pod uwagę, że typowy kupujący wstydzi się zaglądać we wszystkie zakamarki mieszkania, traktując pewne obszary jako prywatne, dlatego Twoja prezentacja będzie bardzo pomocna w pokazaniu wszystkich zalet nieruchomości, którą oferujesz. Warto zatem zainwestować czas w kompleksową prezentację, aby potencjalni nabywcy mogli lepiej zrozumieć uroki mieszkania i podjąć bardziej przemyślaną decyzję zakupu.

Błąd nr 10: Wysoka prowizja pośrednika żądana od kupujących

Wysoka prowizja może być obciążeniem dla kupujących i utrudnić finalizację transakcji. Z perspektywy kupującego pośrednik jest osobą zatrudnioną do sprzedaży, zatem żądanie zapłaty prowizji od kupującego jest odbierane bardzo negatywnie. Wiele biur nieruchomości pobiera uczciwie prowizję wyłącznie od jednej ze stron transakcji. Są jednak takie, które rozkładają koszt swojej prowizji na obie strony transakcji, ignorując fakt, że kupujący wcale nie prosił się o pośrednictwo.

Dodatkowy koszt rzędu 2%—3% wartości transakcji netto potrafi skutecznie zniechęcić potencjalnych kupujących. Nawet jeśli uda się wynegocjować obniżkę ceny ofertowej, dla kupującego zmienia to niewiele, bo na koszty prowizji nie uzyskuje się kredytu hipotecznego. Przy zakupie mieszkania za 500 tysięcy, kupujący gromadzący 20% wkładu własnego musi mieć 100.000 w gotówce. Jeśli dokłada się do ceny transakcyjnej 2,5% prowizji biura, to kupujący musi mieć dodatkowo aż 12.500 w gotówce, czyli o 12,5% więcej niż planował.

Dlatego jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży mieszkania uwzględnij prowizję w cenie ofertowej i nie dokładaj kupującemu dodatkowych kosztów. Kupujący już i tak zwyczajowo ponosi koszty notariusza, a także podatku od kupna nieruchomości. Nie każdy bowiem jest uprawniony do zwolnienia z podatku PCC.

Błąd nr 11: Kłamstwo w ofercie

Oczywistą dyskwalifikacją oferowanej nieruchomości jest zatajenie łatwo weryfikowalnych informacji na etapie prezentowania oferty. Jeśli kupujący dopiero na sam koniec dowie się o zadłużeniu mieszkania, o znaczącym zużyciu wyposażenia nieprezentowanym na zdjęciach, czy o innych wadach prawnych mieszkania, to najpewniej natychmiast zrezygnuje z transakcji. Utrzymanie uczciwości i zgodności z przedstawioną ofertą jest kluczowe dla budowania zaufania. Kłamstwa mogą również prowadzić do utraty reputacji i trudności w przyszłych transakcjach. Jasność i rzetelność w prezentowaniu informacji o nieruchomości są kluczowe dla udanej sprzedaży oraz zadowolenia zarówno sprzedającego, jak i kupującego.

Błędy przy prezentacji mieszkania

Oczywiście lista błędów przy prezentacji mieszkania może być jeszcze dłuższa. Wiele kupujących odstraszają również inne, niewymienione w tym wpisie aspekty prezentowanej nieruchomości. Jednak im mniej błędów popełnisz, tym szybciej i drożej sprzedasz swoje mieszkanie, dlatego mamy nadzieję, że ta lista była dla Ciebie pomocna.

Może Cię również zainteresować…

Udostępnij jeśli Ci się spodobał ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *