Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Kupno czy budowa domu – co się bardziej opłaca?

Kupno czy budowa domu – co się bardziej opłaca?

kupno czy budowa domu - co się bardziej opłaca

Posiadanie własnej nieruchomości to cel wielu Polaków. Gdy przychodzi ten moment, w którym zapada decyzja, aby zamieszkać w swoim domu, pojawia się pytanie – lepiej postawić go samodzielnie od podstaw, czy może kupić gotowy, z rynku wtórnego? Jeśli i Ty jesteś na tym etapie i nurtuje Cię to pytanie, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, który mamy nadzieję, że pomoże rozwiać Twoje wątpliwości.

Dom – kupić czy wybudować?

Chcesz spełnić swoje marzenie i mieć własny dom. Zastanawiasz się jednak, czy lepiej będzie kupić gotowy dom z rynku pierwotnego lub wtórnego, czy może lepiej wybudować go samodzielnie od zera, na swojej działce? Co będzie dla Ciebie lepsze? Odpowiedź nie powinna Cię zaskoczyć, bo… to zależy. Przyjęło się, że budowa nowego budynku jest tańszym rozwiązaniem, ale nie zawsze tak musi być. Warto więc wziąć pod uwagę każdą opcję i dostosować do swoich możliwości.

Zależy to od Twoich oczekiwań, czasu i budżetu. Aby postawić dom od zera, trzeba znaleźć i kupić działkę, należy przeznaczyć na to znacznie więcej czasu, musisz załatwić całą ekipę budowlaną, a na koniec urządzić wnętrze. W przypadku domu z rynku wtórnego albo gotowego, od dewelopera, czas od momentu decyzji do wprowadzenia się jest krótszy. Jednak nie zapominaj, że taki budynek, chociaż wydaje się tańszy, to także wymaga czasem remontów, napraw i odświeżenia wnętrz, czy zmian aranżacji. Wszystko to ma znaczenie i musisz dopasować opcję, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Kupno czy budowa domu - co się bardziej opłaca?
Kupno czy budowa domu?

Kupno czy budowa domu – co się bardziej opłaca?

Chcąc kupić gotowy dom, przeważnie możesz się liczyć z mniejszymi kosztami niespodziewanymi, niż w przypadku jego budowy. Znasz je już na starcie i raczej nie ulegną zmianie, chociaż mogą być różne. To jak w przypadku mieszkania – źle wycenione zawyży lub zaniży kwotę rynkową. Trzeba poświęcić trochę czasu, aby znaleźć dobrą okazję cenową w idealnej dla siebie lokalizacji. Zdarza się, że właścicielowi zależy na czasie sprzedaży i jest skłonny obniżyć kwotę do takiej, która będzie bardzo atrakcyjna. Natomiast warto zwrócić uwagę także na wyposażenie i stan domu. Jeśli okaże się, że konieczny jest generalny remont, wymiana stolarki okiennej, docieplenie budynku czy uszczelnienie dachu, a także wymiana sprzętów AGD na nowe, może się okazać, że za wszystko zapłacisz podobnie, jak za budowę nowego domu.

Budowa domu oznacza zakup działki, wynajęcie specjalnej ekipy, a koszty zależą od wynegocjowanych z nią stawek oraz cen materiałów budowlanych. Jeśli znasz sytuację na rynku nieruchomości, potrafisz się trochę potargować, to możesz spróbować obniżyć koszty robocizny, ale nie zawsze jest to takie proste. W przypadku materiałów ceny są różne, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły, więc musisz poszukać, gdzie będzie najtaniej, aby zaoszczędzić. Pamiętaj jednak, że ich jakość jest ważna, więc nie upieraj się na najtańsze komponenty budowlane, bo w dłuższej perspektywie może się okazać, że zapłacisz więcej.

Czas to też pieniądz – kupić czy wybudować dom?

Oprócz kwestii związanych stricte z konkretnymi kwotami, które obliczysz np. dzisiaj, musisz zdawać sobie sprawę, że przysłowie mówiące, że czas to pieniądz, ma tu swoje odzwierciedlenie. Budowa domu trwa miesiącami, czasem potrafi ciągnąć się kilka lat (średnio jest to ok. 2 lat do momentu, aby móc w nim zamieszkać). Co za tym idzie, w obecnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej, kwoty materiałów budowlanych mogą z czasem ulec zmianie (z pozytywów – możesz koszty budowy rozłożyć trochę w czasie). Więc jeśli zdecydujesz się na samodzielną budowę domu, musisz wziąć taką ewentualność pod uwagę. W przypadku zakupu domu od dewelopera, znasz wszystkie koszta i nie ulegną one zmianie. Natomiast kupując gotowy dom z rynku wtórnego, czas ten jest znacznie krótszy – niekiedy można wprowadzić się praktycznie od razu lub zaraz po drobnym odświeżeniu wnętrz.

Kompromisowym rozwiązaniem, które zyskuje w ostatnich latach na popularności są domy modułowe. Skorzystanie z nowoczesnych technologii pozwalających na szybkie postawienie domu modułowego z gotowych komponentów może być atrakcyjną alternatywą dla osób, które chciałyby zamieszkać szybko w swoim nowym domu.

Kupno czy budowa domu - co się bardziej opłaca?
Kupno czy budowa domu – co się bardziej opłaca?

Kupno domu – od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Jak już wspomnieliśmy, gotowy dom możesz kupić z rynku pierwotnego lub wtórnego. Oczywiście koszt nieruchomości zakupionej od dewelopera będzie znacznie wyższy i samodzielnie musisz wykończyć jego wnętrze. Jednak wybór ten może się wiązać z lepszą jakością materiałów wykończeniowych budynku, a przede wszystkim z gwarancją na nieruchomość.

Dom z rynku wtórnego jest tańszy, a jeśli kupisz go bezpośrednio od właściciela, możesz spróbować wynegocjować z nim bardziej atrakcyjną cenę. Warto dokładnie sprawdzić taką nieruchomość i jej stan techniczny. Trafiają się czasem także takie budynki na sprzedaż, które przez najbliższe lata nie będą wymagać dodatkowego wkładu finansowego. Niemniej uważaj na zbyt niskie kwoty w ogłoszeniach w stosunku do wysokości stawek rynkowych – koniecznie dopytaj właściciela lub pośrednika, z czego wynika taka cena.

Jak widzisz, warto dostosować decyzję o zakupie lub budowie domu do swoich preferencji i możliwości czasowych oraz finansowych. Przeanalizuj dokładnie swoje możliwości i wybierz tę opcję, która spełni Twoje oczekiwania i ciesz się swoim własnym domem przez kolejne lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *