Szczecin, stolica województwa zachodniopomorskiego, to miasto o bogatej historii i strategicznym położeniu nad Odrą, blisko granicy z Niemcami oraz dostępem do Morza Bałtyckiego. Jako jeden z największych portów morskich w Polsce, Szczecin odgrywa kluczową rolę w handlu międzynarodowym, co znacząco wpływa na rozwój gospodarczy regionu. Miasto to, będące także ważnym ośrodkiem kulturalnym i akademickim, przyciąga zarówno nowych mieszkańców, jak i inwestorów, co znajduje odzwierciedlenie na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań w Szczecinie, na tle cen w największych polskich miastach, utrzymują się na średnim poziomie. W samym Szczecinie ceny różnią się w zależności od osiedla administracyjnego. Zapraszamy do lektury najnowszego raportu cen ofertowych mieszkań w Szczecinie w lipcu 2024.
Ceny ofertowe mieszkań w Szczecinie w latach 2020-2024
W ostatnich 4 latach ceny mieszkań w Szczecinie wpisały się w ogólnopolski trend rosnących cen nieruchomości. Mediana cen ofertowych mieszkań w Szczecinie w lipcu 2024 wyniosła 10 250 zł/m2. Od lipca 2020 roku mediana cen ofertowych mieszkań z rynku wtórnego wzrosła o 51%, a na rynku pierwotnym o 113%. Tak duży wzrost mediany cen na rynku pierwotnym w Szczecinie jest konsekwencją wzrostów z ostatnich kilku miesięcy. Jeszcze w kwietniu mediana cen mieszkań na rynku pierwotnym w Szczecinie była o 23% niższa.
Skumulowana inflacja za okres od lipca 2020 do lipca 2024 według danych GUS i kalkulatora inflacji wynosi 39%. Realnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w Szczecinie wzrosły zatem o około 12% w 4 lata. Na rynku pierwotnym wzrost ten jest znacząco wyższy. W lipcu 2024 mediana cen ofertowych nowych mieszkań w Szczecinie wyniosła 14,1 tys. zł/m2, a mediana cen mieszkań z rynku wtórnego 9,8 tys. zł/m2.
Najdroższe osiedla administracyjne w Szczecinie – lipiec 2024
Najdroższe osiedla administracyjne w Szczecinie to Międzyodrze—Wyspa Pucka, Dąbie oraz Stare Miasto, gdzie mediana cen ofertowych mieszkań wyniosła w lipcu 2024 odpowiednio 14 900 zł/m2, 14 800 zł/m2 oraz 12 400 zł/m2. Dodatkowo, osiedlami administracyjnymi Szczecina, w których mediana cen jest wyraźnie większa od mediany dla całego Szczecina są: Gumieńce, Warszewo, Żelachowa oraz Głębokie—Pilchowo. Mediana cen ofertowych na wymienionych osiedlach administracyjnych Szczecina wynosi odpowiednio 11 400 zł/m2, 11 400 zł/m2, 11 000 zł/m2 oraz 10 900 zł/m2.
Najtańsze osiedla administracyjne w Szczecinie – lipiec 2024
Najtańszymi osiedlami administracyjnymi Szczecina były w lipcu 2024 Skolwin, Golęcino—Gocław, Załom oraz Turzyn, gdzie mediana cen ofertowych nie przekroczyła 8 tys. zł/m2 i wynosiła odpowiednio 4 300 zł/m2, 5 300 zł/m2, 7 900 zł/m2 oraz 8 000 zł/m2. Wyraźnie poniżej mediany dla całego Szczecina wyceniane są przeciętnie również mieszkania na osiedlach administracyjnych: Śródmieście Zachód, Podjuchy, Słoneczne, Zdroje oraz Płonia—Śmierdnice—Jezierzyce. Na tych osiedlach administracyjnych Szczecina mediana cen ofertowych nie przekracza 9 000 zł/m2 w lipcu 2024.
Ceny ofertowe mieszkań w Szczecinie na tle innych miast Polski
Ceny mieszkań w Szczecinie na tle cen mieszkań w Polsce utrzymują się na poziomie mediany dla całej Polski (9 900 zł/m2 w lipcu 2024). Oczywiście wszystko zależy od tego w jakiej dzielnicy, a w przypadku Szczecina – w jakim osiedlu administracyjnym – rozważamy inwestycję w nieruchomości w Szczecinie. Nowoczesne budownictwo i bliskość Jeziora Dąbie podbijają cenę mieszkania w Szczecinie. Z pewnością jednak przeciętne ceny mieszkań w Szczecinie są niższe od przeciętnych cen mieszkań Warszawie czy Krakowie, ale z kolei są porównywalne do cen mieszkań Gdyni.
Bezpłatne raporty cen mieszkań w grupie na facebooku
Jeśli interesują Cię ceny mieszkań w Szczecinie dla poszczególnych osiedli administracyjnych, to koniecznie zerknij na grupę na Facebooku, gdzie co miesiąc publikowane są bezpłatne raporty cenowe. Dzięki temu możesz śledzić zmiany cen na rynku nieruchomości i zorientować się, które osiedla administracyjne Szczecina są najdroższe, a które najtańsze. Statystyki uwzględniają wiele szczegółów, takich jak wielkość mieszkania, podział na rynek pierwotny i wtórny, a także analizę trendów w poszczególnych dzielnicach. Śledzenie tych raportów może pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu lub wynajmu mieszkania w Szczecinie. Dołącz do grupy już dzisiaj i bądź na bieżąco z cenami nieruchomości w Szczecinie!
Aby nie przegapić nowych raportów zachęcamy również do zapisania się na newsletter.