Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Raport cen ofertowych mieszkań w Polsce w lutym 2023

Raport cen ofertowych mieszkań w Polsce w lutym 2023

raport cen ofertowych mieszkań w polsce

Dziś przedstawiamy raport cen ofertowych mieszkań w Polsce w lutym 2023 roku. Jak zawsze raport cen ofertowych mieszkań, przygotowany w oparciu dane z ogłoszeń z ponad 100 portali z ofertami sprzedaży nieruchomości. W lutym na ponad 100 portalach z ogłoszeniami pojawiło się ponad 156 tysięcy nowych ofert sprzedaży mieszkań, z czego prawie 65 tysięcy było unikalnych.

Korekta mediany cen ofertowych mieszkań niemal w całej Polsce

Według danych opublikowanych w lutym 2023 roku, ceny ofertowe mieszkań w Polsce w dalszym ciągu są zróżnicowane i zależą od regionu. Wśród województw, które odnotowały największe wzrosty cen ofertowych mieszkań w stosunku do poprzedniego miesiąca znalazły się Lubuskie (+6,1%), Świętokrzyskie (+7,0%) oraz Kujawsko-Pomorskie (+5,5%). Wśród województw, które odnotowały spadek cen ofertowych mieszkań w stosunku do poprzedniego miesiąca, wyróżniają się Podlaskie (-3,5%), Podkarpackie (-1,6%) oraz Śląskie (-2,0%).

Najwyższą medianę cen ofertowych mieszkań w lutym 2023 roku odnotowano w województwie Mazowieckim (11 566 zł za metr kwadratowy). Najniższą natomiast odnotowano w województwie Opolskim (5726 zł za metr kwadratowy). Warto również zauważyć, że w niektórych województwach ceny ofertowe mieszkań tylko nieznacznie się zmieniły w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W województwie Pomorskim i Zachodniopomorskim odnotowano wzrost cen odpowiednio o 0,2% i 0,3%, a w województwie Łódzkim wzrost wyniósł 0,4%.

raport cen ofertowych mieszkań w poslce w lutym 2023 - mediana cen ofertowych w województwach

Indeks Cen Mieszkań na tle inflacji CPI i stóp procentowych NBP – luty 2023

W lutym 2023 Inflacja CPI roku wyniosła 18,2% w skali roku. Coraz wyraźniej obserwujemy także spowolnienie gospodarcze, które może skutkować wzrostem bezrobocia oraz niestabilnością na rynku finansowym. Stopa referencyjna NBP ponownie pozostała w lutym 2023 bez zmian i wyniosła 6,75%. Nieprzerwany wzrost inflacji mógłby sugerować podwyżkę stóp procentowych. NBP postanowił jednak zachować dotychczasową politykę monetarną.

Indeks Cen Mieszkań podkluczyk.pl (ICM) to wskaźnik mierzący zmiany średnich cen ofertowych mieszkań na rynku nieruchomości w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Wartość ICM podkluczyk.pl pokazuje, czy ceny mieszkań rosną lub spadają w danym okresie. Im wyższa wartość ICM, tym większa zmiana cen ofertowych mieszkań rok-do-roku. W porównaniu z lutym 2022 uśrednione ceny ofertowe rosną r/r o 2,75%. Realny wzrost cen ofertowych jest zatem głęboko ujemny i po uwzględnieniu inflacji wynosi -15,45%.

raport cen ofertowych mieszkań w poslce w lutym 2023 - indeks cen mieszkań, inflacja CPI według GUS w lutym 2023, stopy procentowe NBP
źródła: dane GUS, NBP, podkluczyk.pl

Ceny ofertowe mieszkań realnie spadają

Inne warianty Indeksu Cen Mieszkań podkluczyk.pl, opisujące uśredniony wzrost cen mieszkań w Polsce względem lutego 2022 pokazują utrzymanie się wzrostu ofertowych cen mieszkań. Wartości wzrostu cen ofertowych są jednak coraz niższe i z miesiąca na miesiąc zbliżają się do 0.

Największe mieszkania (powyżej 70mkw) rosną w lutym 2023 r/r o 3,75%, a najmniejsze mieszkania (poniżej 38mkw.) o 4,75%. Z kolei mieszkania średnie (od 38 do 70mkw.) notują najmniejszy wzrost cen r/r o jedynie 2,5%. Na rynku pierwotnym uśredniony wzrost cen ofertowych jest jeszcze niższy i w lutym 2023 wyniósł jedynie 1%. Uśredniony wzrost cen mieszkań w Polsce na rynku wtórnym wyniósł z kolei 3%.

Zmiana cen mieszkań m/m w miastach wojewódzkich

W lutym 2023 roku w Polsce odnotowano pewne zmiany w cenach ofertowych mieszkań w miastach wojewódzkich. Analiza danych pokazuje, że ceny te nieznacznie wzrosły lub spadły w zależności od regionu. Największą zmianę odnotowano w Poznaniu, gdzie mediana cen ofertowych mieszkań wzrosła o 200 złotych, osiągając poziom 9500 złotych. Warto również wspomnieć o Wrocławiu, gdzie mediana cen ofertowych mieszkań wzrosła o 200 złotych, osiągając poziom 10700 złotych. Mimo wzrostu cen, Wrocław nadal pozostaje na czwartym miejscu pod względem wysokości cen mieszkań. W Warszawie i Krakowie ceny mieszkań pozostały stabilne, z niewielkim spadkiem o 100 złotych. Mediana cen ofertowych mieszkań w Warszawie wyniosła 13300 złotych, a w Krakowie 11400 złotych.

W Gdańsku mediana cen ofertowych mieszkań spadła o 100 złotych, osiągając poziom 10900 złotych, co umiejscawia to miasto na trzecim miejscu pod względem wysokości cen. Podobnie jak w styczniu, najniższe ceny ofertowe mieszkań nadal odnotowuje się w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. W Zielonej Górze mediana cen ofertowych mieszkań wyniosła 7200 złotych, a w Gorzowie Wielkopolskim 6300 złotych.

raport cen ofertowych mieszkań w poslce w lutym 2023 - miasta wojewódzkie
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Czy ceny ofertowe mieszkań spadną nominalnie w 2023 roku?

Prognozowanie cen mieszkań w 2023 jest trudne i zależy od wielu czynników. Poza obserwacją raportów cen ofertowych mieszkań w Polsce i trendów cen na rynku nieruchomości, warto pamiętać o tym, że na jesieni 2023 odbędą się wybory parlamentarne. Już teraz politycy prawie wszystkich opcji prześcigają się na oferty kierowane do wyborców w temacie ułatwienia dostępu do nieruchomości. Większość z nich skupia się jednak tylko na ułatwieniu finansowania nieruchomości, czyli pobudzeniu popytu. Przy niezmienionej podaży może to wpłynąć na ponowny wzrost cen ofertowych mieszkań w drugiej połowie 2023. W oderwaniu od obietnic wyborczych, sytuacja gospodarcza wskazuje jednak, że zastój zarówno w ilości rozpoczynanych budów nowych mieszkań, jak i udzielanych kredytów, może również mieć znaczący wpływ na ceny mieszkań w Polsce.

Sprawdź raporty cen ofertowych mieszkań z poprzednich lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *