Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań w Warszawie – rynek pierwotny i wtórny. Luty 2022 – raport.

Ceny mieszkań w Warszawie – rynek pierwotny i wtórny. Luty 2022 – raport.

ceny mieszkań w Warszawie rynek pierwotny i wtórny luty 2022

Ceny nieruchomości w Warszawie są jednymi z najwyższych w całym kraju. W lutym 2022 roku ceny mieszkań w Warszawie utrzymują rekordowe poziomy z listopada 2021. Mediana cen mieszkań w Warszawie wynosi już 12,8 tysięcy zł/m2. Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie w 2022 roku w poszczególnych dzielnicach? Zapraszamy do lektury raportu cen mieszkań w stolicy Polski w lutym 2022.

Ceny ofertowe mieszkań w Warszawie w lutym 2022

W lutym 2022 roku mediana cen metra kwadratowego w Warszawie wynosiła 12,8 tys. zł/mkw. Od listopada 2021 przeciętne ceny mieszkań w Warszawie wzrosły o 2,5% a od lipca 2021 przeciętne ceny ofertowe wzrosły o 6%. W liczbach bezwzględnych są to wzrosty o odpowiednio 300 zł/m2 oraz o około 500 zł/m2. Z zamieszczonego poniżej histogramu cen metra kwadratowego mieszkania w Warszawie można odczytać również, że poniżej 9 tys. zł/mkw. w Warszawie wycenionych jest nadal tylko 10% ofert. Jednocześnie najdroższe 10% ofert sprzedaży mieszkań w Warszawie wycenionych jest już powyżej 18 tys. zł/mkw. 80% ofert mieści się zatem w przedziale pomiędzy 9 tys. a 18 tys. zł/mkw.

ceny mieszkań w warszawie - histogram
Rozkład cen ofertowych mieszkań w Warszawie w lutym 2022

Najdroższe dzielnice Warszawy w lutym 2022

Bez zmian, Śródmieście Warszawy jest najdroższą dzielnicą z medianą cen ofertowych równą 16,9 tys. zł/mkw. Drugą najdroższą dzielnicą w Warszawie jest ponownie Wilanów, który wyprzedził Wolę i Żoliborz pod względem przeciętnych cen mieszkań. W lutym mediana cen w drugiej i trzeciej najdroższej dzielnicy Warszawy wyniosły odpowiednio 15 tys. zł/m2 i 14,9 tys. zł/m2. Dodatkowo, grono dzielnic Warszawy z cenami przeciętnymi powyżej mediany dla miasta uzupełniają Ochota, Mokotów oraz Praga.

ceny nieruchomości warszawa 2022 wykres
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danym mieście, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danego miasta wojewódzkiego.

Najtańsze dzielnice Warszawy w lutym 2022

Również bez zmian wśród najtańszych dzielnic Warszawy. Najtańsze mieszkania w Warszawie można nadal znaleźć w Wesołej, Rembertowie oraz Wawrze. Mieszkania w Wesołej wyceniane są w lutym 2022 o 1% niżej niż w listopadzie 2021. W Rembertowie z kolei, mediana cen w porównaniu z listopadem 2021 wzrosła o 4,5%. Przeciętne ceny ofertowe w tych dwóch dzielnicach wynoszą odpowiednio 9,2 tys. zł/m2 oraz 9,7 tys. zł/m2. Ponadto, jeszcze tylko w Wawrze, czyli trzeciej z najtańszych dzielnic Warszawy, ceny przeciętne utrzymują się poniżej 10 tys. zł/mkw. W Wawrze mediana wynosi 9,8 tys. zł/mkw, a na kolejnej Białołęce już 10,1 tys. zł/mkw.

ceny mieszkań w Warszawie luty 2022 wykres, dzielnice, mapa

Niemal 13,5 tysiąca ofert sprzedaży mieszkań w Warszawie

W lutym 2022 w serwisie podkluczyk.pl śledzącym ogłoszenia ze 100 najpopularniejszych portali pojawiło się niemal 13,5 tysiąca nowych unikalnych ogłoszeń z Warszawy. Bez zmian, największym lokalnym rynkiem nieruchomości w stolicy jest Mokotów, gdzie w samym tylko lutym 2022 pojawiło się aż 1,8 tysiąca nowych unikalnych ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Drugie i trzecie miejsce przypada Pradze i Woli z odpowiednio 1,6 oraz 1,4 tysiąca ofert sprzedaży mieszkań. Najmniej ogłoszeń z dzielnic Warszawy, podobnie jak w poprzednich miesiącach, pochodzi z Wilanowa, Wawra, Rembertowa oraz z Wesołej.

ilość ogłoszeń sprzedaży mieszkań w Warszawie 2022 luty

Aktualne ceny mieszkań w Warszawie – najdroższe apartamenty w Śródmieściu

Aktualne ceny mieszkań w Warszawie z podziałem na grupy powierzchniowe przedstawione są na ostatnim wykresie. Niezmiennie, najdroższymi mieszkaniami w Warszawie okazują się największe apartamenty w Śródmieściu, gdzie ceny przeciętne przekraczają 18 tys zł/m2. Niemal równie drogie co wspomniane apartamenty są kawalerki w Wilanowie i Śródmieściu oraz duże apartamenty na Woli, Żoliborzu oraz Mokotowie. Wspomniane mieszkania kosztują przeciętnie powyżej 16 tysięcy zł/m2.

Najtańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania są największe lokale w Białołęce, Rembertowie oraz Wesołej. Mediana cen największych mieszkań w tych dzielnicach oscyluje w lutym 2022 wokół poziomu 9 tys. zł/mkw.

ceny mieszkań w Warszawie dzielnice, wykres, luty 2022

Ceny mieszkań w Warszawie w 2022 z niewielką korektą

Ceny ofertowe nieruchomości w stołecznej Warszawie pozostają rekordowo wysokie, ale wydaje się, że przestały tak dynamicznie rosnąć. Minimalne korekty mediany cen w porównaniu z listopadem 2021 obserwowane są zarówno w Śródmieściu jak i w Wesołej. Ceny nieruchomosci w Polsce rosną napędzane rosnącymi cenami materiałów, drożejącymi działkami czy drożejącą robocizną. Nie bez znaczenia dla cen mieszkań zarówno w Warszawie jak i w całej Polsce będzie napływ uchodźców wojennych z sąsiedniej Ukrainy. W połowie marca 2022 szacuje się, że już ponad 1,5 mln obywateli Ukrainy przybyło do Polski szukać azylu. Ci ludzie wzmocnią popyt zarówno na wynajem jak i zakup nieruchomości w Polsce.

1 komentarz do “Ceny mieszkań w Warszawie – rynek pierwotny i wtórny. Luty 2022 – raport.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *