Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań w Łodzi – rynek pierwotny i wtórny

Ceny mieszkań w Łodzi – rynek pierwotny i wtórny

ceny mieszkań w Łodzi listopad 2021

Ile kosztuje mieszkanie w Łodzi, trzecim najbardziej zaludnionym mieście w Polsce? Jak dotąd na blogu podkluczyk.pl cyklicznie raportowaliśmy ceny mieszkań w Polsce oraz sporadycznie ceny mieszkań w Warszawie. W cyklach dla aglomeracji sprawdzaliśmy ile kosztuje mieszkanie na Śląsku oraz ile kosztuje mieszkanie nad morzem. W dzisiejszym wpisie po raz pierwszy przeanalizujemy ceny mieszkań w Łodzi. Dane do raportu jak zawsze pochodzą z wyszukiwarki mieszkań i domów podkluczyk.pl. Ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego zebrane zostały na ponad 100 portalach z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości.

Ceny ofertowe mieszkań w Łodzi

W listopadzie 2021 mediana cen ofertowych mieszkań w Łodzi wynosiła 6970 zł/mkw. Średnia cena dla miasta była nieco większa i wynosiła 7114 zł/mkw. 80% ofert sprzedaży nieruchomości w Łodzi wycenianych jest w przedziale od 4500 zł/mkw. do 9500 zł/mkw. W najdroższych 10% ofert sprzedaży mieszkań w Łodzi znajdują się lokale wyceniane od 10000 zł/mkw do nawet 14000 zł/mkw. Mimo bycia trzecim największym miastem pod względem populacji w Polsce ilość ogłoszeń sprzedaży nieruchomości w Łodzi jest znacząco mniejsza niż w stołecznej Warszawie. W listopadzie 2021 na 100 portalach z ogłoszeniami sprzedaży mieszkań pojawiło się niecałe 3 tysiące unikalnych ofert sprzedaży nieruchomości. W tym samym okresie w Warszawie przybyło niemal 17 tysięcy unikalnych ofert sprzedaży mieszkań.

histogram cen mieszkań dla Łodzi, listopad 2021

Najdroższa dzielnica Łodzi

Bez niespodzianki najdroższą dzielnicą w Łodzi jest Śródmieście, w którym mediana cen w listopadzie 2021 wynosiła 7400 zł/mkw. Śródmieście jest również dzielnicą z największą rozpiętością cen w Łodzi. Drugi i trzeci kwartyl cenowy obejmujący środkowe 50% ofert sprzedaży mieszkań zawierają się w przedziale od 6000 do 8600 zł/mkw. Pozostałe cztery dzielnice Łodzi mają znacznie węższy zakres cen dla środkowych dwóch kwartyli cenowych. Dodatkowo jedynie w Śródmieściu znajdziemy oferty sprzedaży mieszkań po ponad 10000 zł/mkw. Najdroższe mieszkania sprzedawane są nawet za niecałe 13 tysięcy zł/mkw.

rozkład cen nieruchomości w łodzi, mediana cen mieszkań, dzielnice, listopad 2021
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danej dzielnicy, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danej dzielnicy Łodzi.

Najtańsza dzielnica Łodzi

Najtańszą dzielnicą Łodzi pod względem cen nieruchomości jest Górna. Mediana cen na Górnej w Łodzi wynosiła w listopadzie 2021 nieco ponad 6700 zł/mkw. i była o 3,5% niższa od mediany cen dla miasta i aż 9,5% niższa od mediany cen dla najdroższego Śródmieścia Łodzi. Środkowe 50% ofert w dzielnicy górna zawiera się w zakresie od 6000 do 7500 zł/mkw. Ceny w pierwszym kwartylu są nie niższe od 4500 zł/mkw., a ceny w czwartym kwartylu nie wyższe niż 9500 zł/mkw.

ceny nieruchomości w łodzi, mapa, mediana cen mieszkań, dzielnice

Kawalerki w śródmieściu Łodzi najdroższe

Najdroższymi nieruchomościami w Łodzi są najmniejsze mieszkania zlokalizowane w Śródmieściu. Przeciętna cena kawalerki w Śródmieściu Łodzi to 8500 zł/mkw. Przyglądając się cenom mieszkań w Łodzi w poszczególnych grupach powierzchniowych łatwo zauważyć, że tylko w Śródmieściu mamy do czynienia z tak znaczącym rozjazdem cen ze względu na powierzchnię mieszkania. Największe i jednocześnie najtańsze mieszkania w Śródmieściu wyceniane są bowiem przeciętnie na 6000 zł/mkw. W pozostałych czterech dzielnicach różnica między wyróżnionymi trzema grupami powierzchniowymi jest mniejsza od 500 zł/mkw. Na drugim najdroższym Polesiu ceny mieszkań są również tym mniejsze im większa powierzchnia nieruchomości. Ciekawie jest na Widzewie, na Bałutach oraz na Górnej, gdzie najtańszymi mieszkaniami są te o średniej powierzchni.

mediana cen mieszkań w łodzi, grupy powierzchniowe mieszkań, listopad 2021

Ceny mieszkań w Łodzi – rynek pierwotny droższy niż wtórny

W Łodzi mieszkania z rynku pierwotnego są wyraźnie droższe od mieszkań z rynku wtórnego. Nie jest to typowe zjawisko w Polsce, bo najczęściej w dużych miastach obserwujemy odwrotną sytuację. To mieszkania na rynku wtórnym kosztują obecnie więcej w Polsce, bo zwykle umiejscowione są w znacznie korzystniejszych lokalizacjach.

W Łodzi jednak nowe nieruchomości budowane są w każdej dzielnicy w miarę równomiernie. Wiele atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje zostaje zwalnianych po wyburzeniu starej i zniszczonej zabudowy mieszkaniowej. Powstaje również wiele kompleksów mieszkaniowo-usługowych w zrewitalizowanych budynkach pofabrycznych. Dzięki temu uzyskuje się interesujące lokale mieszkalne w loftowym stylu industrialnym, położone w bardzo dobrych lokalizacjach.

ceny mieszkań w Łodzi, rynek pierwotny i rynek wtórny, listopad 2021

Ceny nieruchomości w Łodzi rosną

Od początku 2020 roku, kiedy po raz pierwszy raportowaliśmy ceny nieruchomości w Polsce, mediana cen mieszkań w Łodzi wzrosła z 5600 zł/mkw. do niemal 7000 zł/mkw. obecnie. Jest to 25%-owy wzrost przeciętnych cen mieszkań w Łodzi w niecałe 2 lata. Wielu obserwatorów rynku nieruchomości wieszczy Łodzi rychłe wyludnienie oraz podążające za tym spadki cen mieszkań. Mimo to od kilku lat ceny mieszkań w Łodzi rosną, a i tak odstają znacznie od cen nieruchomości w pozostałych wielkich miastach Polski. Łódź jest nadal najtańszym z sześciu największych miast w Polsce. Aktualna mediana cen w Łodzi stanowi raptem 56% mediany cen w Warszawie i 66% mediany cen w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *