Kupno nieruchomości w stołecznej Warszawie to inwestycja z bardzo wysokim progiem wejścia. Aktualne ceny mieszkań w Warszawie osiągają swoje historyczne maksima. Warszawski rynek nieruchomości jest nie tylko największym w Polsce. Ceny mieszkań w Warszawie są również jednymi z najwyższych w całym kraju. Konkurować z Warszawą pod względem wysokości cen nieruchomości mogą jedynie miejscowości turystyczne jak Sopot czy Zakopane.
Aktualne ceny ofertowe mieszkań w Warszawie
W listopadzie 2021 roku mediana cen metra kwadratowego w Warszawie wynosiła 12,5 tys. zł/mkw. W porównaniu z podobnym raportem opublikowanym w lipcu przeciętne ceny ofertowe wzrosły o 4%, czyli o około 500zł/mkw. Z zamieszczonego poniżej histogramu cen metra kwadratowego mieszkania w Warszawie można odczytać również, że poniżej 9 tys. zł/mkw. w Warszawie wycenionych jest tylko 10% ofert. Jednocześnie najdroższe 10% ofert sprzedaży mieszkań w Warszawie wycenionych jest powyżej 17,5 tys. zł/mkw. 80% ofert mieści się zatem w przedziale pomiędzy 9 tys. a 17,5 tys. zł/mkw.
Najdroższe dzielnice Warszawy
Śródmieście Warszawy niezmiennie jest najdroższą dzielnicą z medianą cen ofertowych równą rekordowym 17 tys. zł/mkw. Drugą najdroższą dzielnicą w Warszawie jest tym razem Wilanów, który wyprzedził Żoliborz pod względem przeciętnych cen mieszkań. W listopadzie mediana cen w drugiej i trzeciej najdroższej dzielnicy Warszawy wyniosły odpowiednio 14,9 tys. zł/mkw. oraz 14,7 zł/mkw. Grono dzielnic Warszawy z cenami przeciętnymi powyżej mediany dla miasta uzupełniają Wola, Mokotów i Ochota.
Najtańsze dzielnice Warszawy
Tak jak w lipcu 2021, tak i w listopadzie dzielnicami, w których można znaleźć najtańsze mieszkania w Warszawie są Wesoła, Rembertów, Białołęka oraz Wawer. Mieszkania w Wesołej oraz Rembertowie wyceniane są w listopadzie o ponad 8% wyżej niż w lipcu. Mediana cen ofertowych w tych dwóch najtańszych dzielnicach wynosi w listopadzie 9,3 tys. zł/mkw. Ponadto, jeszcze tylko w dwóch kolejnych najtańszych dzielnicach Warszawy ceny przeciętne utrzymują się poniżej 10 tys. zł/mkw. W Wawrze mediana wynosi 9,8 tys. zł/mkw, a na Białołęce 9,7 tys. zł/mkw.
Niemal 16,5 tysiąca ofert sprzedaży mieszkań w Warszawie
W listopadzie 2021 w Multiwyszukiwarce podkluczyk.pl śledzącej ogłoszenia ze 100 najpopularniejszych portali pojawiło się niemal 16,5 tysiąca nowych unikalnych ogłoszeń z Warszawy. Największym lokalnym rynkiem nieruchomości w stolicy jest Mokotów, gdzie w samym tylko listopadzie pojawiło się aż 2,5 tysiąca nowych unikalnych ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Drugie i trzecie miejsce przypada Woli i Pradze z odpowiednio 1,9 oraz 1,7 tysiąca ofert sprzedaży mieszkań.
Aktualne ceny mieszkań w Warszawie – najdroższe apartamenty w Śródmieściu
Aktualne ceny mieszkań w Warszawie z podziałem na grupy powierzchniowe przedstawione są na ostatnim wykresie. Najdroższymi mieszkaniami w Warszawie okazują się największe apartamenty w Śródmieściu oraz na Żoliborzu, gdzie ceny przeciętne sięgają 18-19 tys zł/mkw. Równie drogie co wspomniane apartamenty są kawalerki w Wilanowie i Śródmieściu z identyczną medianą cen.
Najtańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania są największe lokale w Białołęce i Wesołej. Mediana cen największych mieszkań w tych dzielnicach oscyluje wokół poziomu 8 tys. zł/mkw.
Aktualne ceny mieszkań w Warszawie najwyższe w historii
Ceny ofertowe nieruchomości w stołecznej Warszawie kolejny miesiąc z rzędu osiągają rekordowe poziomy. Aktualne ceny mieszkań rosną już o ponad 4% w porównaniu z lipcem 2021. Dodatkowo w listopadzie GUS podał kolejny rekordowy odczyt inflacji na poziomie 7,7%. Ceny nieruchomosci w Polsce rosną napędzane rosnącymi cenami materiałów, drożejącymi działkami czy drożejącą robocizną. Ponadto w nieruchomościach wciąż upatruje się bezpiecznego sposobu na ochronę zgromadzonego kapitału. W kontrze do czynników prowzrostowych stają ostatnie decyzje RPP o podniesieniu stóp procentowych. Drożejący kredyt może na początku 2022 roku zahamować wzrost cen nieruchomości. Jak to wpłynie na ceny mieszkań w stolicy? Zapraszamy do lektury kolejnych raportów, a także zapisania się na newsletter, by nie przegapić nowych wpisów.