Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego?

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego?

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego?

Po sprawdzeniu wiarygodności kredytowej, zdolności kredytowej oraz wyborze nieruchomości zostaje nam przygotowanie dokumentów do procesu kredytowego. Im lepiej przygotujemy się do procesu kredytowego, tym przejście procesu kredytowego pójdzie nam sprawniej. Przed przygotowaniem dokumentów sugeruję już być po pierwszym spotkaniu z doradcą kredytowym, oraz po pierwszym wstępnym wyborze ofert z rozważanych banków. Każdy bank ma bowiem swoją oficjalną listę dokumentów. W praktyce eksperta kredytowego, taki przygotowany przyszły kredytobiorca jest niczym biały kruk. Im więcej jednak osób zapozna się z tym artykułem, tym więcej takich białych kruków będzie. Dziś podsumujemy zatem jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego.

Czytając ten artykuł, jak i cały cykl, z pewnością oszczędzisz sporo czasu. Stosując się do moich wskazówek, zwiększysz swoje szanse na kredyt hipoteczny, ale na pewno nie pozbędziesz się stresu i niepewności. Bowiem w kredycie pewne jest dopiero wszystko wtedy, kiedy go spłacisz. 

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego

Dokumenty do przygotowania do kredytu hipotecznego dzielą się na 3 rodzaje. Dokumenty dotyczące analizy finansowej, dokumenty dotyczące nieruchomości oraz formularze banku.

Formularze banku w większości przypadków są uzupełniane z doradcą w banku lub u pośrednika kredytowego. Przed spotkaniem z pośrednikiem kredytowym można się przygotować, żeby sprawniej wypełnić formularze. Dzięki temu przy składaniu wniosków do kilku banków, będzie dużo szybciej i zamiast spędzić 2-3 godziny w placówce przygotowując wnioski, może to potrwać nawet tylko godzinę. Przy klasycznych formularzach istotny jest cel finansowania kredytem hipotecznym. Przy remoncie, wykończeniu, budowie domu istnieją bowiem dodatkowe formularze bankowe, które warto mieć przygotowane przed spotkaniem. Dzięki temu lepiej wykorzystamy pieniądze z kredytu oraz zwizualizujemy przebieg prac budowlanych oraz realnie ocenimy koszty.

Dokumenty do kredytu hipotecznego – dokumenty finansowe

Rodzaj potrzebnych dokumentów finansowych zależy od źródła dochodu. Najprostszy podział to na dochód z etatu oraz z działalności gospodarczych i udziałów w spółkach. W przypadku dochodu z etatu potrzebnym dokumentem jest prawie zawsze zaświadczenie o zatrudnieniu dotyczące deklarowanego dochodu. W zaświadczeniu takim pracodawca potwierdza wybrany przez bank okres uzyskiwania dochodu. Dodatkowo potrzebne będą wydruki z konta potwierdzające wpływy z wynagrodzenia. W wielu przypadkach w procesie kredytowym może być też wymagane dostarczenie pełnej historii konta, na które wpływa wynagrodzenie. Procesowanie wniosku o kredyt hipoteczny w banku, do którego wpływa nasze wynagrodzenie potrafi znacznie uprościć tę część procedury, dzięki czemu nie trzeba dodatkowo drukować wyciągów z konta.

Zaświadczenie o zatrudnieniu

W przypadku, gdy nie otrzymujemy wynagrodzenia na konto, mamy mniejszy wybór banków i konieczność udokumentowania wynagrodzenia zaświadczeniem z ZUS potwierdzającym uzyskiwane wynagrodzenie. O ile uzyskanie wydruków z konta nie wymaga od kadr w większości przypadków specjalnego przygotowania, o tyle szybkość uzyskania zaświadczenia o zatrudnieniu zależy od struktury firmy. Dość często uzyskanie go jest to możliwe od ręki, ale bywają przypadki, że otrzymanie zaświadczenia może być bardziej złożone. Wtedy przygotowanie takiego pisma przez osobę uprawnioną może potrwać nawet kilka dni. 

Dokumenty finansowe do kredytu hipotecznego – działalność gospodarcza

Dochód z działalności gospodarczej oraz ze spółek wiąże się z udokumentowaniem deklarowanego dochodu danymi ze sprawozdań finansowych firmy, a także potwierdzenia niezalegania w ZUS i Urzędzie Skarbowym. Z pewnością osoba uzyskująca dochód z prowadzenia biznesu otrzyma pokaźną listę dokumentów do wypełnienia jeśli stara się o kredyt hipoteczny. Większość dokumentów otrzymamy bezpośrednio u księgowej i będą one uzależnione od formy rozliczenia się z Urzędem Skarbowym oraz składanych do Urzędu Skarbowego rocznych deklaracji podatkowych.

Kwestia wyciągu z konta firmowego zależy od banku – bardzo często nie trzeba przedstawiać nawet w „obcym” banku. Należy również udokumentować niezaleganie, w ZUS i US. Są to dwa pisma, na które oczekujemy do 5 dni roboczych (realnie do tygodnia kalendarzowego). Można wnioskować osobiście w Urzędzie, ale można też wnioskować online. Dodatkowo przy działalności gospodarczej możemy spodziewać się dodatkowych formularzy, z którymi można zapoznać się przed spotkaniem, a wypełnimy w trakcie spotkania. W przypadku spółek bank może chcieć dodatkowo zapoznać się z wybranymi uchwałami spółki. 

jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego

Dokumenty do kredytu hipotecznego – dokumenty nieruchomości

Ostatnią grupą dokumentów do kredytu hipotecznego są dokumenty dotyczące nieruchomości. To jakie dokumenty są wymagane zależy od tego, co jest przedmiotem zakupu. W każdym przypadku warto mieć przygotowaną własną wycenę nieruchomości, czyli tzw. operat szacunkowy, który potrafi w wybranych bankach znacznie przyśpieszyć proces. Taki operat szacunkowy może zostać użyty w kilku bankach. Niestety część banków i tak będzie chciała zlecić wycenę własnej współpracującej firmie, co może wiązać się z tym, że zostaniemy posiadaczami 2 wycen i za każdą wycenę zapłacimy.

W przypadku zakupu nieruchomości od osoby fizycznej lub dewelopera możemy być spokojni o komplet dokumentów, gdyż to podmiot sprzedający powinien nam je zapewnić. W przypadku dewelopera, komplet dokumentów otrzymamy na starcie, dodatkowo bank może wymagać wypełnienia własnych formularzy o inwestycji. Wymagane dokumenty nie zawsze będą takie same, gdyż w zależności od specyfiki inwestycji oraz etapu budowy, komplet dokumentów może być inny. Zalecam zweryfikowanie wymaganej dokumentacji w banku przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej. 

Dokumenty do kredytu – nieruchomość z rynku wtórnego

W przypadku rynku wtórnego sprawa może wyglądać inaczej i warto podjąć kroki, żeby w dniu podpisania umowy przedwstępnej mieć wszystkie dokumenty potrzebne sprzedającemu do aktu notarialnego. Żeby procesować wniosek kredytowy, bardzo często wystarczy nam sama umowa przedwstępna. Niektóre banki wymagają jednak też na start świadectwa energetycznego, które teoretycznie potrzebne jest dopiero przy akcie notarialnym przeniesienia własności. Może się również okazać, że po weryfikacji księgi wieczystej będą wymagane dodatkowe dokumenty, które uzasadniają wpisy w księdze. Najczęściej wymagane są dokumenty dziedziczenia nieruchomości (sprzedający otrzymał nieruchomość w spadku) oraz dokumenty odnoszące się do kredytu będącego wpisanego w hipotekę księgi wieczystej nieruchomości. Zdarza się też, że przedmiotem zakupu będzie spółdzielcze prawo własnościowe, bądź mieszkanie nieposiadające księgi wieczystej. Wtedy należy pobrać zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej. 

Zapraszam na bezpłatną konsultację

Jak widać, przygotowanie dokumentacji kredytowej oraz lista wymaganych dokumentów jest dosyć skomplikowanym procesem. Jeżeli potrzebujesz zweryfikować to, jakich dokumentów będziesz potrzebować, to gorąco zapraszam do kontaktu. Możesz bezpłatnie skontaktować się ze mną klikając ten link lub w dedykowany baner pod wpisem.

Co to jest zdolność kredytowa - skontaktuj się z ekspertem kredytowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *