Chcąc zostać inwestorem i zarabiać na nieruchomościach można wybrać jedną z dwóch opcji: inwestowanie aktywne lub pasywne. Ten drugi rodzaj jest znacznie mniej angażujący, a przy tym wcale nie mniej opłacalny. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega pasywne inwestowanie w nieruchomości, a także jakie korzyści niesie za sobą zarządzanie ich najmem, koniecznie przeczytaj poniższy wpis.
Pasywne inwestowanie w lokale mieszkaniowe to jeden ze sposobów na zarabianie na nieruchomościach. Jeśli zastanawiasz się nad taką formą ulokowania swoich funduszy, możesz wziąć go pod uwagę i czerpać z korzyści, które ze sobą niesie. Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się więcej na ten temat.
Czym jest inwestowanie pasywne w nieruchomości?
Dochód pasywny można uzyskać z wynajmu zakupionego lokalu – nie generuje to dużego zaangażowania, nie musisz tracić więc dużo czasu i nakładu pracy na to, aby zarobić na mieszkaniu. Jest to jedna z prostszych form generowania zysków z nieruchomości. Polega na ulokowaniu funduszy w nieruchomości, a następnie otrzymywaniu stałych zysków z jego wynajmowania.
Możesz zrobić to samodzielnie, inwestując w pojedynczy lokal lub skorzystać z inwestycji grupowych, kupując udziały w danej spółce celowej. Posiadając więc znacznie większy kapitał i chcąc zarobić w pasywny sposób więcej, warto rozważyć ten drugi rodzaj inwestycji. Wtedy całościową obsługą, wraz z dbałością o ciągłość najmu przez lokatorów zajmują się osoby odpowiedzialne za realizację takiego projektu. Jednak jeśli chcesz kupić jedno czy dwa mieszkania i nie chcesz martwić się o płynność wynajmu, warto skorzystać z usługi zarządzania najmem. Wtedy rzeczywiście nie będziesz musiał już nic robić, a nieruchomość będzie “sama” zarabiała dla Ciebie.
Zarządzanie najmem nieruchomości
Często samodzielne zarządzanie mieszkaniem na wynajem wydaje się najtańszą opcją, a do tego łatwą. Często okazuje się jednak, że w nadmiarze codziennych obowiązków brakuje czasu na wywindowanie ogłoszenia dotyczącego wynajmu na wszystkich portalach ogłoszeniowych, albo bardzo trudno znaleźć najemcę. Nawet gdy do tego dojdzie, czasem okazuje się, że lokator jest uciążliwy w opłacaniu czynszu i tracisz mnóstwo czasu na to, aby co miesiąc uzyskać od niego swój pasywny zarobek. Jeśli więc chciałbyś kompleksową obsługę najemców powierzyć specjalistom, którzy zajmują się tego rodzaju usługą, możesz ściągnąć ze swoich barków wiele dodatkowych czynności i cieszyć się spokojem.
Jakie są korzyści z usługi zarządzania najmem?
Wiele firm oferuje zarządzanie najmem od A do Z. Całościowo zajmują się obsługą lokalu – należą do nich te, które pośredniczą w dokonaniu inwestycji lub np. agencje nieruchomości. Dzięki ich wsparciu możesz kompleksowo zlecić całość zadań, którymi nie chcesz się zajmować.
Jaki jest zakres usługi zarządzania najmem? Najczęściej są to wszystkie działania, które mają na celu przygotować i rozpromować ofertę z Twoim mieszkaniem, by znaleźć odpowiedniego najemcę. Dodatkowo zawierają jego weryfikację, która ma na celu sprawdzenie, czy będzie regularnie opłacał czynsz. Dopiero wtedy następuje podpisanie umowy. W następnych krokach firma, która zarządza Twoją nieruchomością, sprawuje bieżącą obsługę. Polega ona na stałym kontakcie z lokatorem – dzięki temu wyłapuje ewentualne usterki i od razu zajmuje się ich usunięciem. Przejmuje także monitorowanie comiesięcznych opłat. Jeśli trzeba, to zajmuje się ich windykacją, a co więcej – rozlicza się bezpośrednio w Twoim imieniu z dostawcami mediów. Na koniec trwania umowy z najemcą dokonuje z nim wszelkich rozliczeń, a często oferuje także znalezienie nowej osoby, aby nie zaburzyć płynności wynajmu lokalu. Często otrzymujesz także co miesiąc raporty ze zrealizowanych zadań, więc możesz śledzić, czy firma wywiązuje się ze swoich obowiązków.
Ile kosztuje zarządzanie najmem nieruchomości?
Za długoterminową usługę zarządzania najmem (czyli w przypadku zwykłego wynajmu mieszkania) pobierana jest stała opłata. Najczęściej wynosi ona około 10% wysokości przychodu z najmu. Wiele firm oferuje także, że podczas przerwy w wynajmie nie pobiera opłaty, więc warto dopytać o taką ewentualność. Kolejną kwestią, o którą warto zapytać, jest kwota minimalna, ponieważ czasem zostaje ona podana z góry. Może to być np. minimum 300 zł. Zwróć więc na to szczególną uwagę, zanim podpiszesz umowę dotyczącą zarządzania najmem.
Jeśli Twój lokal przeznaczony jest na najem krótkoterminowy, np. w celach turystycznych, to koszt takiej obsługi może wynieść nawet 30%. Kwota, jaka brana jest pod uwagę, to ta, którą zapłaci turysta za cały pobyt. Jednak większa opłata oznacza też często lepszą rotację najemców, niż w przypadku, kiedy sam byś ich szukał, aby utrzymać płynność finansową.
Jeśli chcesz zyskać spokój i zainwestować w nieruchomość pasywnie, po jej zakupie rozważ usługę zarządzania najmem lokalu. Rozważ wszystkie za i przeciw – być może to rozwiązanie pomoże Ci sprawniej zająć się obsługą najemców. Zyskasz także więcej czasu, a nieruchomość będzie dla Ciebie zarabiała.