Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Kupno mieszkania – 30 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę oglądając mieszkanie

Kupno mieszkania – 30 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę oglądając mieszkanie

Kupno mieszkania - 30 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę oglądając mieszkanie, checklista

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? W dzisiejszym wpisie zebraliśmy 30 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę oglądając mieszkanie z zamiarem zakupu. Kupno mieszkania z rynku wtórnego wymaga obejrzenia wielu lokali. Każda nieruchomość jest inna od pozostałych, dlatego warto do zakupu mieszkania podejść przygotowanym. Na końcu wpisu możesz również pobrać gotową checklistę rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę kiedy oglądasz mieszkanie przed zakupem.

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę

Rynek nieruchomości, w szczególności rynek wtórny, jest rynkiem specyficznym. Jeśli nie jesteśmy inwestorami w nieruchomości, zakup mieszkania zdarza się statystycznie raz w życiu. Do tak szczególnej transakcji warto podejść wyjątkowo przygotowanym i wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania. Jak już pisaliśmy we wcześniejszym wpisie, zakup nieruchomości jest procesem wieloetapowym. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się punktowi „Czynne poszukiwania”, dotyczącemu oglądania nieruchomości przed zakupem.

Kupno mieszkania – cel inwestycji

Podstawowym czynnikiem determinującym nasz punkt widzenia w trakcie zapoznawania się z oferowaną nieruchomością jest nasza motywacja do zakupu. Ta z kolei ściśle wiąże się celem, który realizować będzie nieruchomość po zakupie. W zależności od planowanego przeznaczenia kupowanego mieszkania lub domu (dla siebie, a może pod inwestycję) inaczej spojrzymy na nieruchomość, którą oglądamy.

Przeznaczenie to może być jednym z poniższych:

  • na własny użytek (mieszkanie docelowe na resztę życia, mieszkanie tymczasowe na okres studiów lub narzeczeństwa),
  • na wynajem (w tym przypadku nasze podejście powinno być takie jak osób wynajmujących mieszkania, najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy sam wynająłbym tu mieszkanie? Dlaczego jednak nie wynająłbym dla siebie tego mieszkania?”),
  • na szybką sprzedaż (tu decyduje przede wszystkim lokalizacja nieruchomości oraz cena jaką udało nam się wynegocjować odniesiona do średnich cen w okolicy),
  • na tzw. flipa (czyli zakup nieruchomości poniżej ceny rynkowej, remont generalny i sprzedaż po znacznie wyższej cenie).

Kupno mieszkania – badanie rynku

W wyniku analizy interesującego nas rynku nieruchomości (miasto, dzielnica) oraz poszukiwań ogłoszeń spełniających nasze podstawowe kryteria (metraż, liczba pokoi, piętro) decydujemy się w końcu obejrzeć na żywo najlepsze lokale. Ze spokojnego oglądania ogłoszeń na portalach internetowych w zaciszu domowym przechodzimy do konfrontacji na żywo z oferowanym mieszkaniem. Wymaga to od nas wyjścia ze swojej strefy komfortu, co z kolei powoduje pojawienie się emocji. Warto jednak zapanować nad emocjami, nie podejmować decyzji pochopnie, a mieszkanie czy dom, który rozważamy zakupić, oglądać na chłodno. Systematyczne podejście według z góry zaplanowanego schematu pomoże nam oszczędzić czas, pieniądze i uchroni nas przed rozczarowaniem w razie zakupu mieszkania z wadami, których nie dopatrzyliśmy w trakcie oglądania. Poniżej zebrana została lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w trakcie oglądania mieszkania, z podziałem na kategorie. Najlepszą strategią jest wydrukowanie lub wynotowanie sobie swojej listy i zabranie jej na prezentację mieszkania w formie notatnika.

Jak zatem wygląda checklista 30 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

kupno mieszkania, na co zwrócić uwagę, checklista check lista
Kupno mieszkania – checklista na co zwrócić uwagę

Cechy nieruchomości, których nie można lub bardzo trudne jest zmienić w przyszłości:

Okolica:

  1. dojazd do nieruchomości (stan i przepustowość ulic, komunikacja miejska)
  2. źródła hałasu w okolicy (ulica, place zabaw, budowa)
  3. źródła przykrych zapachów w okolicy (fastfoody, stacje benzynowe, składowiska odpadów)
  4. ilość ogólnodostępnych miejsc parkingowych
  5. dostępność hali garażowej lub garaży wolnostojących

Stan budynku:

  1. stan elewacji budynku na zewnątrz
  2. stan drzwi od klatki schodowej
  3. stan klatki schodowej
  4. stan dachu (na najwyższym piętrze można przyjrzeć się sufitowi na klatce schodowej)
  5. piony wodne i kanalizacyjne (jeśli są miedziane, to będą prawdopodobnie w przyszłości wymieniane na PCV)

Sąsiedztwo:

  1. kto zamieszkuje blok czy okolicę (rodziny z małymi dziećmi, starsi ludzie, młodzierz akademicka)

Widok z okien:

  1. atrakcyjność krajobrazu za oknem
  2. ekspozycja okien na światło dzienne

Cechy nieruchomości, na które mamy wpływ po zakupie:

Warto tu przyjąć surową kategoryzację „zostaje/do wymiany” do każdego z elementów oraz skomentować kilkoma słowami dlaczego.

Mieszkanie – na co zwrócić uwagę:

  1. stan drzwi wejściowych (wygląd, ilość zamków, spasowanie z futryną, przepuszczalność dźwięku z klatki)
  2. stan podłóg (poziom oraz jakość materiałów na podłodze)
  3. piony ścian (do pomocy przyda się m.in. łata)
  4. stan drzwi, a także futryn wewnątrz mieszkania
  5. stan okien (wizulny oraz funkcjonalny, okno może wyglądać dobrze, ale mieć zepsute mechanizmy umożliwiające swobodne otwieranie lub uchylanie)
  6. oświetlenie (ilość punktów światła, funkcjonalność)
  7. gniazdka elektryczne (ilość, rozkład, stan – także estetyka mocowania)
  8. stan kaloryferów (w okresie grzewczym również funkcjonalność)

Łazienka / WC – na co zwrócić uwagę:

  1. funkcjonalnosć baterii prysznicowej i w umywalce, ciśnienie wody
  2. prowadnice drzwi kabinowych
  3. działanie spłuczki w toalecie oraz opadanie deski sedesowej
  4. stan pralki (wygląd, zapach z pralki, można również podłączyć pralkę do prądu i sprawdzić przy pomocy próbnika napięcia czy nie ma przebicia na bęben pralki, co by świadczyło o nieprawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej i potencjalnym zagrożeniu)

Kuchnia – na co zwrócić uwagę:

  1. funkcjonalność baterii w zlewie (ciśnienie wody, możliwość regulacji położenia baterii)
  2. działanie i rodzaj kuchenki (gazowa, indukcyjna, elektryczna)
  3. działanie piekarnika
  4. obecność i stan zmywarki
  5. spasowanie mebli (zabudowa kuchenna zwykle jest robiona pod wymiar dla konkretnej kuchni, może się zdarzyć, że niektóre elementy nie zostały wykonane starannie i nie zostały poprawione na czas, przez co w najlepszym przypadku będą drażnić wizualnie, a w najgorszym nie będą funkcjonowały tak jak powinny)

Do każdej z powyższych kategorii warto zrobić osobistą notatkę. Dzięki temu po pierwsze mamy pewność, że nic nie pomijamy w trakcie oglądania nieruchomości, po drugie mamy doskonałą dokumentację dla siebie na najbliższą przyszłość, kiedy będziemy zastanawiać się oraz ewentualnie negocjować cenę zakupu nieruchomości, wreszcie po trzecie widząc ile rzeczy jest do skontrolowania w KAŻDYM kolejnym oglądanym mieszkaniu łatwiej jest odsunąć na bok emocje i na chłodno ocenić czy na pewno chcemy wydać niemałe pieniądze na to konkretne mieszkanie.

Co jeszcze warto sprawdzić w mieszkaniu przed zakupem o czym zapomnieliśmy? Czy taka lista jest wystarczającym podkładem do oceny nieruchomości? Jakie inne sposoby możecie podpowiedzieć sobie nawzajem Drodzy Czytelnicy?

Zespół podkluczyk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *