Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Raport cen ofertowych mieszkań w styczniu 2024

Raport cen ofertowych mieszkań w styczniu 2024

Raport cen mieszkań w Polsce w styczniu 2024

Początek roku na rynku mieszkań przynosi stabilizację dynamiki wzrostu cen ofertowych mieszkań w Polsce w ujęciu rocznym. Indeks Cen Mieszkań podkluczyk.pl wskazuje kolejny rekordowy odczyt uśrednionego wzrostu cen mieszkań r/r już o 21%. Jest to jednak odczyt jedynie o 0,5pp wyższy od analogicznego odczytu na koniec grudnia 2023. W pierwszym raporcie cen ofertowych mieszkań w styczniu 2024 przyglądamy się tradycyjnie zmianie cen w województwach w ujęciu m/m, odczytowi Indeksu Cen Mieszkań dla całej Polski, a także aktualnym cenom ofertowym mieszkań w miastach wojewódzkich w Polsce.

Zapraszamy do lektury styczniowego raportu cen ofertowych mieszkań w Polsce na początku 2024 roku.

Sprawdź również ostatnie raporty cen mieszkań

Jak zmieniły się ceny mieszkań m/m w województwach?

W aż 14 województwach odnotowujemy w styczniu 2024 wzrost mediany cen ofertowych mieszkań w ujęciu miesięcznym. Jedyne województwa bez istotnej zmiany mediany cen ofertowych mieszkań to województwa kujawsko-pomorskie i łódzkie.

W pozostałych czternastu regionach mediana cen ofertowych za m2 mieszkania jest wyższa w styczniu w porównaniu z grudniem 2023. Coraz wyższe ceny mieszkań obserwujemy w województwach warmińsko-mazurskim (+0,8% m/m), podlaskim (+0,9% m/m), wielkopolskim (+6,0% m/m), mazowieckim (+1,9% m/m), lubuskim (+1,0% m/m), dolnośląskim (+2,6% m/m), świętokrzyskim (+6,0% m/m), lubelskim (+2,3% m/m), małopolskim (+0,8% m/m), zachodniopomorskim (+1,9% m/m), opolskim (+6,9% m/m), śląskim (+7,0% m/m), pomorskim (+2,8% m/m) oraz podkarpackim (+4,6% m/m).

Szczególnie województwa świętokrzyskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie charakteryzują się wyraźnym wzrostem cen w ostatnim miesiącu.

Indeks Cen Mieszkań na tle inflacji CPI i stóp procentowych NBP – styczeń 2024

Grudniowy odczyt inflacji CPI, podany przez GUS pozytywnie zaskoczył rynki i wyniósł 3,9% r/r. Poziom inflacji przebił „w dół” poziom stóp procenowych NBP, które w w styczniu pozostały bez zmian na poziomie 5,75%. Po raz pierwszy od kilku lat mamy zatem do czynienia z realnie dodatnim poziomem stóp procentowych w Polsce.

W porównaniu ze styczniem 2023 uśrednione ofertowe ceny mieszkań rosną r/r aż o 21%. Ceny ofertowe mieszkań na początku 2024 roku rosną bardzo wyraźnie w ujęciu rocznym, ale wynika to przede wszystkim z efektu niskiej bazy. W ubiegłym roku ceny mieszkań w Polsce niemal nie rosły przez pierwsze pięć miesięcy roku. Z tego powodu w 2024 roku, nawet jeśli ceny ofertowe mieszkań nominalnie będą stabilne, to w ujęciu rocznym będziemy najprawdopodobniej do maja obserwować wysokie dodatnie wartości ICM.

Ceny ofertowe mieszkań w miastach wojewódzkich – styczeń 2024

Porównanie cen ofertowych mieszkań w miastach wojewódzkich z cenami w grudniu 2023 pokazuje, że ceny ofertowe w miastach wojewódzkich podlegają niewielkim zmianom m/m. Wzrost cen obserwujemy w Warszawie (+3,6% m/m), Krakowie (+1,9% m/m), Wrocławiu (+0,8% m/m), Poznaniu (+0,9% m/m), Białymstoku (+2,0% m/m), Szczecinie (+3,1% m/m), Opole (+1,1% m/m), Kielcach (+4,4% m/m) oraz Rzeszowie (+1,1% m/m).

Korekta cen mieszkań w porównaniu z grudniem 2023 wystąpiła w Lublinie (-1,0% m/m), Katowicach (-1,0% m/m), Olsztynie (-2,3% m/m), Bydgoszczy (-3,6% m/m) oraz Gorzowie Wielkopolskim (-4,0% m/m). Bez zmian ceny w Łodzi, Toruniu oraz Zielonej Górze.

Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Sprawdź raporty cen ofertowych mieszkań z poprzednich lat

Udostępnij jeśli Ci się spodobał ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *