Ceny nieruchomości w Polsce w lutym 2022 nadal rosną dynamicznie. Uśredniona zmiana cen mieszkań w Polsce r/r przekracza 15%. Mimo wciąż wysokiej inflacji w najbliższych miesiącach oczekiwane było zmniejszenie dynamiki wzrostu cen za sprawą działań RPP podnoszącej sukcesywnie stopy procentowe w Polsce oraz zapowiadającej dalsze podwyżki. Sytuację oraz wszelkie prognozy zmienia jednak wojna jaką w Ukrainie rozpoczęła Rosja 24 lutego 2022. Zapraszamy do lektury raportu cen nieruchomości w Polsce w lutym 2022.
Raport cen nieruchomości w Polsce
Raport cen nieruchomości w Polsce w 2022 zaczynamy od mediany cen w województwach. W dwunastu województwach obserwujemy wzrost mediany cen ofertowych. Najbardziej spektakularny wzrost cen m/m obserwujemy w województwie lubuskim, gdzie cena przeciętna rośnie o prawie 12% m/m oraz po raz pierwszy przekracza wyraźnie 6 tys. zł/m2. Zdecydowane wzrosty m/m oraz nowy rekord mediany cen odnotowujemy również w województwie świętokrzyskim. Tam mediana cen rośnie o ponad 8% m/m osiągając poziom ponad 7 tys. zł/m2.
W przeciwnym kierunku podążają ceny w województwach opolskim, małopolskim, podkarpackim oraz warmińsko-mazurskim. Ceny w tych czterech województwach zaliczają niewielką korektę w ujęciu m/m. W województwie małopolskim mediana cen ponownie wynosi mniej niż 10 tys. zł/m2.
Ogłoszenia sprzedaży mieszkań ze 100 portali z całej Polski
W lutym 2022 roku, na ponad 100 portalach z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości, pojawiło się prawie 267 tysięcy nowych ogłoszeń. Spośród wszystkich ogłoszeń jedynie niecałe 103 tysiące ofert było unikalnymi ogłoszeniami sprzedaży mieszkań. Oznacza to, że ponad 61% ofert jakie pojawiły się w lutym 2022 w internecie to duplikaty – najczęściej zamieszczane masowo przez biura pośredniczące w sprzedaży nieruchomości.
Źródłem danych do comiesięcznych raportów cenowych z polskiego rynku nieruchomości jest multiwyszukiwarka ogłoszeń sprzedaży nieruchomości podkluczyk.pl. Przeszukując ponad 100 portali z ogłoszeniami sprzedaży mieszkań i domów z całej Polski podkluczyk.pl zapewnia najszersze na rynku spojrzenie na internetowe zasoby ofert. Ponadto, ogłoszenia z różnych portali są automatycznie kategoryzowane pod kątem wykrywania okazji inwestycyjnych. Oferty dotyczące tego samego lokalu pochodzące z wielu portali są identyfikowane i grupowane w jeden rekord. Na podkluczyk.pl niemal cały rynek nieruchomości na sprzedaż dostępny jest w jednym miejscu.
Wzrosty cen ofertowych nieruchomości w lutym 2022
Indeks ofertowych cen mieszkań pokazuje względne wzrosty cen ofertowych nieruchomości w porównaniu z lutym 2021. Uśredniona zmiana cen ofertowych mieszkań w Polsce wskazuje na wzrosty cen o 14-17,5% r/r. Największy wzrost odnotowujemy dla średnich mieszkań o powierzchni od 38 m2 do 70 m2. Indeks cen mieszkań pokazuje wartość względną, odniesioną do poziomu cen z roku ubiegłego. Dla przypomnienia, indeks cen mieszkań to średnia ważona populacją miast z cen przeciętnych (mediana) w 18 miastach wojewódzkich Polski.
Ceny nieruchomości w lutym 2022 – rynek pierwotny i wtórny
Ceny nieruchomości w Polsce rosną zarówno jeśli rozpatrywać osobno rynek pierwotny oraz wtórny. Na rynku wtórnym ceny rosną w stałym tempie i w lutym 2022 wzrost cen r/r wynosi 16%. Na rynku pierwotnym uśrednione ceny nieruchomości w Polsce podlegają większym wahaniom w trakcie roku. W lutym 2022 ceny nowych mieszkań rosną jednak o prawie 20% w porównaniu z poziomem cen z lutego 2021.
Wzrost cen nieruchomości w lutym 2022
Na tle niemal zgodnie rosnących cen nieruchomości w miastach wojewódzkich warto w lutym 2022 wyróżnić co najmniej dwa miasta. Pierwszym z nich jest Rzeszów – jedyne z miast wojewódzkich, w którym w lutym 2022 mediana cen jest niższa od średniej median cen z ostatnich trzech miesięcy. Drugim miastem wyróżniającym się w lutym 2022 jest również Zielona Góra. Mediana cen w Zielonej Górze po raz pierwszy przekracza poziom 7 tys. zł/m2. Oznacza to wzrost ceny przeciętnej w porównaniu ze średnią z minionych 6 miesięcy o ponad 1000 zł/m2.
Ceny nieruchomości w miastach wojewódzkich w lutym 2022
Po raz pierwszy mediana cen mieszkań we Wrocławiu osiągnęła w lutym 2022 poziom 10 tysięcy zł/m2. W Gdańsku po praz pierwszy mediana cen osiąga w lutym 11 tysięcy zł/m2. Ponadto, wspomniane wcześniej Zielona Góra oraz Gorzów po raz pierwszy osiągają poziomy odpowiednio ponad 7 oraz 6 tysięcy zł/m2.
Mamy w Polsce już cztery miasta wojewódzkie z medianą cen ofertowych co najmniej 10 tysięcy zł/m2. W kolejnych pięciu miastach wojewódzkich mediana cen wynosi co najmniej 8 tysięcy zł/m2. Po raz pierwszy w tylko jednym mieście wojewódzkim mediana cen wynosi mniej niż 7 tysięcy zł/m2. Również po raz pierwszy w żadnym mieście wojewódzkim nie obserwujemy mediany poniżej 6 tys. zł/m2.
Ceny nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym – luty 2022
Wykres mediany cen nieruchomości w miastach wojewódzkich na rynku pierwotnym i wtórnym uszeregowany jest po cenach na rynku pierwotnym. W porównaniu ze styczniem 2022, wyraźnie rosną ceny nowych mieszkań w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi oraz Lublinie. Korektę oczekiwań deweloperów zauważyć można w Rzeszowie, gdzie ceny mieszkań na rynku pierwotnym minimalnie spadają w lutym 2022.
Ceny nieruchomości a wojna – prognoza
Nie sposób prognozować jak dokładnie wpłynie wojna w Ukrainie na ceny nieruchomości w Polsce. Jak wiemy, nikt nie ma szklanej kuli i nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Wiemy jednak jak działają mechanizmy rynkowe w sytuacji normalnej. Na ceny nieruchomości w Polsce w najbliższych miesiącach i latach będzie wpływało kilka czynników. Wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, czyli niskie zdolności kredytowe i wysoki koszt kredytu, wysoki popyt na wynajem lub zakup nieruchomości spowodowany napływem uchodźców z Ukrainy – te czynniki zdecydują o cenach nieruchomości w Polsce w najbliższej przyszłości. Z drugiej strony, w sytuacji nienormalnej, czyli np w obliczu zagrożenia konfliktem zbrojnym na terenie Polski, może się z kolei pojawić silna podaż na rynku mieszkań generowana przez osoby opuszczające kraj.