Decyzję o kupnie domu lub bliźniaka została wreszcie podjęta, ale… nie wiesz, od czego zacząć cały proces zakupowy? W końcu to poważna decyzja z zobowiązaniem na wiele lat. Jeśli sen z powiek spędza Ci myśl, że nie masz pojęcia, na co zwrócić uwagę podczas szukania wymarzonego domu czy bliźniaka, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy w nim najważniejsze kwestie, które powinieneś wziąć pod uwagę, aby zakup domu zakończył się sukcesem.
Dom z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Tak samo, jak w przypadku mieszkania, zarówno dom, także szeregowy, jak i bliźniaka możesz kupić od dewelopera lub z rynku wtórnego. Rynek pierwotny daje większą szansę na to, że po zakupie nieruchomości nie zaskoczą Cię nieprzewidziane wydatki. Deweloper może Ci udostępnić stosowną dokumentację, dzięki której będziesz miał wgląd do prac na każdym etapie – ale co najważniejsze, zyskasz od niego gwarancję na wzniesiony budynek. Dom z rynku pierwotnego to także szansa na zaprojektowanie wnętrz nieruchomości całkowicie po swojemu, od zera, samodzielnie lub z pomocą projektanta. W przypadku decyzji na dom od dewelopera musisz jednak trochę poczekać – tak, jak z mieszkaniem. Jednak to nie jedyna opcja, jaką posiadasz.
Możesz wybrać także zakup domu z rynku wtórnego. Tutaj także znajdziesz wolnostojący budynek, szeregówkę lub bliźniaka, natomiast jego otoczenie może być już znacznie bardziej zabudowane, szczególnie jeśli nie jest to na obrzeżach miasta. Ten rodzaj nieruchomości także ma swoje zalety, bo np. możesz sprawić, że plan zagospodarowania przestrzeni nie uwzględnia więcej budynków wokół, a więc w przyszłości nic nowego w tej lokalizacji nie powinno Cię zaskoczyć. Cena takiej nieruchomości jest niższa, ale ponieważ to dom, w którym ktoś już ileś lat mieszkał, warto mieć w zapasie pewną sumę na jego odświeżenie lub ewentualne drobne naprawy. Może trafisz na wyremontowany dom z wykonanymi wszelkimi naprawami, ale czasem pewne niedogodności wychodzą po zakupie. Nawet w nieruchomości w bardzo dobrym stanie. Miej to w pamięci, szukając domu z rynku wtórnego.
Oglądaj dom w ciągu dnia!
Jeśli znajdziesz nieruchomość wartą uwagi i będziesz chciał ją zobaczyć, koniecznie pamiętaj, aby umówić się na jej obejrzenie w ciągu dnia, najlepiej w godzinach południowych. Zarówno w przypadku oględzin z zewnątrz, jak i wewnątrz. Okolice i droga dojazdowa do nieruchomości są ważne, rozejrzyj się wokoło. Sztuczne oświetlenie może maskować mankamenty wnętrza domu z rynku wtórnego. Szczególną uwagę zwróć na to, czy na ścianach nie ma pęknięć. Warto również rozważyć pojawienie się w okolicy domu w porannych i popołudniowych godzinach szczytu, żeby przetestować drogi dojazdowe do lokalizacji, w której potencjalnie możemy zamieszkać.
Dokładnie obejrzyj wnętrze domu lub bliźniaka
Jeśli decydujesz się na dom z rynku pierwotnego, podczas jego odbioru rozejrzyj się, czy wszystko jest wykonane zgodnie z planami, które widziałeś wcześniej. Wiadomo, że na papierze czy na komputerze może to wyglądać odrobinę inaczej, zatem wykonanie swoich pomiarów nieruchomości przy pomocy miarki lub dalmierza pomoże Ci zweryfikować zgodność budowli z planem. Sprawdź, czy wszystko się zgadza – to w Twoim interesie.
W przypadku domu czy bliźniaka z rynku wtórnego powinieneś bardzo dokładnie wykonać oględziny. Sprawdź stan drzwi wejściowych oraz okien, ponieważ jeśli będą uszkodzone, to ich wymiana pociągnie za sobą spore koszty. Stan podłogi również będzie w razie czego wymagał sporych nakładów finansowych, tak więc oceń dokładnie jej stan – w szczególności, jeśli będzie to parkiet, który trzeba cyklinować i wiele razy lakierować. Kupując nieruchomość, w której już ktoś mieszkał, sprawdź, czy nie ma gdzieś na ścianie grzyba, gdyż jego usunięcie z powodu nadmiernej wilgoci będzie niezwykle trudne.
Oceń dom także z zewnątrz – elewacja domu i jego dach
Pamiętaj, że w przypadku domu lub bliźniaka z rynku wtórnego należy bardzo dokładnie sprawdzić dach i elewację budynku. Ich naprawa jest kosztowna, ale także słono może Cię kosztować, jeśli np. z domu będzie uciekać ciepło. Wejdź więc na strych, aby upewnić się, czy stan dachu jest w porządku, czy nie ma zacieków, które świadczą o tym, że przecieka.
Komin także należy dokładnie sprawdzić, szczególnie jeśli budynek ma już swoje lata. Zdarza się, że te starego typu nie pozwalają na montaż nowoczesnych rozwiązań systemów centralnego ogrzewania. Wówczas znów musisz liczyć się z wysokimi kosztami, chcąc przerabiać komin.
W przypadku elewacji istotne będzie jej ocieplenie, ponieważ w przypadku jego braku, to wykonanie go wiąże się z bardzo dużym kosztem, podobnie jak rachunki za ogrzanie takiej nieruchomości. Istotna będzie również ocena tynku – sprawdź, czy nie odpada.
Poproś fachowca o pomoc w oględzinach
Oczywiście nie musisz znać się na tym wszystkim, o czym wspomnieliśmy powyżej. Zatem wytypuj dom lub bliźniaka, który najbardziej podoba Ci się pośród dostępnych ogłoszeń, a następnie po osobistych oględzinach poproś o pomoc zaufanego fachowca. On bardzo dokładnie sprawdzi każdy kąt domu i oceni, czy faktycznie nieruchomość nie wymaga zainwestowania w nią dodatkowych kosztów związanych z naprawami, czy przeróbkami po poprzednich właścicielach. Dzięki temu będziesz mieć większą pewność co do słuszności zakupu.