fbpx
Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Kupno mieszkania – 30 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę oglądając mieszkanie

Kupno mieszkania – 30 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę oglądając mieszkanie

Kupno mieszkania - 30 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę oglądając mieszkanie

Gdyby kupno mieszkania było tak proste jak zakup produktów spożywczych w sklepie, proces wyglądałby prawdopodobnie następująco:

Wchodzimy do sklepu z nieruchomościami

— Dzień dobry, poproszę najnowszy model mieszkania 3-pokojowego, rozkładowego, w dobrej dzielnicy, z widokiem na zieleń, ale najlepiej w centrum.

— Proszę, oto nieruchomość…

— Hmm… trochę drogo, ale z pewnością będę tam mieszkał całe życie, zatem poproszę na raty, najlepiej na 30 lat.

Kupno mieszkania w rzeczywistości

W rzeczywistości jednak rynek nieruchomości, w szczególności rynek wtórny, jest rynkiem specyficznym. Sam zakup nieruchomości zdarza się najczęściej raz w życiu, a to i tak nie każdemu, zatem do tak szczególnej transakcji warto podejść wyjątkowo przygotowanym. Jak już pisaliśmy we wcześniejszym wpisie, zakup nieruchomości jest procesem wieloetapowym. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się punktowi „Czynne poszukiwania”, dotyczącemu oglądania nieruchomości.

Kupno mieszkania – cel inwestycji

Podstawowym czynnikiem determinującym nasz punkt widzenia w trakcie zapoznawania się z oferowaną nieruchomością jest nasza motywacja do zakupu, a ta ściśle wiąże się celem, który realizować będzie nieruchomość po zakupie. W zależności od planowanego przeznaczenia kupowanego mieszkania lub domu (dla siebie, a może pod inwestycję) inaczej spojrzymy na nieruchomość, którą oglądamy.

Przeznaczenie to może być jednym z poniższych:

 • na własny użytek (mieszkanie docelowe na resztę życia, mieszkanie tymczasowe na okres studiów lub narzeczeństwa),
 • na wynajem (w tym przypadku nasze podejście powinno być takie jak osób wynajmujących mieszkania, najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy sam wynająłbym tu mieszkanie? Dlaczego nie wynająłbym tego mieszkania?”),
 • na szybką sprzedaż (tu decyduje przede wszystkim lokalizacja nieruchomości oraz cena jaką udało nam się wynegocjować odniesiona do średnich cen w okolicy),
 • na tzw. flipa (czyli zakup nieruchomości poniżej ceny rynkowej, remont generalny i sprzedaż po znacznie wyższej cenie).

Kupno mieszkania – badanie rynku

W wyniku analizy interesującego nas rynku nieruchomości (miasto, dzielnica) oraz poszukiwań ogłoszeń spełniających nasze podstawowe kryteria (metraż, liczba pokoi, piętro) decydujemy się w końcu obejrzeć na żywo najlepsze lokale. Ze spokojnego oglądania ogłoszeń na portalach internetowych w zaciszu domowym przechodzimy do konfrontacji na żywo z oferowanym mieszkaniem. Wymaga to od nas wyjścia ze swojej strefy komfortu, co z kolei powoduje pojawienie się emocji. Warto jednak zapanować nad emocjami, nie podejmować decyzji pochopnie, a mieszkanie czy dom, który rozważamy zakupić, oglądać na chłodno. Systematyczne podejście według z góry zaplanowanego schematu pomoże nam oszczędzić czas, pieniądze i uchroni nas przed rozczarowaniem w razie zakupu mieszkania z wadami, których nie dopatrzyliśmy w trakcie oglądania. Poniżej zebrana została lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w trakcie oglądania mieszkania, z podziałem na kategorie. Najlepszą strategią jest wydrukowanie lub wynotowanie sobie swojej listy i zabranie jej na prezentaję mieszkania w formie notatnika.

