Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Flip na działce, czyli jak inwestować w grunty?

Flip na działce, czyli jak inwestować w grunty?

flip na działce jak inwestować w grunty

Flipping to nie tylko sposób na krótkoterminową inwestycję w nieruchomości mieszkaniowe, ale także w… działki gruntowe! Tak, to również rodzaj flipa, na którym możesz efektywnie zarobić. Jeśli pierwszy raz spotykasz się z tym zagadnieniem, przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej na temat lokowania funduszy w tego rodzaju inwestycje gruntowe. Może Twoją kolejną inwestycją będzie właśnie flip na działce.

Czym jest flip na działce?

Czy flipping może dotyczyć działki gruntowej, a nie tylko lokalu? Tak, zdecydowanie może – polega on prawie na tym samym, co w przypadku nieruchomości mieszkaniowej. Oznacza to, że znajdujesz działkę w okazyjnej cenie, kupujesz ją, a następnie w miarę możliwości szybko, a przede wszystkim z zyskiem ją sprzedajesz.

To, co odróżnia ten rodzaj inwestycji od flippingu mieszkaniowego, to fakt, że nie jesteś w stanie podnieść wartości gruntu poprzez jego wyremontowanie i zaaranżowanie. Są na to jednak inne sposoby. Odpowiednio przeprowadzone działania sprawią, że odsprzedaż działki z zyskiem będzie jeszcze bardziej opłacalnym przedsięwzięciem, niż w przypadku lokalu. Wynika to z faktu, że grunt można sprzedać szerszemu gronu zainteresowanych. Należą do nich osoby prywatne, inwestorzy biznesowi, a także deweloperzy czy nawet właściciele tzw. farm fotowoltaicznych (zależy od wielkości oraz tego, czy chcą tam wybudować dom, garaż, magazyn czy osiedle mieszkaniowe).

Flipping, flip na działce jako forma inwestycji kapitału
Flip na działce – inwestycja w grunt

Od czego zacząć flipping działek gruntowych?

Znalezienie działki idealnej pod sprzedaż polega na podobnych działaniach, jak w przypadku mieszkań. Musisz rozeznać się pośród dostępnych ogłoszeń zarówno od prywatnych właścicieli, jak i firm czy nawet gminy – znajdziesz je także na naszej stronie w wyszukiwarce. Ważne, aby była dla Ciebie jak najbardziej interesująca inwestycyjnie.

Poszukując gruntu pod flipa, zwróć więc uwagę przede wszystkim na dwie kwestie. Pierwsza z nich to Twój docelowy klient. Innych terenów będziesz poszukiwał, jeśli zamieszkasz sprzedać działkę pod inwestycję stricte mieszkaniową, innych pod turystyczną (np. mały domek), a innych, aby móc na nich postawić magazyny i garaże. Drugą kwestią, która wiąże się z poprzednią, jest w miarę atrakcyjna lokalizacja – aczkolwiek nie oznacza to tego samego, co w przypadku flippingu dotyczącego lokali. Czasem te obszary, które znajdują się na obrzeżach miasta, mogą być znacznie bardziej pożądane przez docelowego klienta.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając grunt?

Szukając odpowiedniej działki, powinieneś pamiętać o dodatkowych aspektach, które będą wpływały na ostateczny zysk z jej sprzedaży. O wartości parceli zadecyduje m.in. wysokość jej zabudowy, powierzchnia użytkowa, parametry zabudowy, która już dookoła istnieje czy ewentualne uzyskanie dostępu do drogi publicznej.

Odległość zabudowy od granic działki lub obiektów, które znajdują się wokół niej, a także stałe elementy, których na działce zmienić, ani ruszyć nie można, również będą wpływały na atrakcyjność dla przyszłego kupca i kwotę, jaką będzie w stanie zapłacić. Warto więc sprawdzić to wszystko przed podjęciem decyzji o zakupie inwestycyjnym ziemi.

Flip na działce - odrolnienie, podział gruntu lub uzbrojenie działki
Flip na działce – odrolnienie, podział gruntu lub uzbrojenie działki

Cztery sposoby podniesienia wartości działki na flipa

Znalazłeś już odpowiedni kawałek ziemi w okazyjnej cenie – i co dalej? Masz cztery możliwości na to, aby podnieść jej wartość w celu sprzedaży z zyskiem. Pierwsza z nich to podział gruntu na kilka mniejszych przestrzeni, jeśli działka jest na tyle duża, aby móc to faktycznie zrobić. Może się to okazać dobrym rozwiązaniem dla osób prywatnych, którzy w celach rekreacyjnych lub pod garaż będą chętni odkupić od Ciebie taką parcelę. 

Drugą opcją jest zakup kilku mniejszych gruntów zlokalizowanych koło siebie, a następnie połączenie ich w jeden. W tym przypadku dobrze jest sprawdzić, jak będzie wyglądał złączony obszar – czy będzie funkcjonalny, np. pod sprzedaż dla dewelopera mieszkaniowego.

Trzeci sposób, aby zwiększyć wartość parceli na sprzedaż, to tzw. odrolnienie i pozyskanie pozwolenia na budowę na danym gruncie. Wówczas musisz odpowiednio wcześnie, przed zakupem gruntu, zapoznać się z warunkami zabudowy lub miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni. Oczywiście w przypadku tej opcji będziesz potrzebował więcej czasu na dokonanie wszelkich formalności, jednak dla przyszłego kupca będzie to dodatkowy atut – będzie mógł od razu postawić na tym terenie budynek.

Czwartą opcją jest uzbrojenie działki, czyli przyłączenie do niej potrzebnych do postawienia budynku mediów, takich jak woda, gaz, prąd oraz kanalizacja. Osoba, która zdecyduje się na odkupienie gruntu w takiej formie, nie będzie musiała się samodzielnie zajmować całością tych działań, dzięki czemu chętniej zapłaci większą kwotę za tzw. gotowca.

Flip na działce – kolejna forma inwestycji kapitału

Flip na działce może być bardzo korzystną opcją, jeśli nie chcesz zajmować się renowacją lokalu mieszkaniowego, za to liczysz na szersze zainteresowanie, nie tylko wśród osób prywatnych. Warto więc, abyś rozważył tę opcję, jeśli zastanawiasz się na nad szybką formą inwestycji w grunt w celu jej odsprzedania. Uwzględnij nasze wskazówki i przekonaj się, że można efektywnie zarabiać na flippowaniu działkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *