W maju 2022 informowaliśmy o pierwszej od dawna korekcie cen ofertowych mieszkań w Polsce. W czerwcu 2022 ceny ofertowe mieszkań rosną r/r o 12-13%. Oznacza to, że wzrost cen mieszkań był poniżej inflacji CPI w czerwcu. Ta według wstępnego szacunku GUS wyniosła 15,6%. Można już zatem mówić o realnym spadku wyceny mieszkań w ofertach. Rosnące stopy procentowe schłodziły rynek nieruchomości. Jakie są ceny mieszkań w Polsce w czerwcu 2022? Po szczegóły zapraszamy do lektury najnowszego raportu cen ofertowych mieszkań w Polsce.
Zmiana mediany cen w województwach m/m
Zmiana mediany cen wyliczanej dla województw wyjątkowo w czerwcu nie pokrywa się z ogólnopolską dynamiką cen. Wyjątkowo w czerwcu 2022 obserwujemy specyficzną sytuację kiedy mediana cen podana dla całego województwa rośnie podczas gdy ceny dla stolic województw przestały rosnąć lub spadają. Najwyraźniej anomalię tę widać w województwach opolskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim oraz świętokrzyskim. Dane dla czerwca pokazują, że wyraźnie zmalała ilość ofert z miast innych niż stolica województwa. W takiej sytuacji miasto wojewódzkie – zwykle dostarczające największej ilości i najdroższych ofert sprzedaży – dominuje medianę. W konsekwencji obserwujemy w województwach wyraźny wzrost mediany m/m. Nie oznacza to jednak wzrostu przeciętnych cen ofertowych m/m, a jedynie malejącą ilość najtańszych ofert w wielu województwach.
Ogłoszenia sprzedaży mieszkań ze 100 portali z całej Polski
W czerwcu 2022 roku, na ponad 100 portalach z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości, pojawiło się prawie 345 tysięcy nowych ogłoszeń. Spośród wszystkich ogłoszeń ponad 90 tysięcy ofert było unikalnymi ogłoszeniami sprzedaży mieszkań. Oznacza to, że ponad 73% ofert jakie pojawiły się w czerwcu 2022 w internecie to duplikaty ogłoszeń.
Źródłem danych do comiesięcznych raportów cenowych z polskiego rynku nieruchomości jest multiwyszukiwarka ogłoszeń sprzedaży nieruchomości podkluczyk.pl. Przeszukując ponad 100 portali z ogłoszeniami sprzedaży mieszkań i domów z całej Polski podkluczyk.pl zapewnia najszersze na rynku spojrzenie na internetowe zasoby ofert. Ponadto, ogłoszenia z różnych portali są automatycznie kategoryzowane pod kątem wykrywania okazji inwestycyjnych. Oferty dotyczące tego samego lokalu pochodzące z wielu portali są identyfikowane i grupowane w jeden rekord. Na podkluczyk.pl niemal cały rynek nieruchomości na sprzedaż dostępny jest w jednym miejscu.
Wzrost cen mieszkań w Polsce poniżej inflacji
Indeks Cen Mieszkań (ICM) wskazuje na zmianę cen ofertowych w Polsce w odniesieniu do poziomu cen sprzed 12 miesięcy. Wartości dla poszczególnych miesięcy na osi odniesione są zatem do poziomu cen z czerwca 2021. Odczyt uśrednionych cen ofertowych w czerwcu 2022 wskazuje na wzrost cen ofertowych rok do roku na poziomie 9% dla największych mieszkań. Mieszkania średnie i najmniejsze rosną o odpowiednio 13% i 12% r/r. Dynamika wzrostów cen wyhamowuje, a najwyraźniej widać to w grupie największych mieszkań. Lokale o największej powierzchni wzrosły w porównaniu z czerwcem 2021 o 9%, podczas gdy odczyty w maju i w kwietniu wskazywały na wzrosty o około 13% i 17%.
Ceny mieszkań w Polsce rosną wolniej od inflacji
Na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym wzrost cen ofertowych mieszkań wynosi odpowiednio 12% i 13% r/r. Porównanie wzrostu cen ofertowych mieszkań w odniesieniu do czerwca 2021 wskazuje na spadek dynamiki wzrostu cen nieruchomości już kolejny miesiąc z rzędu. Wzrost cen ofertowych mieszkań r/r jest również poniżej inflacji CPI. Jest to pierwszy taki przypadek w historii raportów cen mieszkań prezentowanych na blogu podkluczyk.pl (od stycznia 2020).
Przy inflacji 15,6% ceny mieszkań realnie spadają
Szybki szacunek inflacji CPI w czerwcu podany przez GUS wyniósł 15,6%. Odczyt inflacji CPI wskazuje na wzrost cen towarów i usług w odniesieniu do poprzedniego. Na tym tle ceny ofertowe mieszkań realnie spadają. Przy wzrostach rzędu 9-13% realny wzrost cen ofertowych cen mieszkań, skorygowany o inflację, jest ujemny. Ceny ofertowe skorygowane o inflację spadają zatem r/r o 2,6% do 6,6%.
Ceny mieszkań w miastach wojewódzkich w czerwcu 2022
Ceny ofertowe w miastach wojewódzkich w czerwcu 2022 w większości spadają lub utrzymują poziom średni z poprzednich 3 i 6 miesięcy. Jedynie we Wrocławiu, Toruniu oraz Gorzowie Wielkopolskim nadal obserwujemy wzrosty cen ofertowych na tle poprzednich 3 i 6 miesięcy. Korektę cen w porównaniu z minionym kwartałem odnotowujemy z kolei w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Białymstoku oraz Opolu. W Katowicach ceny ofertowe z czerwca są niższe od średniej z minionych 3 miesięcy. Z kolei średnia 3-miesięczna jest niższa od średniej 6-miesięcznej, co świadczy o stabilnym trendzie spadkowym cen mieszkań w stolicy Śląska.
W większości miast wojewódzkich korekta cen ofertowych mieszkań
Rekordowe wyceny mieszkań w ofertach jakie odnotowywaliśmy jeszcze w kwietniu oddalają się sukcesywnie już drugi miesiąc z rzędu. Od kwietnia ceny ofertowe mieszkań w Warszawie spadły o 1,5%, w Krakowie o 3,5%, a w Gdańsku o 5%. Jedynie we Wrocławiu w porównaniu z kwietniem obserwujemy 2%-owy wzrost mediany cen ofertowych mieszkań. Z kolei w porównaniu z majem ceny we Wrocławiu spadają o 1%. Dodatkowo, w Szczecinie w porównaniu z majem ceny spadają o 4,5%. W innych miastach wojewódzkich ceny mieszkań utrzymują się na podobnym poziomie co w maju i kwietniu.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym – czerwiec 2022
Ceny ofertowe na rynku pierwotnym i wtórnym w czerwcu 2022 prezentujemy na ostatnim wykresie. W porównaniu z majem ceny na rynku pierwotnym spadają w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Z kolei niewielkie wzrosty na rynku wtórnym odnotowujemy w Poznaniu, Szczecinie oraz Rzeszowie.
Istotne jest to, że poniższe dane bazują jedynie na ogłoszeniach jawnie oznaczonych jako rynek pierwotny lub rynek wtórny. Multiwyszukiwarka podkluczyk.pl przeszukuje oferty z ponad 100 portali źródłowych. Nie na wszystkich portalach jednak pole Rynek jest obowiązkowe. Stąd część ogłoszeń nie ma szans być uwzględniona na poniższym wykresie.
Czy pęka bańka na rynku nieruchomości?
W ubiegłym roku w czerwcu zastanawialiśmy się, czy na rynku nieruchomości jest bańka cenowa. Rok później widzimy, że ceny mieszkań nadal rosną. W ostatnim roku wyznaczane były kolejne szczyty cen mieszkań w niemal wszystkich miastach Polski. Mimo tego wzrost cen ofertowych mieszkań rok-do-roku jest poniżej inflacji. W czerwcu 2022, po raz pierwszy od kiedy rozpoczęły się wzrosty na rynku nieruchomości po kryzysie w latach 2009-2011, wzrost cen mieszkań jest niższy od inflacji CPI. Stopy procentowe decydujące o dostępności kredytów hipotecznych w Polsce są na coraz wyższych poziomach. RPP zapowiada koniec cyklu podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku. Zapowiedzi RPP należy jednak traktować raczej jako intencję, a nie pewnik. Przekonaliśmy się już o tym w 2021 roku, kiedy prezes NBP twierdził, że do końca jego kadencji stopy procentowe na pewno nie wzrosną. Rzeczywistość szybko zweryfikowała tę obietnicę.