Cechy nieruchomości, których nie można lub bardzo trudne jest zmienić w przyszłości:

Okolica:

 1. dojazd do nieruchomości (stan i przepustowość ulic, komunikacja miejska)
 2. źródła hałasu w okolicy (ulica, place zabaw, budowa)
 3. źródła przykrych zapachów w okolicy (fastfoody, stacje benzynowe, składowiska odpadów)
 4. ilość ogólnodostępnych miejsc parkingowych
 5. dostępność hali garażowej lub garaży wolnostojących

Stan budynku:

 1. stan elewacji
 2. drzwi od klatki
 3. stan klatki schodowej
 4. stan dachu
 5. piony wodne i kanalizacyjne (jeśli są miedziane, to będą prawdopodobnie w przyszłości wymieniane na PCV)

Sąsiedztwo:

 1. kto zamieszkuje blok czy okolicę (rodziny z małymi dziećmi, starsi ludzie, młodzierz akademicka)

Widok z okien:

 1. atrakcyjność krajobrazu za oknem
 2. ekspozycja okien na światło dzienne

Cechy nieruchomości, na które mamy wpływ po zakupie:

Warto tu przyjąć surową kategoryzację „zostaje/do wymiany” do każdego z elementów oraz skomentować kilkoma słowami dlaczego.

Mieszkanie:

 1. stan drzwi wejściowych (wygląd, ilość zamków, spasowanie z futryną, przepuszczalność dźwięku z klatki)
 2. stan podłóg (poziom oraz jakość materiałów na podłodze)
 3. piony ścian (do pomocy przyda się m.in.łata)
 4. stan drzwi i futryn wewnątr mieszkania
 5. stan okien (wizulny oraz funkcjonalny, okno może wyglądać dobrze, ale mieć zepsute mechanizmy umożliwiające swobodne otwieranie lub uchylanie)
 6. oświetlenie (ilość punktów światła, funkcjonalność)
 7. gniazdka elektryczne (ilość, rozkład, stan i estetyka mocowania)
 8. stan kaloryferów (w okresie grzewczym również funkcjonalność)

Łazienka / WC:

 1. funkcjonalnosć baterii prysznicowej i w umywalce, ciśnienie wody
 2. prowadnice drzwi kabinowych
 3. działanie spłuczki w toalecie oraz opadanie deski sedesowej
 4. stan pralki (wygląd, zapach z pralki, można również podłączyć pralkę do prądu i sprawdzić przy pomocy próbnika napięcia czy nie ma przebicia na bęben pralki, co by świadczyło o nieprawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej i potencjalnym zagrożeniu)

Kuchnia:

 1. funkcjonalność baterii w zlewie (ciśnienie wody, możliwość regulacji położenia baterii)
 2. działanie i rodzaj kuchenki (gazowa, indukcyjna, elektryczna)
 3. Działanie piekarnika
 4. obecność i stan zmywarki
 5. spasowanie mebli (zabudowa kuchenna zwykle jest robiona pod wymiar dla konkretnej kuchni, może się zdarzyć, że niektóre elementy nie zostały wykonane starannie i nie zostały poprawione na czas, przez co w najlepszym przypadku będą drażnić wizualnie, a w najgorszym nie będą funkcjonowały tak jak powinny)

Do każdej z powyższych kategorii warto zrobić osobistą notatkę. Dzięki temu po pierwsze mamy pewność, że nic nie pomijamy w trakcie oglądania nieruchomości, po drugie mamy doskonałą dokumentację dla siebie na najbliższą przyszłość, kiedy będziemy zastanawiać się oraz ewentualnie negocjować cenę zakupu nieruchomości, wreszcie po trzecie widząc ile rzeczy jest do skontrolowania w KAŻDYM kolejnym oglądanym mieszkaniu łatwiej jest odsunąć na bok emocje i na chłodno ocenić czy na pewno chcemy wydać niemałe pieniądze na to konkretne mieszkanie.

Co jeszcze warto sprawdzić w mieszkaniu przed zakupem o czym zapomnieliśmy? Czy taka lista jest wystarczającym podkładem do oceny nieruchomości? Jakie inne sposoby możecie podpowiedzieć sobie nawzajem Drodzy Czytelnicy?

Zespół podkluczyk.pl

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.