Przejdź do treści
podkluczyk.pl » Blog » Ceny mieszkań w Warszawie w sierpniu 2023 według dzielnic

Ceny mieszkań w Warszawie w sierpniu 2023 według dzielnic

ceny mieszkań w warszawie według dzielnic w sierpniu 2023

Stolica Polski – Warszawa, jest niezmiennie największym i najdroższym rynkiem nieruchomości. Wyłączając typowo kurortowe miasta jak Sopot czy Zakopane, to w Warszawie znajdziemy najdroższe mieszkania w Polsce jeśli rozpatrywać ceny przeciętne i ceny średnie. Według danych z serwisu podkluczyk.pl, w sierpniu 2023 roku w Warszawie mediana cen ofertowych wynosiła 14986 zł/m2, a średnia cena mieszkań wyniosła 15926 zł/m2. To oznacza, że ceny w stolicy Polski są o około 15% wyższe niż w lipcu 2022 roku. W porównaniu do kwietnia 2023 przeciętne ceny ofertowe w Warszawie wzrosły o 13%. Ceny oczywiście różnią się w zależności od dzielnic, co może wpłynąć na decyzję o zakupie mieszkania w stolicy. Zapraszamy do lektury najnowszego raportu cen ofertowych mieszkań w Warszawie według dzielnic w sierpniu 2023.

Ceny ofertowe mieszkań w Warszawie – sierpień 2022

W sierpniu 2023 mediana cen ofertowych mieszkań w Warszawie wyniosła 14986 zł/m2, co oznacza wzrost o 1786 zł/m2 (+15%) w porównaniu do lipca 2022. Średnia cena ofertowa mieszkań wyniosła 15926 zł/m2, co oznacza wzrost o 2250 zł/m2 (+16,5%) w porównaniu do lipca 2022. Można zauważyć, że ceny ofertowe mieszkań w Warszawie wyraźnie rosną w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W stosunku do lipca 2022 wzrosła również graniczna cena, poniżej której w Warszawie wycenionych 10% najtańszych ofert. W sierpniu 2023 najtańsze 10% ofert wycenianych jest poniżej 10 tys. zł/m2. Najdroższe 10% ofert sprzedaży mieszkań w Warszawie wycenionych jest jednak coraz wyżej – w sierpniu 2023 na ponad 23 tys. zł/m2. Poszerza się oraz przesuwa w kierunku wyższych wartości nominalnych zatem przedział cenowy, w którym wystawianych jest środkowych 80% ofert w Warszawie.

ceny mieszkań w dzielnicach Warszawy raport sierpień 2023 histogram / rozkład cen

Najdroższe dzielnice w Warszawie

Najdroższe dzielnice Warszawy to Śródmieście, Wola oraz Żoliborz, gdzie mediana cen ofertowych mieszkań wyniosła odpowiednio 21 000 zł/m2, 18 600 zł/m2 i 17 100 zł/m2. W porównaniu z lipcem 2022, ceny ofertowe mieszkań w tych dzielnicach wyraźnie wzrosły (o 19-20%). Śródmieście jest jednym z najbardziej pożądanych rejonów Warszawy, przez co od wielu lat plasuje się na czele listy najdroższych dzielnic. Dodatkowo, dzielnicami, w których mediana cen jest wyraźnie większa od mediany dla całej Warszawy są: Mokotów, Wilanów, Ochota, oraz Ursynów. Ceny zbliżone do mediany dla całej Warszawy znajdziemy w dzielnicach Praga-Północ, Bielany, Włochy oraz Praga-Południe.

ceny mieszkań w dzielnicach Warszawy raport sierpień 2023 wykres
Na pomarańczowo mediana cen, na granatowo drugi i trzeci kwartyl zakresu cen mkw. w danej dzielnicy, przerywaną linią całkowity zakres cen dla danej dzielnicy Warszawy.

Najtańsze dzielnice w Warszawie

Najtańszymi dzielnicami Warszawy były w sierpniu 2023 Wawer, Rembertów oraz Wesoła, gdzie mediana cen ofertowych wynosiła odpowiednio 10 100 zł/m2, 10 600 zł/m2 oraz 10 800 zł/m2. W porównaniu do lipca 2022, ceny ofertowe mieszkań w najtańszych dzielnicach Warszawy raczej utrzymały ten sam poziom. W Rembertowie nieznaczny wzrost w stosunku do lipca 2022 wyniósł 3%. Z kolei w Wesołej ceny pozostały bez zmian, a w dzielnicy Wawer ceny przeciętne spadły o -5%. Mediana cen w najtańszych dzielnicach Warszawy jest o połowę niższa niż w najdroższych dzielnicach Warszawy. Oznacza to, że lokalizacja w centrum Warszawy ma kluczowe znaczenie wpływające na cenę mieszkania w stolicy.

ceny mieszkań w dzielnicach Warszawy raport sierpień 2023 mapa
Warszawa – ceny mieszkań według dzielnic, mapa

Ceny ofertowe mieszkań w Warszawie według dzielnic – sierpień 2023

Podsumowując, najdroższe dzielnice Warszawy to Śródmieście, Wola oraz Żoliborz, gdzie ceny przekraczają medianę dla całego miasta o ponad 40%. Z drugiej strony, najtańsze dzielnice to Wesoła, Rembertów oraz Wawer, gdzie mediana cen mieszkań mieści się w granicach 10 000-10 800 zł/m2. W porównaniu z lipcem 2022, ceny mieszkań wzrosły w większości dzielnic Warszawy, a największy wzrost odnotowano na Żoliborzu i Woli (ponad 20% r/r). W części dzielnic przeciętne ceny ofertowe mieszkań jednak spadły, a najwyraźniej widać to w dzielnicy Wawer (-5% od lipca 2022). Ogólnie jednak ceny nieruchomości w Warszawie utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, co może wpłynąć na trudności w zakupie mieszkania dla osób o mniejszych możliwościach finansowych. Trudniej również będzie w Warszawie skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%. Przy medianie zbliżonej do 15 tys zł/mkw mieszkanie z maksymalną dopłatą i maksymalnym wkładem własnym musiałoby mieć nie więcej niż 53 mkw.

Bezpłatne raporty cen mieszkań w grupie na facebooku

Jeśli interesują Cię ceny mieszkań w Warszawie według dzielnic, to koniecznie zerknij na grupę na Facebooku, gdzie co miesiąc publikowane są bezpłatne raporty cenowe. Dzięki temu możesz śledzić zmiany cen na rynku nieruchomości i zorientować się, które dzielnice są najdroższe, a które najtańsze. Statystyki uwzględniają wiele szczegółów, takich jak wielkość mieszkania, podział na rynek pierwotny i wtórny, a także analizę trendów w poszczególnych dzielnicach. Śledzenie tych raportów może pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu lub wynajmu mieszkania w Warszawie. Dołącz do grupy już dzisiaj i bądź na bieżąco z cenami nieruchomości w Warszawie!

Aby nie przegapić nowych raportów zachęcamy również do zapisania się na newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *