Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań w dzielnicach Łodzi. Raport kwiecień 2022

Ceny mieszkań w dzielnicach Łodzi. Raport kwiecień 2022

ceny mieszkań w Łodzi kwiecień 2022

Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności. Pod względem wielkości rynku nieruchomości jednak, Łódź nie jest nawet w pierwszej piątce miast w Polsce. Stolica województwa łódzkiego ustępuje nie tylko stołecznej Warszawie. Rynek nieruchomości w Łodzi pod względem wielkości ustępuje również rynkom w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu. Ceny mieszkań w Łodzi są z kolei jednymi z najniższych w Polsce jeśli brać pod uwagę największe miasta. Ile kosztuje mieszkanie w Łodzi w kwietniu 2022 roku? Jak kształtują się ceny ofertowe mieszkań w poszczególnych dzielnicach Łodzi? Zapraszamy do lektury kolejnego raportu cen mieszkań dla dzielnic Łodzi na blogu podkluczyk.pl.

Ceny ofertowe mieszkań w Łodzi

W kwietniu 2022 roku mediana cen metra kwadratowego w Łodzi wynosiła 7,360 tys. zł/m2. Z zamieszczonego poniżej histogramu cen metra kwadratowego mieszkania w Łodzi można odczytać również, że poniżej 5,5 tys. zł/m2. w Łodzi wycenionych jest tylko 10% ofert. Jednocześnie najdroższe 10% ofert sprzedaży mieszkań w Łodzi wycenionych jest drożej niż 10 tys. zł/m2. 80% ofert w Łodzi mieści się zatem w przedziale pomiędzy 5,5 tys. a 10 tys. zł/m2. Bardzo mała różnica między medianą cen a średnią (7,361 tys. zł/m2) cen dla Łodzi świadczy o tym, że rynek nieruchomości w Łodzi jest dość jednorodny. Najdroższe mieszkania w Łodzi oferowane są po 10-14 tys. zł/m2. Z kolei najtańsze mieszkania w Łodzi oferowane są w cenach od 2 do 6 tysięcy zł/m2.

Wyraźny słupek w przedziale od 0 do 1000 zł/m2 to specyficzne dla Łodzi tzw prywatne kamienice. W prywatnych kamienicach w Łodzi odkupuje się od aktualnych najemców możliwość długoterminowego najmu. Jest to więc oferta sprzedaży możliwości najmu z relatywnie niskim czynszem. Podobne sytuacje mają miejsce w przypadku mieszkań Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Mieszkania w TBS’ach również oferowane są na rynku sprzedaży nieruchomości za odstępne. Jes to jednak znów odkupowanie możliwości najmu długoterminowego.

ceny mieszkań w Łodzi wykres, histogram, kwiecień 2022

Najdroższe dzielnice Łodzi

Śródmieście i Górna to dwie najdroższe dzielnice Łodzi. Mediana cen ofertowych metra kwadratowego to 7,8 tys. zł/m2 w Śródmieściu i 7,5 tys. zł/m2 na Górnej. Mediana cen w najdroższej dzielnicy Łodzi, czyli Śródmieściu, jest o 6% wyższa niż mediana cen dla całego miasta. Warto jednak zauważyć, że mieszkania w Śródmieściu Łodzi mają również największą rozpiętość cenową. 50% mieszkań w Śródmieściu Łodzi wycenianych jest między 6,5 a nawet 9 tys. zł/m2. Pozostałe 50% mieszkań w Śródmieściu rozkłada się jednak na przedziały od 3,5 do 6,5 tys. zł/m2 oraz od 9 do nawet 12 tys. zł/m2.

ceny mieszkań w dzielnicach Łodzi, rozkład cen, wykres, kwiecień 2022
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danej dzielnicy, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danej dzielnicy Łodzi.

Najtańsze dzielnice Łodzi

Najtańsze mieszkania w Łodzi można znaleźć na Bałutach. W najtańszej dzielnicy Łodzi mediana cen ofertowych jest o 5% niższa od mediany dla całego miasta. Na najtańszych w Łodzi Bałutach mediana cen ofertowych wynosi równe 7 tys. zł/m2. Dla Widzewa i Polesia mediana cen wynosi około 7400 zł/m2 i jest zbliżona do ceny przeciętnej dla Łodzi.

mapa ceny mieszkań w Łodzi w dzielnicach, kwiecień 2022
Mediana cen ofertowych mieszkań w dzielnicach Krakowa

Ponad 3 tysiące ofert sprzedaży mieszkań w Łodzi

W kwietniu 2022 w Multiwyszukiwarce podkluczyk.pl śledzącej ogłoszenia ze 100 najpopularniejszych portali pojawiło się ponad 3 tysiące nowych unikalnych ogłoszeń z Łodzi. Największym lokalnym rynkiem nieruchomości w Łodzi są Bałuty. W samym tylko kwietniu pojawiło się aż 720 nowych unikalnych ogłoszeń sprzedaży mieszkań z Bałut. Ponadto, drugie i trzecie miejsce zajmują Śródmieście oraz Górna z odpowiednio 660 oraz 620 ofert sprzedaży mieszkań.

ilość ogłoszeń sprzedaży nieruchomości w Łodzi w kwietniu 2022

Aktualne ceny mieszkań i apartamentów w Łodzi

Aktualne ceny mieszkań w Łodzi z podziałem na grupy powierzchniowe przedstawione są na poniższym wykresie. Najdroższymi mieszkaniami w Łodzi okazują się najmniejsze lokale w Śródmieściu, gdzie ceny przeciętne sięgają 9 tys. zł/m2. Niemal równie drogie co w Śródmieściu są kawalerki w dzielnicach Polesie oraz Górna. Mediana cen najmniejszych mieszkań wynosi na Polesiu oraz Górnej około 8 tys. zł/m2.

Najtańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania są największe lokale w Śródmieściu. Mediana cen największych mieszkań w Śródmieściu oscyluje wokół poziomu 7 tys. zł/m2.

ceny nieruchomości w Łodzi z podziałem na duże, małe i średnie mieszkania, kwiecień 2022, wykres

Ceny mieszkań w Łodzi na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym

W większości dzielnic Łodzi przeciętne ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym są do siebie zbliżone. Największe różnice w cenach między rynkiem pierwotnym i rynkiem wtórnym w Łodzi widać w Śródmieściu. Wyższe przeciętne ceny ofertowe są na rynku pierwotnym niż na rynku wtórnym w Śródmieściu Łodzi.

Warto zaznaczyć, że poniższe zestawienie przedstawia statystyki wyłącznie dla ofert, które zostały jawnie oznaczone przez twórców jako rynek pierwotny oraz wtórny. Z tego powodu wyniki cen przeciętnych dla poszczególnych dzielnic jako całości mogą odbiegać od wyników składowych dla rynku pierwotnego i wtórnego.

.

ceny mieszkań w Łodzi na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym w kwietniu 2022
Ceny mieszkań w Krakowie na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym

Raport cen mieszkań w Łodzi

Dzisiejszy wpis jest już drugim raportem cen mieszkań w dzielnicach Łodzi. Pierwszy raport cen mieszkań w Łodzi opublikowaliśmy w listopadzie 2021. Poza Łodzią, na blogu podkluczyk.pl można znaleźć również raporty cen mieszkań dla Warszawy oraz Krakowa. Dodatkowo, co miesiąc prezentowane są statystyki cen mieszkań dla całej Polski. Ceny mieszkań w Polsce analizujemy regularnie na blogu, ale także prezentujemy darmowe raporty roczne cen ofertowych w Polsce. Zapraszamy zatem do lektury pozostałych wpisów na blogu podkluczyk.pl. Aby nie przegapić nowych raportów zachęcamy do zapisania się na newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *